O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

03-10-2017

Autor: Marzena Deresz

Czy produkcja rolnicza jest opłacalna? Opinie i obawy rolników

rolnik

GUS zbadał opinie rolników na temat sytuacji ogólnej ich gospodarstw i opłacalności produkcji rolniczej. Najbardziej optymistyczni w swoich ocenach byli młodzi rolnicy (do 35 lat) oraz osoby prowadzące gospodarstwo rolne nie dłużej niż 5 lat.

GUS zbadał opinie rolników na temat sytuacji ogólnej ich gospodarstw i opłacalności produkcji rolniczej. Najbardziej optymistyczni w swoich ocenach byli młodzi rolnicy (do 35 lat) oraz osoby prowadzące gospodarstwo rolne nie dłużej niż 5 lat.

 

Rolnicy pozytywnie ocenili bieżącą opłacalność produkcji rolniczej. Trzeba zaznaczyć, ze badanie przeprowadzone było w czerwcu tego roku. Przewaga opinii pozytywnych nad negatywnymi wynosiła 5,3 p. proc., wobec minus 2,5 p. proc. w grudniu 2016 r. Najbardziej optymistyczni byli użytkownicy gospodarstw ukierunkowanych na produkcję zwierzęcą. Ponad 23% respondentów stwierdziło, że prowadzenie produkcji rolniczej jest opłacalne. Byli to użytkownicy gospodarstw rolnych o powierzchni powyżej 10 ha użytków rolnych, prowadzący produkcję zwierzęcą, w szczególności specjalizujący się w chowie bydła mlecznego i rzeźnego oraz świń. Pozytywne opinie o opłacalności produkcji rolniczej przeważały również u rolników prowadzących uprawy pod osłonami oraz uprawy przemysłowe takie jak buraki cukrowe oraz rzepak i rzepik. Najbardziej pesymistyczni w swoich ocenach byli rolnicy prowadzący plantacje drzew i krzewów owocowych, mniej pesymistyczni byli rolnicy specjalizujący się w chowie drobiu nieśnego.

Optymistyczni w swoich ocenach byli młodzi rolnicy (do 35 lat) oraz osoby prowadzące gospodarstwo rolne nie dłużej niż 5 lat.

W porównaniu do wyników poprzedniej edycji badania respondenci byli mniej pesymistyczni w ocenie bieżącego popytu na wytwarzane w ich gospodarstwach produkty rolne (minus 20,9 p. proc. w czerwcu 2017 r. wobec minus 27,2 p. proc. w grudniu 2016 r.). Ponad 69% rolników uznała popyt za wystarczający, zgodny z ich oczekiwaniami. Blisko 5% stwierdziło, że popyt kształtuje się na poziomie powyżej ich oczekiwań, wobec około 26% respondentów, którzy wskazali, że popyt jest niewystarczający. Negatywne opinie dotyczyły wszystkich użytkowników gospodarstw rolnych niezależnie od wielkości gospodarstwa i kierunku prowadzonej produkcji. Najbardziej niezadowoleni z popytu na produkty rolne byli rolnicy prowadzący plantacje drzew i krzewów owocowych, uprawy ziemniaków, warzyw gruntowych i buraków cukrowych, a także hodowcy drobiu.

W opinii rolników w II półroczu 2017 r. należy spodziewać się pogorszenia sytuacji ogólnej gospodarstw rolnych, jak również opłacalności produkcji rolniczej. Użytkownicy gospodarstw rolnych pozytywnie wypowiadali się o zapotrzebowaniu na produkty rolne w kolejnym półroczu, przewaga opinii pozytywnych nad negatywnymi wynosiła 2,2 p. procentowego. Najbardziej o swoją przyszłość obawiają się, podobnie jak w poprzedniej edycji badania, użytkownicy gospodarstw prowadzących plantacje drzew i krzewów owocowych oraz chów drobiu rzeźnego.

 

stat.gov.pl/MD/fot. pixabay.com

swiatrolnika.info 2023