O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

04-09-2021

Autor: Emilia Gromczak

Grusza konferencja – jedna z najpłodniejszych i najmniej wymagających

Grusza konferencja

Grusza konferencja pochodzi z Anglii. Jest to odmiana niezwykle płodna i mało wymagająca. Swoją popularność zawdzięcza wyśmienitemu smakowi owoców oraz niewygórowanym wymaganiom w stosunku do siedliska. Jest idealna do uprawy sadowniczej i przydomowej. Należy pamiętać o kilku kluczowych zasadach przy jej uprawie. 

Najpłodniejsza grusza

Konferencja to odmiana, którą wiele osób uważa za niezawodną. Wywodzi się z Anglii. To właśnie tam została znaleziona jako siewka, powstała w wyniku wolnego zapylenia odmiany Leon Leclerc de Naval. Grusza konferencja jest uznawana za jedną z najpłodniejszych grusz, a zarazem najmniej wymagających. Jest bardzo plenna. Drzewa tej odmiany wydają spore owoce o kremowym, słodkim i soczystym miąższu. Owoce dojrzewają zazwyczaj na przełomie września i października. Soczyście zielony kolor gruszek zmienia się na żółty, a brązowozłote ordzawienie sięga połowy owocu. Gruszki polecane są raczej do bezpośredniego spożycia niż na przetwory. 

Grusza konferencja – wymagania 

Konferencja choć nie ma wygórowanych wymagań, należy przestrzegać w jej uprawie kilku kluczowych zasadach. Przede wszystkim na gruszę powinno się przeznaczać osłonięte od wiatru i nasłonecznione miejsce. Gleba powinna być lekko kwaśna i przepuszczalna. Grusza konferencja jest mało wybredna, ale lepszej jakości, żyzne podłoże to gwarant udanych plonów. Dodatkowo grusza ta wymaga corocznego cięcia. Do jej zapylaczy należy m.in. Bera Bosca, Bera Hardego, Bonkreta Williamsa, Diuszesa Wczesna, Faworytka, Komisówka czy też Lipcówka Kolorowa.

Najlepiej sadzić ją wiosną, gdyż młode grusze są wrażliwe na mróz. Jeśli chodzi o cięcie, to polega ona na usuwaniu gałęzi zbyt słabych i pozostawieniu krótkopędów. Nie należy o tym zapominać, ponieważ zaniedbanie prowadzi do tego, że grusza konferencja będzie nieproduktywna. Konferencja choć odporna, jest czasem atakowana przez niektóre choroby bakteryjne i grzybowe. Zagrożeniem są dla niej m.in. rdza gruszy, parch czy też zaraza ogniowa, która w pierwszej kolejności infekuje kwiaty gruszy. Kwiaty więdną i brunatnieją, a pędy wyglądają jakby zostały opalone ogniem. Zaraz jest bardzo groźną chorobą. Jeśli zaatakuje trzeba grusze usunąć z sadu.

Zobacz: Jabłka Jonagold najlepsze do przetworów. Zbiory już października!

podkarpackiesady.pl/fot.pixabay.com 

swiatrolnika.info 2023