O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

20-06-2021

Autor: Tomasz Racki

Chwastnica jednostronna – jak pozbyć się jej z kukurydzy?

Chwastnica jednostronna

Chwastnica jednostronna to roślina z rodziny wiechlinowatych, która znana jest raczej pod nazwą proso jednostronne. Jest to gatunek obcy, który jednak przywędrował do Europy już wiele tysięcy lat temu. W nazewnictwie spotkać możemy się także z innymi określeniami tego chwastu: dzikie proso, proso japońskie, prosówka czy kurze proso.

Jak wygląda chwastnica jednostronna?

Kwiaty chwastnicy jednostronnej zgrupowane są w gęstą wiechę na włoskowatych gałązkach. Kłoski są zazwyczaj jasnozielone, ale wpadają także w fiolet. W każdym kłosku znajdują się trzy plewy. Łodyga tej rośliny dorasta do nawet niemal metra wysokości. Ziarniaki tego chwastu są oplewione.

Gdzie rośnie chwastnica jednostronna?

Chwastnica jednostronna zachwaszcza głównie kukurydzę – to zdecydowanie najczęściej atakowana przez dzikie proso roślina. Zwyczajowo chwast ten porasta jednak brzegi wód oraz przydroża. Gleby, na których pojawia się chwastnica musza być bogate w azot i wapń oraz dość wilgotne. Roślina ta upodobała sobie gleby gliniaste. Na polach kukurydzy notuje się próg szkodliwości w zakresie około 3 do 6 roślin na jeden metr kwadratowy.

To właśnie przełom wiosny i lata jest okresem, w którym chwastnica jednostronna pojawia się w uprawach. Dzieje się tak dlatego, że do wegetacji chwast ten wymaga stosunkowo wysokich temperatur utrzymujących przez określony czas.chwastnica jednostronna

Chwastnica to gatunek szczególnie konkurencyjny wobec roślin wysiewanych na polach przez rolników. Ze względu na swoją budowę i tworzenie szerokich rozetek liściowych, pojawia się szczególnie w uprawach szerokorzędowych.

Chwastnica jednostronna – jak ją zwalczać?

Pojawienie się chwastnicy może rzutować na plon kukurydzy. Jego spadki wynoszą zazwyczaj około 5 procent. Co gorsza – im większy obszar obsiany kukurydzą, tym bardziej ekspansywna staje się sama chwastnica. Niezwykle istotne jest dokonywanie właściwych zabiegów agrotechnicznych i dobór skutecznych środków ochrony roślin. Jeśli rolnik popełni rażące błędy w uprawie, chwastnica jednostronna może zabrać nawet 80 procent plonu. Dzieje się tak wówczas, kiedy roślina ta tworzy tak zwany łan i wypiera inne chwasty.

Eksperci polecają stosowanie herbicydów, aby chronić się przed działaniem tego chwastu. Polecane są przede wszystkim: chizalafop-P, chlomazon, cykloksydym, fenoksaprop-P-etylu, foramsulfuron, izoksaflutol, metazachlor, metolachlor-S, metrybuzyna, mezotrion, nikosulfuron, pendimetalina, pinoksaden, propachizafop, rimsulfuron, sulkotrion, tembotrion, tienkarbazon metylu, topramezon

Czytaj także: Ligol – jedna z najmłodszych odmian polskich jabłoni

fot. wikimedia

swiatrolnika.info 2023