O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

04-05-2017

Autor: Marzena Deresz

Chłodna wiosna w warzywniku: na co zwracać uwagę!

Chłodna wiosna w warzywniku: na co zwracać uwagę!

Kwietniowa pogoda rolników nie rozpieszczała. Maj, według wstępnych zapowiedzi synoptyków, ma przynieść cieplejszą pogodę. Ale gdy zajrzymy do warzywnika przekonamy się, że kwietniowe chłody spowodowały problemy.

Kwietniowa pogoda rolników nie rozpieszczała. Maj, według wstępnych zapowiedzi synoptyków, ma przynieść cieplejszą pogodę. Ale gdy zajrzymy do warzywnika przekonamy się, że kwietniowe chłody spowodowały problemy.

 

– Warzywa lubią ciepło, a pogoda kwietniowa sprowadziła chłód i wilgoć. Mam sygnały od gospodarzy, że warzywa nie rosną prawidłowo. Gniją nawet pod folią i nie rozwijają się. Chłodna, deszczowa pogoda sprzyja także wielu chorobom powodowanym przez grzyby i pleśnie. Obserwujemy zamieranie siewek i, przede wszystkim, zgorzel siewek

 

– mówi Ewa Szewczyk, główny specjalista ds. ogrodnictwa Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach.

Zgorzel siewek to choroba powodowana przez kilka gatunków grzybów i bakterii. Choroba atakuje rośliny od momentu kiełkowania do fazy kilku liści. Jeśli widzimy, że rośliny zamierają, więdną i robią się coraz słabsze, warto sprawdzić czy powodem nie jest właśnie zgorzel siewek.

 

– Zgorzel siewek np. u marchwi można zaobserwować od momentu kiełkowania nasion do fazy 3–4 liści. Wcześnie porażone kiełki nie wydostają się na powierzchnię gleby. U siewek czernieją, gniją i przewężają się szyjki korzeniowe i części podliścieniowe. Choroba powoduje stopniowe zanikanie korzeni. Stają się one coraz cieńsze aż do momentu gdy zanikną

 

– dodaje Ewa Szewczyk.

Choroba najczęściej daje się we znaki, gdy przez kilka lat rośliny warzywne uprawiane są ciągle w tym samym miejscu. W szklarniach jest łatwiej ustrzec się zgorzeli, ponieważ podłoże przed wysiewem nasion jest najczęściej odkażane chemicznie lub termicznie, Dlatego też specjaliści radzą, aby także wysiewając rośliny w otwartym polu pomyśleć o odkażeniu podłoża. Ważne jest też zmianowanie - żeby te same gatunki nie były wysiewane w jednym miejscu przez wiele lat.

 

– Korzystajmy też z programu ochrony warzyw i koniecznie zaprawiajmy nasiona, bo rośliny objęte zgorzelą bardzo trudno jest uratować. Podatna jest nie tylko marchew, ale także rośliny kapustne oraz wiele roślin ozdobnych. Porażeniu ulegają korzenie i liście, które brunatnieją, gniją i pokrywają się szarobrunatnym nalotem

 

– wyjaśnia pani specjalistka.

Trzeba także niszczyć resztki porażonych roślin. Dlaczego? – Bo to w nich zimują i zarodniki grzybów i sama grzybnia. Miejscem przetrwania grzyba są także korzenie spichrzowe przechowywanych roślin w przechowalniach i kopcach. Grzyb może zimować również w porażonych nasionach.

Beata Kozłowska/ fot. pixabay.com

swiatrolnika.info 2023