O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

19-06-2021

Autor: Emilia Gromczak

Herbicydy – skuteczne zwalczanie chwastów w uprawach

Herbicydy – skuteczne zwalczanie chwastów w uprawach

Herbicydy to środki z grupy pestycydów, które eliminują chwasty w uprawach. Dzięki nim możemy cieszyć się z efektywnej pracy na roli. Na chwasty mogą być stosowane przed rozpoczęciem upraw oraz dolistnie i doglebowo. Jednakże przy stosowaniu musimy być dobrze zorientowani na działanie poszczególnych preparatów.

Herbicydy – kategorie

Te środki ochrony roślin należy dobierać świadomie, tak aby nie dopuścić do tego, że będziemy zmuszeni stosować do ochrony upraw różnych środków, należących do tej samej grupy. Zakłócają one lub blokują całkowicie procesy metaboliczne zachodzące w tkankach roślinnych, czyli wpływają na proces fotosyntezy, zakłócają syntezę białek lub blokują działanie okresowych enzymów. 

Organizacja Herbicyde Resistance Action Commitee podzieliła i sklasyfikowała herbicydy następująco:

  • Inhibitory syntezy lipidów
  • Inhibitory syntezy aminokwasów
  • Inhibitory syntezy pigmentów
  • Inhibitory fotosyntezy
  • Inhibitory podziałów wzrostu merystemów
  • Regulatory wzrostu

Sprawdź: ASAP o praktykach regeneracyjnych. Pomogą chronić gospodarstwa?

Działanie poszczególnych herbicydówherbicydy działanie

Herbicydy są podzielone na wiele kategorii, odpowiednio oznaczonych kodem literowym. Pierwsza grupa A to inhibitory funkcjonowania karboksylazy, które zaburzają syntezę lipidów. Kolejna grupa B to związki, które hamują funkcjonowanie syntezy acetolaktanowej. Grupa C1, C2, C3 to związki, które zaburzają fotosyntezę na poziomie fotosystemu II. Grupę D stanowią związki, zakłócające funkcjonowanie fotosystemu I, który odpowiada za absorpcję fotonów i przekaz pozyskanej z nich energii.

Grupa E to inhibicja oksydazy, która zaburza syntezę chlorofilu. Z kolei herbicydy z grupy F (F1, F2, F3) obejmują inhibitory syntezy karotenoidów, które w liściach są składnikami ułatwiającymi wychwytywanie fotonów oraz chronią chlorofil przed promieniowanie słonecznym. Grupa G to pochodne glicyny, wśród których najbardziej znany jest glifosat. Grupa K obejmuje substancje czynne, które zaburzają podziały komórkowe. Mogą one m.in. blokować biosyntezę kwasów tłuszczowych. Herbicydy z grupy N to związki hamujące syntezę lipidów. Ostatnia z grup herbicydów została oznaczona literą O. Są to środki ochrony, które swoim działaniem przypominają hormony roślinne. Zaburzają ich równowagę hormonalną. W mieszance z glifosatem mogą zwalczać skrzyp polny w uprawach polowych i ogrodniczych.

syngenta.pl/fot.piabay.com 

swiatrolnika.info 2023