O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

27-11-2021

Autor: Mateusz Chrząszcz

Funkcje fosforu w roślinach – kompendium wiedzy

Funkcje fosforu w roślinach

Funkcje fosforu w roślinach są szczególne. Jest składnikiem wielu związków organicznych, a ponadto pewne wiązania fosforanowe akumulują więcej energii do wykorzystania w różnych procesach zachodzących w komórce.

Wiele związków organicznych może być metabolizowanych tylko w obecności dołączonego do nich kwasu fosforowego. Rośliny pobierają fosfor głównie z ortofosforanów rozpuszczonych w roztworze glebowym, w postaci jonów H 2PO i niewielkich ilości HPO, przy pH gleby 67. Im wyższa zawartość fosforu w glebie, tym wyższa wilgotność gleby. gleba. im wyższa ziemia., tym lepsza przyswajalność tego pierwiastka. Większość fosforu w glebie wiąże się z kationami 2 i 3 metali szlachetnych (wapnia, magnezu, żelaza, glinu i manganu), tworząc mniej rozpuszczalne związki. Ten proces nazywa się regresją.

Niedobór fosforu w roślinach

Funkcje fosforu w roślinach, to również wpływ niedoboru tego elementu na rośliny jest tym bardziej widoczny, im mniej fosforu i bardziej kwaśna jest gleba. Jednym z czynników przyczyniających się do silniejszej reakcji roślin na niedobór fosforu na początku sezonu wegetacyjnego jest wysoki poziom nawożenia azotem. Skutki głodu występują zatem na glebach ubogich w składniki pokarmowe, kwaśnych, odwapniałych, z niewielką ilością fosforu i jednokierunkowym nawożeniem azotem.

Aby zapobiec nadmiernemu uwstecznianiu fosforu, konieczne jest:

• regulowanie odczynu gleby, głównie przez stosowanie nawozów wapniowych i wapniowo - magnezowych,
• stosowanie granulowanych nawozów fosforowych,
• regularne stosowanie nawozów organicznych (w uprawach rolniczych).

Funkcje fosforu w roślinach – pobieranie tego elementu

Fosfor w ciele rośliny występuje częściej niż inne składniki. Jest nie tylko niezbędnymFunkcje fosforu w roślinach 02 składnikiem szeregu związków organicznych, wielu enzymów, ale dzięki wysokoenergetycznym związkom fosforanowym typu ADP lub ATP staje się głównym wektorem i akumulatorem energii w procesach chemicznych biochemikaliów. Dzięki tym związkom energia uwalniana w procesach wytwarzania energii nie jest całkowicie rozpraszana, ale znaczna jej ilość jest magazynowana i może być wykorzystana w procesach wytwarzania energii. W efekcie efektywność energetyczna procesów biochemicznych sięga 6070%. Fosfor występuje również w roślinach w postaci częściowo zdysocjowanych soli mineralnych. Zawartość fosforu zależy od wieku rośliny i źródła pierwiastka.

Procesowi temu sprzyja również:
• większa zawartość substancji organicznej w glebie,
• obecność w glebie jonu magnezowego i amonowego,
• prawidłowe oświetlenie roślin i obecność tlenu w podłożu (przewiewność gleby).

Pobieranie fosforu ograniczone jest obecnością jonu azotanowego w glebie.

Nawet w pierwszych kilku tygodniach wzrostu rośliny powinny otrzymywać odpowiednią ilość dostępnego fosforu, gdyż nazywa się to krytycznym okresem wzrostu roślin. Późniejsze dokarmianie roślin fosforem nie rekompensuje negatywnych skutków krytycznego okresu głodu z powodu:
• duże potrzeby względem fosforu w okresie krytycznym,
• dużą dynamikę pobierania fosforu już w pierwszych miesiącach wegetacji (np. rośliny zbożowe, pastewne, jagodowe)
• małą ruchliwość fosforu,
• słabo rozwinięty system korzeniowy roślin w początkowym okresie rozwoju.

Nawożenie roślin, a fosfor

Nawożenie może radykalnie zwiększyć poziom fosforu mineralnego, zwłaszcza we wczesnych fazach sezonu wegetacyjnego. Z drugiej strony w miarę dojrzewania roślin i owoców zawartość fosforu mineralnego stopniowo spada w kierunku sensu organicznego. Odpowiednie spożycie fosforu pomoże wszystkim gatunkom roślin wykształcić obfite korzenie, co znacznie przyczynia się do zwiększenia plonów. Fosfor odgrywa również ważną rolę w procesie dojrzewania. Generalnie w przypadku nawozów bogatych w fosfor proces ten można przyspieszyć. Niedobór fosforu wśród składników pokarmowych hamuje fosforylację, a tym samym tworzenie się fosfatydów, kwasów nukleinowych i białek, w wyniku czego następuje zahamowanie wzrostu i zaburzenia w przemianie materii. Objawy niedostatku fosforu w glebie są dość różnorodne u poszczególnych gatunków roślin. Szybkość, z jaką się one pojawiają, zależna jest od stopnia niedoboru tego składnika. Pobieranie fosforu przez rośliny odbywa się z całej warstwy gleby objętej korzeniami. Intensywność pobierania fosforu z różnych głębokości zmienia się jednak ciągle i związana jest z uwilgotnieniem gleby i jej temperaturą. Jeśli okres wiosenny nie sprzyja pobieraniu fosforu z gleby, np. gdy temperatura gleby jest niska poniżej 12°C, składnik ten można uzupełnić po rozpoczęciu wzrostu roślin poprzez nawożenie przez liście, np. Fostar lub FosCalvit lub Seniphos lub Chrońplon P lub Phosphor uprawiane w uprawach sadowniczych, ogrodniczych i rolniczych. Przy nawadnianiu, w okresach suchych, gdy z gleby nie można pobrać fosforu, stosujemy np. Fostar do nawożenia z nawadnianiem, czyli do nawożenia plantacji drzew, jagód, krzewów i drzew owocowych.

Zapotrzebowanie roślin na fosfor jest bardzo duże: jabłonie, brzoskwinie, morele, nektarynki, duże: truskawki, winogrona, truskawki, maliny, jeżyny, średnie: gruszki, śliwki, wiśnie, winogrona, orzechy włoskie, laskowe. Drzewa owocowe mają zdolność wchłaniania fosforu ze związków fosforu, której nie ma wiele roślin. W przypadku owoców brak fosforu świadczy np. w gruszkach, że owoce są mniejsze, zniekształcone i kwaśne. U jabłoni liście i pędy są ciemnoszarozielone, wzrost pędów i liści jest ograniczony, pędy zamierają, owoce miękkie, nieestetyczne, pozbawione jędrności. Fosfor korzystnie wpływa na jędrność i kolor miąższu, a także wielkość owocu oraz w znacznym stopniu zapobiega chorobom przechowalniczym, takim jak gorzka zgnilizna.

Nadmiar fosforu nie jest bezpośrednio szkodliwy dla drzew, jednak nadmierne doglebowe nawożenie niezależnie od odczynu (pH) gleby znacznie utrudnia pobieranie potasu, cynku, żelaza, miedzi.

Czytaj również; Wody Polskie: do Wisły trafiło 300 ton azotu i 30 ton fosforu

polskiesadownictwo.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023