O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

08-01-2022

Autor: Michał Rybka

Dzięki tym wskazówkom przepędzisz myszy polne ze swoich pól

myszy

Pozornie wyglądające myszy polne mogą wyrządzić naprawdę spore szkody na twoich polach. Stosując te wskazówki, możesz pokonać gryzonie.

Jesień i zima – te dwie pory roku są najlepsze pod kątem sprawdzania populacji myszy na gruntach rolnych. Ponadto jesienny i zimowy okres jest decydujący jeśli chodzi o określenie wielkości populacji gryzoni w nadchodzącym roku. Warto wiedzieć, że pora deszczowa powoduje załamanie się populacji gryzoni, a z kolei opady śniegu powodują, że wiele zwierząt przeżyje.

Metoda stąpania po dziurach

Aktualna pora roku to najbardziej odpowiedni czas na sprawdzenie liczby gryzoni przebywających na polach i łąkach. Niemiecki naukowiec Stephan Brand z Landesbetrieb Landwirtschaft Hessen (LLH) przygotował kilka wskazówek.

Pierwszy sposób na określenie wielkości populacji myszy polnych to metoda stąpania po dziurach. W tym celu należy w pierwszej kolejności wypełnić wszystkie otwory na powierzchni 250 m2. Następnie po 24 godzinach trzeba policzyć ponownie otwarte dziury. Później należy obliczyć ich liczbę według wzoru: ponownie otwarte i policzone dziury / 250m2 *16.myszy2

Ta metoda sprawdza się, ponieważ gryzonie ciągle wychodzą na powierzchnię, w celu poszukiwania pokarmu. Przy wyliczeniach trzeba zwrócić uwagę na próg kontrolny: dla gryzoni polnych jest to od 80 do 128 myszy/ha w półroczu zimowym. Współczynnik ten jest wyższy zimą niż latem, ponieważ gryzonie nie rozmnażają się w tym czasie.

Myszowate można spotkać głównie na obszarach peryferyjnych, ugorach i obszarach kwitnienia, a także na użytkach zielonych w pobliżu pól. Jakiś czas temu gryzonie zaatakowały Opolszczyznę i poczyniły duże zniszczenia upraw.

Inne sposoby na pozbycie się myszy polnych

W polskich warunkach atmosferycznych warto poczekać na głęboką zimę. Dlatego zastosowanie różnego rodzaju trucizn najlepiej rozpocząć dopiero w lutym. Warto poczekać, ponieważ populacja często zapada się sama w zależności od temperatury. Natomiast stosowanie trucizny ma sens tylko wtedy, gdy osiągnięto dany próg szkód i istnieje zagrożenie pogłębienia szkód ekonomicznych.

W celu chemicznego zwalczania szkodników należy włożyć 5 zatrutych soczewek do 5 zatrutych ziaren pszenicy do otworów za pomocą pistoletu. Następnie powinno się wlać truciznę głęboko do otworów, aby zapobiec krzywdzie zwierząt innych niż myszowate. W tym przypadku dozwolony jest tylko aktywny składnik fosforek cynku.

Przy pracy z chemikaliami należy zadbać o własne bezpieczeństwo. Powinno nosić się rękawicę ochronne jako ochronę przed trucizną. Ponadto środki te nie mogą być stosowane na terenach ochrony fauny i flory lub ochrony ptaków. Ponadto niezbędnym jest dokładne przeczytanie instrukcji użytkowania.

Czytaj także: Plaga myszy niszczy Australię! PETA staje po stronie gryzoni

źródła:agrarheute.com/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023