O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

25-10-2016

Autor: Świat Rolnika

Chryzantema – złoty kwiat Wschodu, roślina "krótkiego dnia"

Chryzantema – złoty kwiat Wschodu, roślina

Te piękne i tajemnicze kwiaty kojarzą się Polakom głownie z listopadowym świętem zmarłych. Warto wiedzieć, że ich uroda i nietypowe właściwości zachwycają od tysięcy lat.

  

Chryzantema to bylina lub półkrzew z rodziny astrowatych (Asteraceae). W Polsce nazywana jest również złocieniem. W środowisku naturalnym występuje w Chinach, Japonii, Korei i Mongolii. Również w Polsce, w Pieninach rośnie jeden gatunek – chryzantema Zawadzkiego (Dendranthema zawadskii). Kolorystyka koszyczków (kwiatostan chryzantem) obejmuje wszystkie ciepłe barwy.

 

 

Chryzantemy to rośliny "krótkiego dnia". Gdy dni stają się coraz krótsze i jest mało światła, rośliny zamiast rosnąć zaczynają kwitnąć – wczesne odmiany już w sierpniu i we wrześniu, średnio wczesne w październiku i na początku listopada, a późne w listopadzie i grudniu.

 

 

Ta szczególna roślina pochodzi z Chin. Postrzega się ją tam jako złoty kwiat Wschodu. Chryzantemy uprawiano w Chinach już w V (niektóre wzmianki wskazują, że nawet XV) wieku przed Chrystusem. Zanim zaczęła zdobić chińskie ogrody, ceniono przede wszystkim jej właściwości lecznicze. Uważano, że przedłuża życie.

 

Kwiaty i ich sadzonki nie mogły być wywożone z Chin. Jednak mimo zakazu trafiły do Korei, a następnie do Japonii, gdzie od VIII wieku stały się bardzo popularne. Chryzantema złocista o 16 płatkach widnieje w herbie japońskiej rodziny cesarskiej, a także na pieczęci Cesarza Japonii oraz rewersie monet i oficjalnych dokumentach państwowych. Od 1888 najważniejszym japońskim odznaczeniem jest Cesarski Order Chryzantemy.

 

 

Święto Chryzantemy w Chinach i Japonii przypada na dzień 9 września. Jest ono bardzo ważne dla nacji obu krajów.

 

 

W Europie te niezwykłe kwiaty pojawiły się za sprawą Holendrów dopiero w XVII wieku. W XVIII stuleciu szwedzki botanik Karol Linneusz nazwał je "Chrysanthemum", czyli "żółty kwiat". Nazwa pochodzi od koloru płatków dzikich odmian tej rośliny, które są przeważnie żółte. W Polsce chryzantema zainteresowanie wzbudziła dopiero w XIX wieku.

 

 

Chryzantemy to kwiaty o bardzo szerokiej symbolice. W krajach Azji kojarzone są ze słońcem, dostojeństwem, perfekcją i ładem społecznym, radością oraz nieśmiertelnością. W Stanach Zjednoczonych mają znaczenie pozytywne i radosne – patronują listopadowi. Natomiast w wielu krajach europejskich symbolizują żałobę i śmierć. W Polsce, gdy nadchodzi 1 listopada, pełnią swą tradycyjną funkcję – ozdabiają groby.

 

 

Pogoda opóźniła w tym roku kwitnienie chryzantem w Polsce. Producenci kwiatów maja jednak nadzieję, że zakwitną na czas, by ozdobić groby naszych bliskich w Święto Zmarłych.

 

 

Wysadzanie złocieni rozpoczęto w maju, to wcześniej niż zwykle. Obecnie kwiaty, które uprawia się pod gołym niebem, znalazły się w szklarniach. Rośliny mimo niesprzyjającej, dużej wilgotności powietrza wchodzą w okres kwitnienia. Producenci chryzantem są zadowoleni z tego faktu. Kwiaty nie przekwitną szybko, dzięki czemu dłużej będą cieszyć nas swoja urodą.

 

 

Ostatnio panuje moda na kupowanie chryzantem nie tylko w czasie listopadowego święta. Drobnokwiatowe odmiany trafiają do naszych domów latem i jesienią, by zdobić ogrody tarasy lub balkony. Obecnie ceny kwiatów od producenta wahają się w granicy 8-15 złotych za doniczkę.

 

 

tvp.pl/hiperfizyka.pl/eioba.pl/AZK/Fot. pixabay.com

swiatrolnika.info 2023