O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

14-04-2020

Autor: Oliwia Rudzińska

Choroby grzybowe kukurydzy – podatne na nie są uszkodzone rośliny

Choroby grzybowe kukurydzy

Choroby grzybowe kukurydzy mogą w tym roku zaatakować wyjątkowo silnie, pomimo suszy, czyli teoretycznie złych warunków do rozwoju patogenów je wywołujących. Wszystko przez to, że zima była wyjątkowo łagodna, stwarzając idealne warunki do rozwoju szkodników, które uszkadzając rośliny i osłabiając ich odporność, czynią je podatnymi także na działanie patogenów grzybowych.

Choroby grzybowe kukurydzy konsekwencją działania szkodników i urazów mechanicznych

Choroby grzybowe kukurydzy często atakują już uszkodzoną roślinę – szczególnie głownia guzowata kukurydzy, wywoływana przez grzyb Ustilago maydis. Choroba ta rozwija się w kilku generacjach, w pierwszej z nich atakuje te rośliny, które zostały wcześniej opanowane przez larwę ploniarki zbożówki. W kolejnych etapach roślina jest już coraz mniej odporna na zakażenie tym grzybem i wpływ na to mogą mieć także inne uszkodzenia mechaniczne, jak np. te spowodowane gradem. Furarioza kolb kukurydzy to kolejna choroba, która opanowuje rośliny uprzednio narażone na urazy mechaniczne lub z popękanymi ziarniakami – powstają, gdy roślina jest narażona na długotrwały stres związany na przykład z wahaniami temperatur. Uszkodzenia liści wywołane przez mszyce lub inne grzyby sprzyjają z kolei żółtej plamistości liści kukurydzy – chorobie wywołanej przez patogen Exserohilum turcicum i dotykającej głównie obszarów południowej Polski, czyli tych najcieplejszych.choroby grzybowe kukurydzy

czytaj także: Płodozmian – jak zaplanować go zgodnie ze sztuką?

Profilaktyka i leczenie – choroby grzybowe kukurydzy

Zaprawianie nasion jest jedną z najbardziej efektywnych metod zapobiegania chorobom grzybowym kukurydzy, pamiętać jednak należy, że w Polce zgodnie z prawem mogą to wykonywać wyłącznie profesjonaliści tak, aby ograniczyć ingerencję fungicydów w środowisko i odpowiednio zabezpieczyć uprawę. Zaprawianie nasion ma niebagatelne znaczenie w profilaktyce. Choroby grzybowe kukurydzy ze względu na to, że część z nich pozostaje całkowicie utajona przez dłuższy czas i nie sposób zauważyć ich objawów. Warto też, zwłaszcza wiosną, bacznie obserwować uprawy pod kątem występowania innych szkodników, aby zawczasu ograniczyć ich działalność. Patogeny występują głównie w glebie, gdzie zimują, aby wiosną stanowić źródło infekcji. Ważne więc jest, aby płodozmian był odpowiednio ułożony, a pozostałe zabiegi prawidłowo wykonane – odpowiednio głęboka orka jest w stanie ograniczyć w przyszłym roku występowanie chorób grzybowych kukurydzy. Jeśli metody te zawiodą, pozostają nam do dyspozycji rozliczne fungicydy dopuszczone do stosowania przez Ministerstwo Rolnictwa, jak popularne nie tylko w przypadku kukurydzy triazole i strobiluryny.

gov.pl/rolnictwo/oar.icrisat.org/ fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023