O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

06-09-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Glifosat – w jakich przypadkach można go nadal stosować?

Glifosat

Glifosat jest najczęściej używanym chwastobójczym składnikiem aktywnym na świecie. W UE decyzja o przedłużeniu homologacji musi zapaść do końca 2022 roku. Zasadniczo jest dozwolony tylko wtedy, gdy zapobieganie nie jest możliwe lub uzasadnione w indywidualnym przypadku.

Glifosat – kiedy jego użycie jest dozwolone?

W przypadku obróbki przedsiewnej i ścierniska glifosat jest dozwolony tylko przeciwko chwastom wieloletnim, takim jak oset, szczawik lub perz na dotkniętych obszarach.

Nadal możliwe jest stosowanie przy siewie bezpośrednim lub w mulcz. Dotyczy to również usuwania ściółki i luźnych upraw.

Na użytkach zielonych ekstensywne zaprawianie jest możliwe tylko wtedy, gdy zostanie całkowicie odnowione, tj. jeśli w przeciwnym razie nie byłoby możliwe jego ekonomiczne wykorzystanie ze względu na silne chwasty.

Ponadto można go stosować na ograniczonych obszarach, jeśli trzeba zwalczać chwasty, które są trujące dla wypasanych zwierząt, takie jak krostnica.

Glifosat może być również użyty do przygotowania nowego zasiewu na obszarach, które są przypisane do klasy zagrożenia erozją ;ub na których obracanie uprawy gleby jest niedozwolone ze względu na inne przepisy.

Czytaj też: Kwieciak malinowiec – niszczy uprawy malin i nie tylko!

Glifosat – w jakich przypadkach nie można go używać?

Późne użycie przed zbiorami w celu odsykaniaGlifosat 023 i zwalczania chwastów nie jest już dozwolone. To samo dotyczy użytkowania na obszarach ochronnych wód i źródeł mineralnych oraz w strefach rdzenia i utrzymania rezerwatów biosfery.

Glifosat jest zabroniony w ogrodach przydomowych i działkowych . Dotyczy to również użytkowania na terenach przeznaczonych dla ogółu społeczeństwa, takich jak grunty nieuprawiane.

Glifosat od wielu lat jest zakazany w rezerwatach przyrody, parkach narodowych czy chronionych biotopach. Tam wyjątki nie są już możliwe.

W rezerwatach przyrody, parkach narodowych, parkach narodowych i prawnie chronionych biotopach od wielu lat obowiązuje zakaz stosowania glifosatu. Obecnie nie można na to wydać żadnych specjalnych zezwoleń. Tam stosowanie wszelkich herbicydów i insektycydów, które są niebezpieczne dla zapylaczy pszczół (od B1 do B3), jest zabronione.

Obowiązkowa data wycofania glifosatu to 1 stycznia 2024 roku. Wtedy powinien obowiązywać całkowity zakaz używania.

agrarheute.com/fot.Flickr/Pixabay

swiatrolnika.info 2023