Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Mateusz Chrząszcz 27-11-2021 01:00:00

Funkcje fosforu w roślinach – kompendium wiedzy

Funkcje fosforu w roślinach

Funkcje fosforu w roślinach są szczególne. Jest składnikiem wielu związków organicznych, a ponadto pewne wiązania fosforanowe akumulują więcej energii do wykorzystania w różnych procesach zachodzących w komórce.

Wiele związków organicznych może być metabolizowanych tylko w obecności dołączonego do nich kwasu fosforowego. Rośliny pobierają fosfor głównie z ortofosforanów rozpuszczonych w roztworze glebowym, w postaci jonów H 2PO i niewielkich ilości HPO, przy pH gleby 67. Im wyższa zawartość fosforu w glebie, tym wyższa wilgotność gleby. gleba. im wyższa ziemia., tym lepsza przyswajalność tego pierwiastka. Większość fosforu w glebie wiąże się z kationami 2 i 3 metali szlachetnych (wapnia, magnezu, żelaza, glinu i manganu), tworząc mniej rozpuszczalne związki. Ten proces nazywa się regresją.

Niedobór fosforu w roślinach

Funkcje fosforu w roślinach, to również wpływ niedoboru tego elementu na rośliny jest tym bardziej widoczny, im mniej fosforu i bardziej kwaśna jest gleba. Jednym z czynników przyczyniających się do silniejszej reakcji roślin na niedobór fosforu na początku sezonu wegetacyjnego jest wysoki poziom nawożenia azotem. Skutki głodu występują zatem na glebach ubogich w składniki pokarmowe, kwaśnych, odwapniałych, z niewielką ilością fosforu i jednokierunkowym nawożeniem azotem.

Aby zapobiec nadmiernemu uwstecznianiu fosforu, konieczne jest:

• regulowanie odczynu gleby, głównie przez stosowanie nawozów wapniowych i wapniowo - magnezowych,
• stosowanie granulowanych nawozów fosforowych,
• regularne stosowanie nawozów organicznych (w uprawach rolniczych).

Funkcje fosforu w roślinach – pobieranie tego elementu

Fosfor w ciele rośliny występuje częściej niż inne składniki. Jest nie tylko niezbędnymFunkcje fosforu w roślinach 02 składnikiem szeregu związków organicznych, wielu enzymów, ale dzięki wysokoenergetycznym związkom fosforanowym typu ADP lub ATP staje się głównym wektorem i akumulatorem energii w procesach chemicznych biochemikaliów. Dzięki tym związkom energia uwalniana w procesach wytwarzania energii nie jest całkowicie rozpraszana, ale znaczna jej ilość jest magazynowana i może być wykorzystana w procesach wytwarzania energii. W efekcie efektywność energetyczna procesów biochemicznych sięga 6070%. Fosfor występuje również w roślinach w postaci częściowo zdysocjowanych soli mineralnych. Zawartość fosforu zależy od wieku rośliny i źródła pierwiastka.

Procesowi temu sprzyja również:
• większa zawartość substancji organicznej w glebie,
• obecność w glebie jonu magnezowego i amonowego,
• prawidłowe oświetlenie roślin i obecność tlenu w podłożu (przewiewność gleby).

Pobieranie fosforu ograniczone jest obecnością jonu azotanowego w glebie.

Nawet w pierwszych kilku tygodniach wzrostu rośliny powinny otrzymywać odpowiednią ilość dostępnego fosforu, gdyż nazywa się to krytycznym okresem wzrostu roślin. Późniejsze dokarmianie roślin fosforem nie rekompensuje negatywnych skutków krytycznego okresu głodu z powodu:
• duże potrzeby względem fosforu w okresie krytycznym,
• dużą dynamikę pobierania fosforu już w pierwszych miesiącach wegetacji (np. rośliny zbożowe, pastewne, jagodowe)
• małą ruchliwość fosforu,
• słabo rozwinięty system korzeniowy roślin w początkowym okresie rozwoju.

Nawożenie roślin, a fosfor

Nawożenie może radykalnie zwiększyć poziom fosforu mineralnego, zwłaszcza we wczesnych fazach sezonu wegetacyjnego. Z drugiej strony w miarę dojrzewania roślin i owoców zawartość fosforu mineralnego stopniowo spada w kierunku sensu organicznego. Odpowiednie spożycie fosforu pomoże wszystkim gatunkom roślin wykształcić obfite korzenie, co znacznie przyczynia się do zwiększenia plonów. Fosfor odgrywa również ważną rolę w procesie dojrzewania. Generalnie w przypadku nawozów bogatych w fosfor proces ten można przyspieszyć. Niedobór fosforu wśród składników pokarmowych hamuje fosforylację, a tym samym tworzenie się fosfatydów, kwasów nukleinowych i białek, w wyniku czego następuje zahamowanie wzrostu i zaburzenia w przemianie materii. Objawy niedostatku fosforu w glebie są dość różnorodne u poszczególnych gatunków roślin. Szybkość, z jaką się one pojawiają, zależna jest od stopnia niedoboru tego składnika. Pobieranie fosforu przez rośliny odbywa się z całej warstwy gleby objętej korzeniami. Intensywność pobierania fosforu z różnych głębokości zmienia się jednak ciągle i związana jest z uwilgotnieniem gleby i jej temperaturą. Jeśli okres wiosenny nie sprzyja pobieraniu fosforu z gleby, np. gdy temperatura gleby jest niska poniżej 12°C, składnik ten można uzupełnić po rozpoczęciu wzrostu roślin poprzez nawożenie przez liście, np. Fostar lub FosCalvit lub Seniphos lub Chrońplon P lub Phosphor uprawiane w uprawach sadowniczych, ogrodniczych i rolniczych. Przy nawadnianiu, w okresach suchych, gdy z gleby nie można pobrać fosforu, stosujemy np. Fostar do nawożenia z nawadnianiem, czyli do nawożenia plantacji drzew, jagód, krzewów i drzew owocowych.

Zapotrzebowanie roślin na fosfor jest bardzo duże: jabłonie, brzoskwinie, morele, nektarynki, duże: truskawki, winogrona, truskawki, maliny, jeżyny, średnie: gruszki, śliwki, wiśnie, winogrona, orzechy włoskie, laskowe. Drzewa owocowe mają zdolność wchłaniania fosforu ze związków fosforu, której nie ma wiele roślin. W przypadku owoców brak fosforu świadczy np. w gruszkach, że owoce są mniejsze, zniekształcone i kwaśne. U jabłoni liście i pędy są ciemnoszarozielone, wzrost pędów i liści jest ograniczony, pędy zamierają, owoce miękkie, nieestetyczne, pozbawione jędrności. Fosfor korzystnie wpływa na jędrność i kolor miąższu, a także wielkość owocu oraz w znacznym stopniu zapobiega chorobom przechowalniczym, takim jak gorzka zgnilizna.

Nadmiar fosforu nie jest bezpośrednio szkodliwy dla drzew, jednak nadmierne doglebowe nawożenie niezależnie od odczynu (pH) gleby znacznie utrudnia pobieranie potasu, cynku, żelaza, miedzi.

Czytaj również; Wody Polskie: do Wisły trafiło 300 ton azotu i 30 ton fosforu

polskiesadownictwo.pl/fot.pixabay

Opublikował:
Mateusz Chrząszcz
Author: Mateusz Chrząszcz
O Autorze
Absolwent Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Łódzkiego. Obronił pracę magisterską na temat „Planowanie przestrzenne w państwie minimum”. Obszarem jego zainteresowań są polityka Polski po 1989 roku oraz szeroko pojęta gospodarka. Prywatnie miłośnik motoryzacji oraz zwiedzania obszarów wielkomiejskich.
Ostatnio opublikowane artykuły tego autora


Autor: Emilia Gromczak 25-01-2022 23:01:19

Odmiany klubowe w USA. Do najpopularniejszych należy Envy

Najpopularniejsze odmiany klubowe w Stanach Zjednoczonych  to m.in. Envy™, Ambrosia Gold, Kanzi. Envy™ wspięła się na 7 pozycję w klasyfikacji generalnej dla wszystkich odmian.

Pierwsze miejsce pod względem sprzedaży klubowych odmian w USA zajmuje Envy™. Odmiana ta znalazła się na 7 pozycji w klasyfikacji generalnej. Jest najszerzej dystrybowana w całych Stanach Zjednoczonych (51%). Duży wpływ na jej popularność ma strategiczny marketingi przyciągające kampanie reklamowe, które są prowadzone we współpracy z Hallmark. 

Envy™ podbija rynek jabłek

Odmiany klubowe są dzisiaj coraz bardziej pożądane przez konsumentów.  Ich udział w rynku rośnie dynamicznie, przez co stają się "trendy". Odmiany te wyróżniają się na półce wśródodmiany klubowe USA standardowych jabłek. Są określane, jako owoce z wyższej półki. W Stanach Zjednoczonych króluje odmiana Envy™, która jest najszerzej dystrybuowaną klubową odmianą ( 51,1% ) w tym kraju. Envy™ zajmuje pierwsze miejsce, jeśli chodzi o sprzedaż klubowych odmian w USA oraz 7 pozycję w klasyfikacji generalnej wszystkich odmian. Główny wpływ na jej popularność mają liczne, prowadzone z wielkim rozmachem, kampanie marketingowe. Kampanie są prowadzone we współpracy z Hallmark. Przemyślany marketing daje swoje efektywny. Sprzedaż tej odmiany w ubiegłym roku wzrosła o 21%. 

Inne odmiany klubowe w USA

Inne odmiany klubowe, z których USA mogą być dumne to również Ambrosia Gold, Cosmic Crisp®, Kanzi® i Kiku®. Ambrosia Gold jest chętnie wybierana przez Amerykanów m.in. poprzez swój miodowy smak. Zajmuje 9 pozycję w ogólnej sprzedaży wszystkich jabłek w USA, a 2 pozycję wśród odmian klubowych. Tuż za Envy™ i Ambrosią uplasowała się odmiana Cosmic Crisp®. Istnieje na rynku od 2019 r. i już zajmuje 11 pozycję w ogólnej sprzedaży wszystkich jabłek.

Ciekawe odmiany klubowe to również Kanzi® i Kiku®. Kanzi odkryto w Belgii. Obecnie są uprawiane przez CMI Orchards w Stanie Waszyngton. Jeśli chodzi o Kiku, to mimo wzrostu ceny jej popularność nie spadła. Zajmuje 9 miejsce w klasyfikacji wszystkich markowych jabłek.

Czytaj także: Polskie jabłka klubowe – pierwsze już pojawiły się na rynku

polskiesadownictwo.pl/fot.pixabay.com


Autor: Sebastian Wroniewski 25-01-2022 01:01:17

Pułapki feromonowe – jaki produkt wybrać do swojego ogrodu lub pola

Pułapki feromonowe stosowane są do odławiania fitofagów owadzich w celach diagnostycznych i kontroli liczebności populacji.

Takie odławianie jest stosowane dla ustalenia, jakie gatunki fitofagów i w jakiej liczebności występują na danym obszarze oraz stwierdzenia, w jakim okresie gradacji znajduje się określony gatunek. W pułapkach feromonowych wykorzystuje się syntetyczne związki odpowiadające zapachowi substancji hormonalnych – feromonów, wydzielanych przez samice owadów, na które mogą reagować tylko samce tego samego gatunku. Szkodniki to bolączka większości rolników, Odpowiednia profilaktyka zwiększa szansę uprawy na bycie wolną od tego problemu. Ważną czynnością jest również starannie przeprowadzona lustracja, która pozwala zlokalizować pierwsze objawy żerowania szkodników.

Pułapki feromonowe mają różną budowę

Pułapki feromonowe mogą mieć różną budowę. Pułapka DELTA wabi owady poprzez umieszczony w niej dyfuzor feromonów płciowych. Dozownik umieszczony jest na zdejmowanej podłodze, pokrytej niewysychającym klejem, do którego przyklejane są okazy jednego gatunku. Pułapki umieszczane są na różnego rodzaju podporach w losowo wybranych punktach na wysokości drzewa. Monitorowanie pułapek feromonowych powinno odbywać się regularnie, co najmniej dwa razy w tygodniu, a najlepiej codziennie, o tej samej porze dnia.

Pułapkę FUNNEL obsługujemy jak samołówkę świetlną. Wybieramy i liczymy zwabione osobniki. Statyw pułapki powinien umożliwiać podnoszenie jej do góry, w miarę wzrostu rośliny. Przykładem zastosowania takich pułapek jest chwytanie owadów, takich jak omacnica prosowianka, stonka kukurydziana, rolnica.

Aspirator Johnsona pomaga w kontroli populacji mszyc

Z kolei Aspirator Johnsona składa się z metalowej Pulapki feromonowe 02lub plastikowej rury osadzonej w zamkniętej kabinie z drzwiami. Oba elementy muszą mieć 12,2 m wysokości. W górnej części tuba zakończona jest siatką, zapobiegającą przedostawaniu się ptaków do rury. W dolnej części tuby, wewnątrz kabiny znajduje się siatka z bardzo drobnego oczka oraz pojemnik na wodę do łapania owadów. Wewnątrz kabiny znajduje się wentylator wyciągowy, który wydmuchuje powietrze kominem na zewnątrz, a jednocześnie przez kanał jest zasysane powietrze wraz z aeroplanktonem.

Pojemniki należy opróżniać raz dziennie i analizować pod kątem złowionych mszyc i ich liczebności. Aspirator Johnsona służy głównie do kontroli lotu mszyc, np. mszycy czeremchowo-zbożowej, mszycy zbożowej. Zakładając, że urządzenie dokładnie określa migrację mszyc na polu w promieniu około 80 km, istotna staje się idea stworzenia sieci Aspiratorów, obejmującej coraz większy obszar. Ma to bardzo ważne implikacje zwłaszcza dla wczesnej sygnalizacji mszyc, które przenoszą wirusy chorobotwórcze na różne rośliny uprawne.

Czytaj też: Rolnica zbożówka żeruje w uprawach. Monitoring to podstawa!

cdr.gov.pl/fot.wikimedia,Slaunger, Mehdi


Autor: Emilia Gromczak 24-01-2022 12:00:00

Rynek jabłek – w obliczu kryzysu potrzebne są natychmiastowe działania

W minionym tygodniu w Błędowie odbyło się zebranie członków Zarządu Związku Sadowników RP. Jak wynika z wniosków, rynek jabłek jest w poważnym kryzysie. 

W trakcie zebrania członków Zarządu Związku Sadowników RP wynikło wiele poważnych kwestii. Prezes ZSRP zwrócił uwagę, że polski rynek zmaga się obecnie z kryzysem. Potrzebne jest podjęcie radykalnych kroków, aby go pokonać. Przede wszystkim należy zwrócić się w stronę konsumenta, ponieważ dzisiaj to od niego wszystko zaczyna się w całym łańcuchu sprzedaży. 

Rynek jabłek zmaga się z kryzysem 

Wnioski z zebrania Zarządu Związku Sadowników RP są niestety przykre, ale prawdziwe. Polski rynek jabłek jest w trakcie kryzysu, a  gospodarstw może za chwilę wypaść z rynku. Na zebraniu rozmawiano również o sposobach na pokonanie obecnej trudnej sytuacji.rynek jabłek kryzys

,,Koszty będą rosły, jeżeli nadal będziemy uzyskiwać taką samą cenę, to powiększy się grono tych, którzy z tej branży wypadną. Niestety ze względu na brak rynków zbytu szans na podniesienie tej ceny nie ma" – mówił Prezes ZSPR Mirosław Maliszewski.

Rozwiązaniem są odmiany klubowe

Aby pokonać kryzys, polski rynek jabłek musi stać się zorientowany szczególnie na konsumenta, ponieważ dzisiaj to on decyduje, co chce kupić. Dodatkowo klienci aktualnie stawiają na innowacyjne i dobrze prezentujące się produkty. Lekiem na trudną sytuację sadowników są odmiany klubowe. To właśnie one wyznaczają trendy i są sprzedawane za najlepsze ceny. 

"Musimy przestawić swoją produkcję tak, żeby  móc ją ulokować na tych rynkach, które mogą i chcą więcej zapłacić, na tych rynkach świata gdzie można uzyskać największą cenę" – podkreślił prezes Maliszewski.

Sławomir Łuczak z oddziału terenowego Związku Sadowników w Górze Kalwarii zwrócił uwagę, że trendy kreują dzisiaj konsumenci, ale i również markety. Sadownicy muszą się obudzić i zbudować swoje marki. W przeciwnym wypadku z rynku mogą zepchnąć ich markety. Rynek jabłek jest w poważnych tarapatach i jego los jest w rękach sadowników. 

Czytaj także: Cameo® – polskie jabłka klubowe debiutują na rynku

polskiesadownictwo.pl/fot.pixabay.com

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.