O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

13-01-2017

Autor: Świat Rolnika

GUS: Powierzchnia upraw oraz zbiory rzepaku i rzepiku

GUS: Powierzchnia upraw oraz zbiory rzepaku i rzepiku

W "Wynikowym szacunku głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych" GUS ocenił powierzchnię uprawy rzepaku i rzepiku, które pozostawiono pod zbiory w 2016 oraz te pod zbiory w 2017 na ponad 0,8 mln ha.

Większość plantacji rzepaku ozimego pod zbiory w 2016 r. zasiano w optymalnych terminach agrotechnicznych. Mimo niedoboru wilgoci w glebie w okresie siewów, kiełkowania ziarna i wschodów, rośliny rzepaku przed wejściem w stan zimowego spoczynku były dobrze wyrośnięte i rozkrzewione.

Duże straty zimowe na plantacjach rzepaku i rzepiku, powstałe w wyniku ubiegłorocznych styczniowych mrozów. Po ich wystąpieniu wielu plantatorów musiało zaorać zasiane pola (ok. 16 proc. powierzchni zasianej jesienią). Stan plantacji rzepaku i rzepiku ozimego, które pozostawiono pod zbiory w 2016 oceniano gorzej niż ten z 2015 roku. Ocenia się, że w związku z gorszymi niż w roku 2015 warunkami zimowania i niedostateczną ilością opadów w okresie wiosny, plony rzepaku są niższe od wcześniejszych.

Według wstępnych wyników badania struktury gospodarstw rolnych oceniono, że powierzchnia uprawy rzepaku i rzepiku ogółem w 2016 roku zmniejszyła się (w porównaniu do wcześniejszego sezonu) o około 13 proc. i wyniosła ponad 0,8 mln hektarów. Zbiory rzepaku i rzepiku szacuje się na blisko 2,2 mln ton (są o blisko 20 proc. niższe od tych z 2015).

Ciepła i na ogół bezdeszczowa pogoda we wrześniu ubiegłego roku stwarzała dobre warunki dla przeprowadzania zbioru upraw, niekorzystnie natomiast wpłynęła na stan uwilgotnienia wierzchniej warstwy gleby.

Na początku września 2016 zakończono siewy rzepaku ozimego. Powierzchnię obsianą rzepakiem i rzepikiem ozimym podobnie jak w 2015 szacuje się na ponad 0,8 mln ha. W optymalnych terminach agrotechnicznych zasiano około 78 proc. powierzchni rzepaku i rzepiku ozimego (w 2015 – 62 proc.). Stan zasiewów zbóż ozimych pod zbiory 2017 przed wejściem w stan zimowego spoczynku był nieco lepszy od ubiegłorocznego.

Plantacje rzepaku i rzepiku ozimego średnio w kraju oceniono na 3,7 stopnia kwalifikacyjnego. Oceny plantacji wahały się od 3,0 stopnia kwalifikacyjnego w województwie opolskim do 4,1 w województwach: małopolskim i śląskim.

*Informacja zawiera rezultaty wynikowego szacunku plonów i zbiorów zbóż, rzepaku i rzepiku, ziemniaków, buraków cukrowych, warzyw gruntowych i owoców, III pokosu traw łąkowych opracowane na podstawie: wstępnych wyników badania struktury gospodarstw rolnych przeprowadzonego w ok. 180 tys. gospodarstw indywidualnych, reprezentacyjnego badania plonów zbóż oraz rzepaku i rzepiku w ok. 18 tys. gospodarstw indywidualnych, a także badania reprezentacyjnego plonów ziemniaków, buraków cukrowych, kukurydzy na ziarno i zielonkę oraz z łąk trwałych - również w 18 tys. gospodarstw indywidualnych, sprawozdawczości z gospodarstw osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, ekspertyz rzeczoznawców terenowych i centralnych GUS.


stat.gov.pl/AZK/Fot. pixabay.com

swiatrolnika.info 2023