O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

06-01-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Integrowana ochrona roślin wspiera nie chemiczne zabezpieczenie upraw

Integrowana ochrona roślin

Integrowana ochrona roślin została zatwierdzona kilka lat temu. Zobowiązała ona każdego rolnika do ochrony roślin w sposób zgodny z jej założeniami.

Integrowany system ochrony roślin przed organizmami szkodliwymi, polega na wykorzystaniu wszystkich dostępnych metod, a w pierwszej kolejności metod niechemicznych. Takie podejście do ochrony pozwala na ograniczenie do niezbędnego minimum wykorzystanie chemicznych środków ochrony roślin, a tym samym zmniejszy presji na środowisko naturalne z jednoczesną poprawą jego bioróżnorodności.

Nie chemiczne metody ochrony roślin

Zgodnie z obowiązującym prawem integrowana ochrona roślin wskazuje, że do metod niechemicznych można zaliczyć:
– stosowanie płodozmianu, terminu siewu, sadzenia lub obsady roślin,
– stosowanie agrotechniki w sposób ograniczający występowanie organizmów szkodliwych,
w tym mechanicznej ochrony roślin,
– stosowanie nawożenia, nawadniania, wapnowania,
– przeprowadzanie czyszczenia i dezynfekcji maszyn, opakowań i innych przedmiotów oraz zapobieganie rozprzestrzeniania się organizmów szkodliwych,
– stwarzanie warunków sprzyjających występowaniu organizmów pożytecznych.

Jedną z metod nie chemicznych, nad którą warto się zatrzymać i zgłębić z tego zakresu wiedzę jest stosowanie płodozmianu. Metoda ta stosowana była od bardzo dawna. Systemy płodozmianu zmieniały się z upływem lat z systemu nowinowego poprzez odłogowy następnie ugorowy i obecnie płodozmianowy tzw. trójpolówka ulepszona, której głównym założeniem jest przemienna uprawa roślin zbożowych i liściastych.

Prawidłowe następstwo roślin jest powszechnie uznawane jako podstawowy element agrotechniki, decydujący o utrzymaniu żyzności gleby, wielkości uzyskiwanych plonów, efektywności produkcji poszczególnych ziemiopłodów oraz organizacji produkcji w całym gospodarstwie.

Integrowana ochrona roślin może być spełniona przez płodozmian

Płodozmian w rolnictwie spełnia wiele ról, któreIntegrowana ochrona roslin 03 wymaga integrowana ochrona roślin, a są to między innymi: akumulacja próchnicy i budowy struktury gleby, ograniczenie strat biogenów oraz ograniczenie zagrożenia erozją. Ponadto rola płodozmianu polega na zaopatrzeniu roślin w składniki pokarmowe, regulację zachwaszczenia oraz sprostaniu wymaganiom wodnym roślin. Płodozmian ogranicza nasilenie chorób i szkodników, zapewnia czas na przedsiewną uprawę roli oraz przyczynia się do równowagi paszowo-nawozowej.

Właściwe zmianowanie ma korzystny wpływ na wzrost zawartości próchnicy oraz sprzyja tworzeniu się struktury glebowej. Do roślin, których uprawa wzbo­gaca glebę w materię organiczną, należą trawy, strączkowe i motylko­wate. Dlatego udział w płodozmianie roślin motylkowatych i strączkowych powinien wynosić co najmniej 15 procent, a koniczyny z trawami 20 procent. Rośliny takie jak: ziemniak, burak, rzepak, zboża, kukurydza, warzywa, mają ujemny współczynnik, powodują że materia organiczna gleby zmniejsza się. Podczas uprawy roślin okopowych mineralizacji ulega od 1,3 do 1,5 t/ha materii organicznej gleby, aby wyrównać straty wymagane jest zastosowanie obornika w dawce około 15–16 t/ha.

Generalnie ujmując wszystkie nawozy organiczne wprowadzane do gleby, podnoszą poziom materii organicznej gleby, przyczyniając się do wzrostu zawartości próchnicy glebowej.

Czytaj też: Integrowana produkcja roślin – ekologiczna alternatywa?

odr.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023