O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

17-02-2020

Autor: Piotr Pałys

Dzierżawa gruntów od parków narodowych. Czas na zmianę przepisów?

dzierżawa gruntów

Dzierżawa gruntów należących do parków narodowych od dłuższego czasu wzbudza szereg kontrowersji. Czy nadszedł czas na zmianę przepisów? Tego domagają się Izby Rolnicze, które przekonują, że obecne zapisy prawne utrudniają pozyskiwanie dodatkowych obszarów tym, którzy są najbardziej zainteresowani – rolnikom.

W tej chwili dzierżawa gruntów opiera się na przepisach prawnych zawartych w art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia o ochronie przyrody. Zgodnie z literą prawa przetarg ogłoszony przez dyrektora parku narodowego ma formę przetargu ustnego, gdzie decyduje najwyższa uzyskana cena lub też przetargu pisemnego nieograniczonego. I w tym miejscu rodzą się problemy. Powód? Inwestorów i firmy z całej Polski stać na zawyżenie czynszu dzierżawczego. 

Dzierżawa gruntów od Parków Narodowych. W czym tkwi problem?

Chodzi o to, że władze Parków Narodowych starają się skomasować w ofercie grunty przeznaczone do dzierżawy, nie skupiając się na wynajmie pojedynczych działek. Do przetargu dopuszcza się także duże firmy spoza gminy, a nawet województwa, które stać na zapłacenie wyższych stawek dzierżawczych. W ten sposób miejscowi gospodarze nie mogą zwiększyć możliwości produkcyjnych, ponieważ nie stać ich na konkurowanie o pola i łąki ze znacznie większymi podmiotami.

Podatek od mięsa? "Tak naprawdę mamy do czynienia z akcyzą"

Samorządowcy proponują zmianę przepisów. W pierwszej kolejności należałoby zmienić ustawę. Według propozycji, dużym wzmocnieniem pozycji rolników byłoby ograniczenie przetargu do gospodarzy, przedsiębiorców i podmiotów funkcjonujących na terenie gminy, w której znajdują się grunty Parków Narodowych. Dzierżawa gruntów z uwzględnieniem takich zmian stwarzałaby szansę lokalnym producentom.

Jacek Podgórski: podatek od mięsa jest inicjatywą ideologiczną

Dzierżawa gruntów z wekslem "in blanco"?

Na problem dzierżawy gruntów od parków narodowych zwróciła ostatnio uwagę Podlaska Izba Rolnicza. Prezes Grzegorz Leszczyński postuluje, aby wprowadzić możliwość przetargu ograniczonego, skierowanego przede wszystkim do rolników z gmin, w których położony jest Park Narodowy. Innym pomysłem jest wniosek o rozeznanie dyrektora Parku Narodowego wśród rolników na temat powierzchni działek do wydzierżawienia, którymi byliby zainteresowani. Bardzo istotnym pomysłem, byłoby również zastąpienie kaucji dzierżawnej wekslem "in blanco". Takie zmiany z pewnością pozwoliłyby lokalnym rolnikom na rozwój i zwiększenie produkcji żywności.

PIR, wrp.pl/Fot. Pxhere, Creative Commons CC0

swiatrolnika.info 2023