O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-06-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Glifosat nie jest rakotwórczy – UE musi go zatwierdzić do użycia

Glifosat

Glifosat spełnia wszystkie wymagania, aby pozostać zatwierdzonym jako składnik aktywny środków ochrony roślin w Unii Europejskiej. Do tej spójnej oceny dochodzą odpowiedzialne organy bezpieczeństwa z Francji, Holandii, Szwecji i Węgier. Ogólnounijny zakaz stosowania herbicydowego składnika aktywnego od 2023 roku staje się mocno niepewny.

Glifosat nie powoduje skutków ubocznych od które był podejrzewany

Od 15 czerwca na serwerach UE znajduje się – do tej pory zaniedbywany przez opinię publiczną – projekt sprawozdania instytucji audytowych z czterech państw członkowskich. Raport ma dużą siłę działania i oddziaływuje na opinię publiczną . W swoim 11-tysięcznym projekcie raportu, cztery krajowe organy specjalistyczne poświadczają, że aktywny składnik glifosat spełnia wszystkie wymagania dotyczące dalszego zatwierdzania w Unii Europejskiej. Organizacje te doszły do tego wniosku po przejrzeniu wszystkich dostępnych ważnych badań naukowych dotyczących wpływu aktywnego składnika na środowisko i zdrowie.

Organy ochrony roślin Francji, Holandii, Szwecji i Węgier otrzymały w maju 2019 roku od Komisji Europejskiej nakaz wspólnej naukowej oceny glifosatu. Powodem jest regularne zakończenie ogólnoeuropejskiego zatwierdzania herbicydu całkowitego w dniu 15 grudnia 2022 roku na wniosek ośmiu firm UE musi sprawdzić, czy można przedłużyć zatwierdzenie na glifosat przed wygaśnięciem pozwolenia.

Czytaj też: Herbicydy – skuteczne zwalczanie chwastów w uprawach

Glifosat został dokłanie przebadany pod kątem wpływu na zdrowie człowieka

Projekt raportu czterech krajowych organówGlifosat 023 ds. bezpieczeństwa ANSES (F), Ctgb (NL), Kemi (SV) i Nebih (H) zawiera wniosek, że glifosat to:

  • nierakotwórczy (rakotwórczość),
  • nieszkodliwy dla genomu (mutagenność komórek zarodkowych),
  • nietoksyczny dla reprodukcji (toksyczność reprodukcyjna),
  • nie uszkadza narządów (toksyczność narządowa) i
  • Niegroźny dla równowagi hormonalnej (nie zaburzający endogennie).

Eksperci sugerują niższe toksykologiczne wartości referencyjne dla dwóch zastosowań w celu poprawy ochrony użytkownika. Ponadto należy przeprowadzić dodatkowe badania płodozmianu w celu zebrania dodatkowych danych na temat pozostałości w kolejnych uprawach. W przypadku zdrowia konsumentów władze zatem nie uważają swojej oceny za ostateczną.

Ogólnie jednak władze specjalistyczne dochodzą do wniosku, że bezpieczne stosowanie produktów zawierających glifosat jest możliwe we wszystkich obszarach zastosowań, o które wystąpiono. Spełnione są kryteria zatwierdzenia zgodnie z rozporządzeniem UE w sprawie wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin (1107/2009). Cztery organy jednogłośnie przeprowadzają całą ocenę ryzyka.

agrarheute.com/fot.Pixabay/Flickr

swiatrolnika.info 2023