O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

17-03-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Eksport zboża z Ukrainy leci na łeb na szyję. Gigantyczne spadki

Eksport zboża

Ukraińskie koleje „Ukrzaliznytsia” poinformowały, że z powodu inwazji Rosji na Ukrainę eksport zboża dramatycznie spadł.

W okresie od 1 do 11 marca Ukrzaliznytsia przetransportowała o 87% mniej zboża. W związku z blokadą większości portów morskich przez rosyjskie siły okupacyjne przewóz tej kategorii ładunków zmniejszył się z 770,8 tysięcy ton do 100,2 tysięcy ton.

Dane od przewoźnika

„W lutym 2022 r. załadowano 2,9 mln ton zboża, czyli o 37,4% więcej niż w lutym 2021 r. W 11 dni marca 2022 r. załadowano 100,2 tys. ton zboża, czyli o 87% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – czytamy w oświadczeniu.

Wcześniej rząd ustalił, jakie produkty rolno-spożywcze mogą być eksportowane i na jakich warunkach. W sumie Ukraina eksportowała rocznie ok. 60 mln ton ładunku zboża. Prawie 95% produkcji rolnej eksportowano przez morskie porty handlowe Ukrainy.

Obecnie tylko dwa porty na Ukrainie – Izmail i Reni – mogą obsługiwać ładunki na eksport zboża, ale w niewielkich ilościach.

Eksport zboża i jego ceny

Eksport zboża i jego ceny są mocno uzależnione od sytuacji w Ukrainie. Ceny zbóż spadają po wybiciu, które mogliśmy zaobserwować w poprzednim tygodniu. Amerykańska pszenica spadła o prawie połowę z 50 proc. wybicia I tygodnia rosyjskiej agresji, to pozostałe amerykańskie i unijne kontrakty pozostają nadal wyceniane w pobliżu swoich wieloletnich lub historycznych maksimów. Ceny np. rzepaku nadal są 30 proc. wyższe niż przed inwazją Rosji na Ukrainę.

Negatywne konsekwencje toczącej się wojny (wstrzymanie eksportu z Ukrainy i zagrożone plony w tym kraju) są już uwzględniane w cenach zbóż i roślin oleistych, więc wszelkie doniesienia o deeskalacji konfliktu muszą obniżać cenę. Presja na zniżkę wynika również z niższych cen ropy, ponieważ spada opłacalność produkcji biopaliw z oleju roślinnego lub kukurydzianego.

Złotówka nadal odrabia straty wobec dolara i euro. To przekłada się na coraz niższe ceny proponowane w portach, a za nimi w głębi kraju.

Czytaj również: Analiza: Wiosenne zasiewy w Ukrainie mogą spaść o 39 proc.

agronews.ua /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023