O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

19-09-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Fosforowodór – gaz, który zwalcza owady i zabezpiecza zbory

Fosforowodór

Fosforowodór to gaz niszczący owady w procesie fumigacji. Sprawdza się idealnie w rolnictwie oraz innych branżach. Do wyniszczenia owadów potrzebuję czasami więcej niż siedem dni. Dzieli się na fosforek glinu i magnezu, z czego ten drugi potrzebuję niższej temperatury i wilgoci oraz mniej czasu by zadziałać. 

Fosforowodór – podstawowe informacje

Fosforowodór to gaz zwalczający szkodniki, który jako jedyny na świecie jest dopuszczony do użytku w tego typu działaniach. Uzyskuje się go z ciał stałych z fosforek glinu (AlP) lub fosforek magnezu (Mg3P2). Wykorzystuje się go jako najczęstszą formę fumigacji przechowywanego zboża, obiektów spożywczych i produktów. Fosforowodór reaguje z parą wodną, dlatego w chłodnych warunkach i niskiej wilgotności jego reakcja i wydzielanie się jest spowolnione. Fosforek glinu i magnezu różnią się od siebie. Pierwszy z nich uwalnia PH3 wolniej, potrzebuje wyższej wilgotności i temperatury niż fosforek magnezu do zadziałania. Ponadto drugi z nich szybciej się rozkłada i aktywuje się w tak niskich temperaturach, w których fosforek glinu nie zdążyłby nawet zacząć wytwarzać reakcji. Fosforek magnezu jest idealny do gazowania orzechów i tytoniu.

Czytaj także: Ardanowski napisał list do polityków PiS w sprawie “Piątki dla zwierząt”

Fosforowodór, czyli najczęstszy i najskuteczniejszy fumigator

Fosforowodór silos 2Fumigacja to proces zwalczania szkodników za pomocą substancji chemicznych w formie gazu, pary wodnej lub dymu. Najczęstszą i najskuteczniejszą formą owego procesu jest fosforowodór. Fumigacja wcześniej oparta była o bromek metalu, który z powodu zwiększania efektu cieplarnianego został zastąpiony innymi formami. Proces ten charakteryzuje się dużą skutecznością zwalczania szkodników. Wykonuje się go między innymi poprzez namiotowanie, czyli zamknięcie fumigowanego obiektu w szczelnym opakowaniu. Następnie wtłacza się tam pod ciśnieniem fumigator. Meta data jest idealna dla pojedynczych elementów, jak i całych budynków. Zabiegi fumigacyjne można zastosować w branży drzewnej, ogrodniczej, rolniczej, budowlanej oraz transportowej.

Fosforowodór – charakterystyka gazy

Jest on bezbarwny, bezwonny i bez smaku. Świeżo powstały jednak wykazuje lekki zapach czosnku bądź ryby. Charakteryzuje się małą cząsteczką i wrzeniem w niskiej temperaturze. Miesza się bez problemu z powietrzem, gdyż jest tylko dwa razy od niego cięższy. Po wykonaniu zabiegu na produktach szybko odgazowuje się i nie pozostawia żadnego śladu swojej obecności. Dobrze stosowany gaz nie spowoduje pożarów, czy innych eksplozji. Fosforowodór potrzebuje czasami nawet więcej niż 7 dni do walki ze szkodnikami, dlatego nie zaleca się jego stosowania we współpracujących fabrykach. Owady niszczy atakując ich układ oddechowy i nerwowy. Obniżenie obecności tlenu w powietrzu spowalnia proces niszczenia szkodników.

Fosforowodór – działanie na towary

Produkty zagazowane owym gazem nie ulegają zmianom. Nie tracą na smaku, zapachu, wyglądzie oraz nie spowalniają procesu wzrostu upraw. Jest bezpieczny dla roślin i nie niszczy ich. Za to odpowiednie stężenie i wilgotność wpływają na rdzewienie brązu, miedzi, drogocennych metali – złota i srebra. Ze względu na swoją reakcje na filmy fotograficzne nie używa się go w zamkniętych pomieszczeniach z przewodami elektronicznymi oraz elektronicznym sprzętem. Fosforowodór po zastosowaniu wymaga wietrzenia, ale nie niszczy dziury ozonowej. Zastosowanie wymaga obliczenia powierzchni, która ma być zagazowana oraz rozłożenia w odpowiednich miejscach tabletek lub draży, ale także woreczków, taśm, koców, płytek bądź pasów.

gov.pl

swiatrolnika.info 2023