O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

03-01-2021

Autor: Alicja Ostrowska

Europejska Karta Gleby – czym jest dla polskiego rolnika i co reguluje?

Europejska Karta Gleby

Europejska Karta Gleby została przyjęta przez Radę Europy w 1972 roku. Postanowienia, które dotyczą ochrony glebowej materii organicznej w prawodawstwie określają znaczenie gleby w życiu człowieka oraz poruszają kwestię środowiska naturalnego jako najważniejszego bogactwa, dzięki któremu ludzka egzystencja jest możliwa.

Europejska Karta Gleby – postulaty

Europejska Karta Gleby mówi przede wszystkim o tym, że gleba jest jedną z najcenniejszych wartości dla człowieka, ponieważ umożliwia życie na Ziemi ludziom, zwierzętom i roślinom. Gleba jest stanowi źródło materii organicznej, która może łatwo ulec zniszczeniu, powinna być chroniona przed erozją oraz przed zanieczyszczeniami. Gleby mogą być wykorzystywane do celów rolniczych, przemysłowych i innych, a polityka planowania w danym regionie powinna wziąć pod uwagę właściwości przyrodnicze gleb oraz przyszłe i aktualne potrzeby danej społeczności. Leśnicy i rolnicy zobowiązani są do stosowania metod, mających na celu ochronę wartości gleby.

Pilne! Pobili, uderzali maczetą, uwięzili w rozgrzanej beczce – masakra na ogródkach działkowych! Dla zabawy?

Rozwój urbanizacji powinien zostać zaplanowany w taki sposób, żeby ograniczyć możliwe zniszczenie gleby do minimum. Europejska Karta Gleby zawiera również postulat mający na celu ochronę gleby podczas budowy sieci infrastruktury już na etapie pierwszych jej projektów. Racjonalne użytkowanie i ochrona gleb powinna być poparta interdycyplinarnymi badaniami naukowymi. Organy urzędowe i władze powinny należycie planować, ochraniać i użytkować zasoby gleby. A co najważniejsze – należy pamiętać, że zasoby gleby są nie do zastąpienia.

Europejska Karta Gleby – cele wspólnotowe

Prawodawstwo wspólnotowe wyznacza określone cele, które należy europejska karta glebyprzedsięwziąć w celu zrównoważonego użytkowania oraz ochrony gleby. Do takich działań należy przede wszystkim tworzenie odpowiednich przepisów prawa. Europejska Karta Gleby ma na celu również podniesienie świadomości społecznej oraz wspieranie i prowadzenie badań.

Europejska Karta Gleby, a prawodawstwo w Polsce

Przepisy prawa w Polsce omówione zostały m.in. w ustawie „Prawo ochrony środowiska i o ochronie gruntów rolnych i leśnych”. Zawarto tam postulaty o ochronie powierzchni ziemi, która polega na zapewnieniu jej jak najlepszej jakości poprzez zachowanie wartości i walorów przyrodniczych, przemyślane gospodarowanie, ograniczenie zmian naturalnego ukształtowania terenu, utrzymanie jakości gleby i ziemi powyżej lub co najmniej na poziomie przyjętych standardów.

Natomiast ochrona gruntów rolnych polega głównie na ograniczeniu przeznaczania ich na cele nie związane z rolnictwem i leśnictwem, zapobieganiu procesom degradacji oraz dewastacji gruntów rolnych, zachowaniu torfowisk i oczek wodnych, jako naturalnych zbiorników wodnych czy zapobieganiu szkodom w produkcji rolniczej powstających w skutek działalności nierolniczej. Zarówno Europejska Karta Gleby jak i polskie prawodawstwo mają na celu ochronę środowiska naturalnego oraz zasobów glebowych w należyty i staranny sposób.

cdr.gov.pl

swiatrolnika.info 2023