O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

03-02-2022

Autor: Emilia Gromczak

Choroby grzybowe pszenicy wywołują pasożyty względne i bezwzględne

choroby grzybowe pszenicy

Choroby grzybowe pszenicy, które występują na liściach, możemy podzielić na pasożyty bezwzględne (obligatoryjne) oraz względne (fakultatywne). 

Jeśli chodzi o infekcyjne czynniki chorobotwórcze, które występują w pszenicy ozimej, grzyby stanowią największy problem. Na liściach choroby grzybowe wywołują patogeny. Możemy podzielić je na pasożyty bezwzględne oraz względne. Pierwsze rozwijają się na żywych tkankach roślin i zimują w postaci zarodników przetrwalnikowych lub grzybni. Z kolei drugie ą to organizmy, które rozwijają się i żyją na martwych tkankach roślin. Zimują na martwych częściach roślin.

Pasożyty wywołujące choroby grzybowe pszenicy

Patogeny, które wywołują choroby grzybowe na liściach pszenicy, dzielimy na bezwzględne i względne. Bezwzględne rozwijają się na żywych tkankach roślin. Należą do nich patogeny, które wywołują mączniaka prawdziwego zbóż i traw, rdzę brunatną czy też rdzę żółtą. Zwalczanie tych chorób można prowadzić zarówno zapobiegawczo, jak i interwencyjnie na podstawie progów szkodliwości i pierwszych objawów. Jeśli chodzi o mączniaka, to do warunków agrotechnicznych, które sprzyjają rozwojowi tej choroby, możemy zaliczyć zagęszczenie roślin w łanie, wczesny siew i intensywne nawożenie azotem. choroby grzybowe pszenicy przykłady

Pasożyty względne, które wywołują choroby grzybowe pszenicy, to organizmy, które rozwijają się i żyją na martwych tkankach roślin. Zimują na martwych częściach roślin np. na resztkach pożniwnych. Zwalczanie tych chorób należy prowadzić głównie zapobiegawczo. Możemy wymienić tutaj takie choroby, jak septoriozę liści.

Rdza żółta i brunatna

Choroby grzybowe pszenicy, które wywołują pasożyty bezwzględne to m.in. dobrze nam znana rdza brunatna i rdza żółta. Najsilniejsze porażenie rdzą brunatną następuje od fazy początku kłoszenia. Może pojawić się w efekcie uprawy odmian podatnych, łagodnej pogody jesienią i zimą czy też występowaniem rdzy w poprzednim roku. Najsilniejsze porażenie rdzą żółtą występuję zazwyczaj od fazy początku kłoszenia. Jej rozwojowi sprzyjają podobne czynniki, jak w przypadku rdzy brunatnej. Są to występowanie rdzy w poprzednim roku, uprawa odmian podatnych, wczesny siew, a także duża wilgotność powietrza. 

 

Czytaj również: Najlepsza pszenica jara – którą odmianę rolnicy powinni wybrać?

lodr.konskowola.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023