O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

06-01-2022

Autor: Emilia Gromczak

Choroba złego zimowania – sprawcami są przetrwalniki

Choroba złego zimowania

Zgnilizna rzepakowa to tzw. choroba złego zimowania. Liście na wielu roślinach zamierają, a stożek wzrostu częściowo lub całkowicie gnije.

Sprawcami zgnilizny rzepakowej są grzyby Typhula gyrans i Typhula brassice. Chorobę stwierdza się na plantacjach, na których przez dłuższy czas (co najmniej 14 dni) zalegała okrywa śnieżna. Liście na wielu roślinach zamierają, a stożek wzrostu częściowo lub całkowicie gnije. Porażone przez grzyby liście są barwy jasnobeżowej potem szarobrunatnej, zasychają, są posklejane, płasko leżą na glebie. 

Choroba złego zimowania – zgnilizna rzepakowa 

Zgnilizna rzepakowa występuję na plantacjach, na których przez dłuższy czas (co najmniej 14 dni) zalegała okrywa śnieżna. Chorobachoroba złego zimowanai objawy złego zimowania na polu pojawia się placowo, a rośliny wyglądają jakby zostały uszkodzone przez niskie temperatury. Jednak silne uszkodzenia wywołane na roślinie przez mrozy w konsekwencji powodują zniszczenie części zarówno nadziemnej, jak i korzenia. Źródłem choroby są grzyby Typhula gyrans i Typhula brassice. Cechami charakterystycznymi, na podstawie których można określić gatunek jest budowa morfologiczna przetrwalników grzyba, które są owalne i kuliste, o średnicy ok. 1 mm, barwy od jasnobrązowej przez ciemnobrązową do czarnej. Wielkością przypominają nasiona rzepaku i są bardzo nieliczne. Te cechy pozwalają je odróżnić od przetrwalników innych grzybów.

Objawy choroby 

Choroba złego zimowania objawia się m.in. tym, że na roślinach zamierają liście. Z kolei stożek wzrostu częściowo lub całkowicie gnije. Porażone przez grzyby liście są barwy jasnobeżowej potem szarobrunatnej, zasychają, są posklejane, płasko leżą na glebie. Natomiast liście i ogonki liściowe, które nie zostały całkowicie zniszczone, zabarwiają się na żółto lub różowo, niekiedy widoczna jest na nich białoszara, luźna grzybnia patogena. Na obumarłych liściach i ogonkach pojawiają się również skupiska brunatnoczarnej grzybni. 

Jeśli chodzi o zalecenia, to naukowcy proponują kilkuletnią przerwę w uprawie rzepaku na tym samym polu oraz zwalczanie samosiewów w innych uprawach z uwagi na dużą przeżywalność przetrwalników grzyba (sklerot) w glebie.

Przeczytaj także: Rzepak ozimy atakowany przez grzyby. Sucha zgnilizna kapustnych zagraża uprawom

odr.pl/fot.pixabay.com 

swiatrolnika.info 2023