Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Sebastian Wroniewski 13-08-2021 06:00:00

Cebula – aktualny przegląd sytuacji na europejskich rynkach

Cebula

Rok 2021 był do tej pory rokiem skrajności, szczególnie na rynku cebuli. Zwłaszcza w Wielkiej Brytanii duże wahania warunków pogodowych spowodowały skomplikowany sezon wegetacyjny, podczas gdy w Holandii produkcja wzrosła o 11 procent, lecz sprzedaż nadal jest niska, ponieważ cebula z poprzedniego sezonu utrudnia sprzedaż eksportową.

Cebula – zwiększona hiszpańska produkcja obniża ceny

W hiszpańskim regionie Kastylii-La Manchy trwają zbiory cebuli Grano. W tym roku plantatorzy stoją w obliczu rozpoczęcia kampanii, która charakteryzuje się znacznym wzrostem produkcji cebuli w Andaluzji. Według najnowszych danych hiszpańskiego Ministerstwa Rolnictwa, Rybołówstwa i Żywności areał pzeznaczony na to warzywor wzrósł o 24,4 procenta w porównaniu do 2020 roku. Ta podaż sprawia, że cebula La Mancha notuje spadek cen. Oprócz wzrostu produkcji, sezon andaluzyjski nałożył się na ten w Kastylii-La Manchy. Andaluzja miała około 15 dni, podczas których nie można było zbierać plonów ze względu na deszcze i złą pogodę. Spowodowało to, że przechowywane odmiany pokrywały się z nowymi z Kastylii-La Manchy, których zbiory rozpoczęto około 4 tygodni temu.

To, czego klienci oczekują, nawet na tych wczesnych etapach kampanii, to dobra skórka, ponieważ im więcej skórki ma cebula, tym dłużej można ją przechowywać. Producenci w Andaluzji, dysponujący bardziej psującymi się odmianami, musieli sprzedawać swoje towary po bardzo niskich, niemal absurdalnych cenach, co spowodowało spadek cen cebuli.

Większa podaż Andaluzji zbiegła się w czasie z niższym niż oczekiwano popytem w Europie, ponieważ kanał usług gastronomicznych nie został jeszcze w pełni ożywiony, a brakuje również ważnego klienta: Portugalii, która miała większą własną produkcję i znacznie rozszerzyła swoją kampanię. Poza tym na początku sezonu w Andaluzji cebule sprowadzano z krajów trzecich, głównie duże rozmiary z Chile oraz małe i średnie rozmiary z Nowej Zelandii. Wszystkie te czynniki spowodowały, że hiszpańska cebula znalazła się w bardzo trudnej sytuacji.

Jednak od zeszłego tygodnia wydaje się, że sytuacja zaczyna się nieco zmieniać w przypadku cebuli z Kastylii-La Manchy, głównego regionu produkcyjnego w Hiszpanii i jednego z najważniejszych na poziomie europejskim. Kraje, które wymagają dużych rozmiarów, takie jak Niemcy czy Wielka Brytania, już zaczęły się zmieniać, ponieważ Andaluzja nie dostarcza bardzo dużych cebul. Andaluzja produkuje więcej rozmiarów 4 i 5, odpowiednich na rynki takie jak Francja czy Portugalia. Jednak wszystko będzie zależało od tego, co się wydarzy w Holandii i Polsce, gdzie żniwa idą pełną parą. Ceny takie jak z zeszłego sezonu nie są spodziewane, ale popyt jest coraz lepszy.

Cebula – pozytywny rynek dla wczesnych odmian we Włoszech

Operator z północnych Włoch twierdzi, żeCebula 022 obecnie rynek cebuli nie jest zbyt dynamiczny. Nie ma znaczących transakcji, a ceny nie są zbyt interesujące. Bardzo oczekuje się zbiorów późnej żółtej cebuli, która stanowi większość włoskiej produkcji. Sytuacja jest ciekawsza w przypadku cebuli czerwonej i białej. Rynek jest bardzo pozytywny dla wczesnej cebuli, która została już zebrana i w większości sprzedana. Operator widział również, że cebula hiszpańska trafiła na rynek włoski co w tym okresie nie jest normalne. Jednak ten sam operator sprzedaje czerwoną i białą cebulę we Francji z dobrymi wynikami.

Ceny cebuli są obecnie zgodne z cenami z zeszłego roku. Obecnie pracujemy z wczesną cebulą z Emilii Romagna. To dobry rok pod względem jakości, nawet jeśli niektóre pola zostały uszkodzone przez ostatnie deszcz.Ponadto pracujemy na średnich rozmiarach (50-80).Import rozpocznie się we wrześniu

– powiedział handlarz z Kampanii.

Szczególnym typem cebuli, bardzo popularnym w regionie Emilia Romagna, jest cebula Borettana, która zbiera się pod koniec lipca. Ważny operator z Reggio Emilia mówi, że z dobrymi wynikami rozpoczął eksport do Holandii i Wielkiej Brytanii. Plony są niższe niż w normalnym roku. Wynika to prawdopodobnie z wysokich temperatur połączonych z brakiem deszczu.

Na Sycylii sezon produkcji cebuli Paglina z Castrofilippo (Agrigento), produktu niszowego, praktycznie dobiegł końca. Charakteryzował się obfitymi opadami w czerwcu, co spowodowało, że wielkość cebuli, już z natury duża, stała się naprawdę duża, osiągając ponad 120 rozmiarów. To jednak nieco ukarało marketing. Całkowita szacowana produkcja cebuli Paglina w Castrofilippo wynosi około 1500 ton. Ceny sprzedaży są zgodne z cenami z lat poprzednich.

Czytaj też: Bazylia pospolita – ulubiona przyprawa kuchni włoskiej

Cebula – rok ekstremów dla brytyjskiej odmiany

Brytyjski sezon cebulowy przechodzi od cebuli z poprzedniego sezonu do nowej uprawy. Nowa uprawa powinna być już dostępna. Okres wegetacyjny był prawdziwym rokiem ekstremalnym, to była mokra zima od grudnia do lutego, ze 170 procent normalnych rocznych opadów, w marcu było wystarczająco sucho, aby można było sadzić, ale długi okres mrozów w kwietniu ustał wzrost w roślinach.

Przez ostatnie kilka miesięcy było lepiej, chociaż ostatnio było nudno, z dużą ilością miejscowych ulewnych deszczy. Mimo to nie wygląda to najgorzej i spodziewane są średnie plony, jednak jakość będzie zależeć od pogody. Potrzebne jest dobre słońce z odrobiną deszczu. Ekstremalne warunki pogodowe utrudniają hodowcom wydajność lub dokonywanie dokładnych prognoz.

Cebula staje się coraz droższa w produkcji dla brytyjskich rolników. Rosną ceny nawozów i nasion, a także transport i robocizna, a koszty te muszą zostać pokryte.

Holenderski areał upraw wzrósł o 11 procent i chociaż większość cebuli będzie eksportowana na rynki afrykańskie i azjatyckie, może to w pewnym stopniu wpłynąć na rynek brytyjski, jeśli nie uda się wyeksportować jej ilości z powodu problemów, takich jak dostępność kontenerów i opóźnienia w dostawie.

Ubiegły rok był interesujący dla sprzedaży, gdzie handel detaliczny radził sobie bardzo dobrze, podczas gdy gastronomia odnotowała ogromny spadek z powodu blokad. Wzorce sprzedaży wracają do normy, ale minie kilka miesięcy, aby sprawdzić, czy wróciło to do normalnego poziomu.

Cebula – niewielki popyt na nowe zestawy przy załamującym się rynku holenderskim

Rozpoczęły się zbiory nowych zestawów cebuli, ale sprzedaż nadal jest nieco słaba.

Tak jest co roku o tej porze. Lipiec nigdy nie jest naprawdę pracowitym miesiącem. Rynek holenderski wciąż jest w depresji. Klienci nie desperacko potrzebują cebuli i dlatego zamawiają tylko to, czego naprawdę potrzebują.

W tej chwili jest już pewien popyt ze strony Wielkiej Brytanii i Afryki, ale właśnie w tych miejscach wciąż stoi na przeszkodzie stara cebula. Było ich jeszcze więcej niż wszyscy myśleli i są klienci, którzy tak długo jakość jest nadal dobra, zdecydowaliśmy się na tańszą alternatywę.Należy mieć nadzieję, że gdy rynek się ustabilizuje i popyt ponownie wzrośnie, będziemy mieli również możliwości logistyczne, aby dostarczyć nasz produkt do klienta.

Wydaje się, że w tym roku cebuli jest dużo, o czym świadczy 11,3-procentowy wzrost powierzchni upraw cebuli.

Będą jakieś produkty tracone tu i ówdzie z powodu szkód spowodowanych przez wodę, ale 11 procent więcej to nadal dużo. Będzie więc dużo pracy do wykonania

– zauważa eksporter.

Mam nadzieję, że skończymy z przyzwoitym cena, aby zarówno hodowca, jak i handel mieli dobry sezon. W tej chwili cena wynosi od 21 do 22 centów, ale jak już wspomniano, wszyscy są bardzo ostrożni

– dodaje.

freshplaza.com/fot.Pixabay

Opublikował:
Sebastian Wroniewski
Author: Sebastian Wroniewski
O Autorze
Wychowany w małym mieście nieopodal Warszawy. Od dziecka pasjonat natury i rolnictwa. Po kilkuletniej przygodzie z dużym miastem powrócił w rodzinne strony, by oddać się pisaniu na bliskie mu tematy. W wolnych chwilach podróżuje po Polsce i świecie.
Ostatnio opublikowane artykuły tego autora


Autor: Sebastian Wroniewski 07-12-2021 11:00:00

Eksport nawozów azotowych wstrzymany przez Rosję i Chiny

W listopadzie rosyjski rząd ogłosił, że będzie regulował eksport nawozów azotowych poprzez kontyngenty w celu obniżenia krajowych cen. Chiny zrobiły to samo.

W konsekwencji tych działań, w zeszłym tygodniu statki nie mogły ładować nawozów w rosyjskich portach eksportowych. Oficjalnym powodem, ogłoszonym przez rosyjskie służby był fakt, że eksporterzy nie posiadali niezbędnych licencji. Decyzja rosyjskich i chińskich odbiła się na światowych rynkach nawozów.

Eksport nawozów z Rosji będzie ograniczony przez 6 miesięcy

Na początku grudnia część eksportu została początkowo zawieszona z powodu rzekomego braku licencji eksportowych, podała rosyjska agencja informacyjna Interfax oraz Reuters. W rezultacie dostępna podaż staje się coraz bardziej ograniczona, ponieważ inni kluczowi eksporterzy, tacy jak Chiny, wzorem Rosji, również regulują lub przerywają eksport nawozów.

Rosyjski rząd wcześniej podjął decyzję o ograniczeniu eksportu różnych nawozów azotowych – początkowo na sześć miesięcy. Kontyngenty powinny obowiązywać od 1 grudnia do 31 maja i miały zostać rozdzielone wśród eksporterów do końca listopada.

“Ci, którzy nie zarejestrowali frachtu do 1 grudnia, nie mogli jednak eksportować nawozów" – poinformował Interfax.

"Statki utknęły w pobliżu głównych portów eksportowych, ponieważ nie mogą ładować nawozów, mimo że ładunki przemieszczają się w portach" – kontynuuje agencja informacyjna.

Decyzja rosyjskich władz ma konsekwencje dla światowych rynków

Rosyjskie Ministerstwo Finansów ogłosiło w listopadzieEksport nawozow 02, że ściślej ureguluje eksport nawozów azotowych i fosforowych, aby lepiej zaopatrzyć rosyjski rynek i obniżyć ceny dla rolników.

Ministerstwo dodało niektóre nawozy do listy towarów, dla których okresowe deklaracje celne zostały zakazane lub ograniczone. Zmiany te wpływają na eksport wszystkich nawozów azotowych, a także fosforanu dwuamonowego, fosforanu jednoamonowego oraz pozostałych nawozów azotowych, fosforowych i potasowych.

“Rosyjski rząd chce ograniczyć eksport nawozów azotowych do ok. 5,9 mln ton, a wysyłkę kompleksowych nawozów azotowych do 5,35 mln ton” – podali rosyjscy analitycy.

Rosja jest jednym z największych światowych eksporterów nawozów azotowych i fosforowych, a regulacja ma istotne konsekwencje dla rynków światowych.

Ponadto inny duży eksporter, czyli Chiny, robi obecnie to samo, co Rosjanie. Państwo Środka również wstrzymało eksport nawozów azotowych i fosforowych lub wprowadziło surowsze przepisy i kontrole eksportowe.

Na początku listopada prezydent Rosji Władimir Putin wezwał do wdrożenia pakietu środków neutralizujących ryzyko negatywnych skutków niedoborów energii w Europie, w tym destabilizacji rynków nawozów azotowych, wyrobów hutniczych i żywności.

Rosyjskie media podają, że w przypadku nawozów toczy się również dyskusja na temat przedłużenia do maja 2022 roku obowiązującej państwowej regulacji cen saletry amonowej do siewu wiosennego, aby zapewnić dostawy na rynek krajowy po przystępnych cenach.

Warto przypomnieć, że w październiku polska Grupa Azoty podjęła decyzję o ograniczeniu eksportu nawozów i skierowała je na rynek krajowy.

Czytaj też: Dlaczego rosną ceny nawozów rolniczych?

agrarheute.com/fot.Pixabay


Autor: Sebastian Wroniewski 07-12-2021 01:01:06

Poznaj rośliny oleiste, które uprawiane są w Polsce

Rośliny oleiste to grupa gatunków roślin, uprawianych ze względu na wysoką zawartość tłuszczu. W Polsce kluczową rolę odgrywa kilka gatunków roślin oleistych.

Tłuszcze roślinne po obróbce mogą mieć konsystencję stałą lub płynną i zwane są olejami roślinnymi. Wykorzystywane są w gospodarstwach domowych oraz w przemyśle cukierniczym, piekarniczym, konserwowym i rybnym, a także do produkcji farb i lakierów, kosmetyków, leków, środków ochrony roślin, produkcji gum i smarowania silników.

Rośliny oleiste w Polsce

W Polsce występują różne rośliny oleiste, ale najbardziej popularny w tym zestawieniu jest rzepak. Rzepak stanowi bowiem podstawowy składnik do produkcji oleju w naszym kraju. Jego nasiona zawierają ok 38 % tłuszczu i 23% białek. Uprawiane są dwie formy botaniczne rzepaku: ozima i jara, a w naszych warunkach klimatycznych dominuje uprawa odmian ozimych.

Rzepak można podzielić na odmiany tradycyjne (NN) i jakościowo ulepszone. Odmiany tradycyjne odznaczają się dużą ilością kwasu erukowego i glukozynolanów, jednak nie są już uprawiane. Do odmian jakościowo ulepszonych należą odmiany jednozerowe („0”) i podwójnie ulepszone („00”). Obecnie uprawia się odmiany podwójnie ulepszane, które są praktycznie pozbawione kwasu erukowego, a w nasionach gromadzą niewielkie ilości glukozynolanów. Prowadzone są prace hodowlane nad odmianami potrójnie ulepszanymi.

Olej rzepakowy jest bogaty w jednonienasycone kwasy tłuszczowe i może być wykorzystywany do prawidłowego żywienia ludzi. Nadaje się do obróbki termicznej podczas przygotowywania posiłków, oraz można nim zastępować tłuszcze pochodzenia zwierzęcego.

Z kolei w przypadku żywienia zwierząt można wykorzystywać poekstrakcyjną śrutę rzepakową, wytłoki oraz całe nasiona rzepaku. Są one dla zwierząt dobrym źródłem wysokowartościowego białka, o dobrym składzie aminokwasowym. Rzepak odznacza się też wysoką zawartością aminokwasów egzogennych, np. lizyny, cystyny i tryptofanu. Niestety część białka jest silnie związana z włóknem, a w związku z tym nie jest trawiona przez zwierzęta monogastryczne (drób i trzodę chlewną).

Nasiona rzepaku mogą być również przetwarzane na biopaliwo, a także służyć do produkcji: olejów i smarów, powłok ochronnych (np. farby olejne), środków powierzchniowo czynnych (np. mydła), ekologicznych rozpuszczalników czy ekologicznych wykładzin podłogowych.

Rzepak jary jest zdecydowanie mniej popularny w Polsce, a powierzchnia jego zasiewów zajmuje ok. 2% ogólnego areału uprawy. Z reguły zasiewa się go na większą skalę po ostrych zimach. Forma jara rzepaku daje nieco niższe plony (o około 20%), ale wymaga mniejszych nakładów, oraz również krótszego zamrożenia kapitału i w warunkach produkcji ekstensywnej jest chętniej uprawiany niż forma ozima. Rzepak jary wymaga dobrych gleb i udaje się najlepiej w rejonach o rocznej sumie opadów nie mniejszej niż 600 mm. Zawartość tłuszczu ma zbliżoną do nasion rzepaku ozimego, natomiast zawiera przeciętnie więcej białka ogólnego, a mniej włókna i glukozynolanów. Plonuje zwykle o 25-40 % słabiej niż rzepak ozimy.

Najstarsza uprawiana roślina

Soja ma bardzo długą tradycję upraw i jest jedną z najstarszych roślin uprawnych o ogromnym znaczeniu gospodarczym, nie tylko ze względu na jej wykorzystanie jako pokarmu dla ludzi i paszy dla zwierząt. Soja jest także cenną rośliną przedplonową i zbogaca glebę w azot, a resztki pożniwne poprawiają właściwości fizyczne i chemiczne gleby. Jest ważnym surowcem w produkcji oleju roślinnego, który jest wykorzystywany w gospodarstwach domowych i w przemyśle. Śruta sojowa stanowi z kolei dobry wysokobiałkowy komponent mieszanek paszowych.

Soja ma w naszym kraju niewielkie znaczenie gospodarcze (areał upraw to zaledwie kilkadziesiąt ha). Możliwa jest jedynie uprawa odmian o bardzo krótkim okresie wegetacji, wyhodowanych z myślą o polskim rynku. Krajowa produkcja soi nie ma jednak większego znaczenia, a Polska importuje soję i jej półprodukty.

Mak, gorczyce i konopie

Nasiona maku zawierają 35-50% tłuszczu, uzyskiwanego w prasach na zimno lub gorąco. W przypadku celów spożywczych i leczniczych olej makowy powinien być otrzymywany na zimno, a do celów technicznych, do wyrobu mydeł, farb artystycznych – często wygniatany jest na gorąco. Olej makowy jest doskonały do wyrobu naturalnych kosmetyków i leków roślinnych. Nadaje się do pielęgnowania skóry, jako naturalna alternatywa dla balsamów i olejków do ciała, często zawierających niepożądane składniki chemiczne.

Rośliny oleiste, jakimi są gorczyce: biała, czarna lub sarepska, mają zróżnicowany skład chemiczny, jeśli chodzi o nasiona. W przypadku gorczycy białej odznaczają się relatywnie wysoką zawartością tłuszczu (25-30%) i wysoką białka (27-35%); sarepskiej dość wysoką zawartością białka (około 28%) oraz tłuszczów (23-47%); a czarnej zawierają 35-40% tłuszczu oraz 27% białka. Nasiona gorczycy znajdują obecnie zastosowanie w przemyśle: spożywczym, farmaceutycznym, kosmetycznym, chemicznym. Główne wykorzystuje się je jednak w przetwórstwie spożywczym jako podstawowy surowiec do produkcji musztardy.

Olej konopny charakteryzuje się bardzo korzystnym stosunkiem kwasów n-6 (omega-6) do n-3 (omega-3), jak około 3,3:1. Doskonale odżywia ludzki organizm od wewnątrz, zapobiegając np. cukrzycy, miażdżycy, nadciśnieniu oraz innym groźnym chorobom cywilizacyjnym. Sprawdza się też jako zewnętrzny środek przeciwzapalny, oraz pielęgnacyjnie na włosy czy paznokcie.

Słonecznik i len

Każdy z nas wie, jak wygląda słonecznik. Roślina ta Rosliny oleiste jest jedną z ważniejszych roślin oleistych. Jego nasiona zawierają ok. 40-45% tłuszczu i otrzymuje się z niego olej używany jako tłuszcz jadalny, surowiec do produkcji margaryny, a także jako tłuszcz techniczny do wytwarzania pokostu, lakierów i mydła. Jest bardzo bogatym źródłem kwasu linolowego, a wytłoki pozostałe po wyciskaniu oleju z nasion są dobrą paszą dla zwierząt.

Z kolei nasiona lnu, popularnie nazywane siemieniem lnianym zawierają do 40% tłuszczu, z którego powstaje olej lniany. Zawarty w nim kwas tłuszczowy ALA (alfa linolenowy) pomaga utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu we krwi. Olej jest również bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3. Warto pamiętać, że na oleju lnianym nie można smażyć, ponieważ ma on bardzo niską stabilność oksydacyjną i szybko traci swój termin przydatności. Z tego powodu można go spotkać głównie w postaci oleju tłoczonego na zimno i powinno się przechowywać w ciemnej butelce w lodówce. Roślina dostarcza cennego oleju jadalnego i przemysłowego. Olej jest również wykorzystywany do produkcji pokostu, farb, lakierów, kitu, żywic artystycznych.

Czytaj też: Nasiona oleiste – rynek krajowy, a udział UE w globalnej produkcji

wmodr.pl/fot.pixabay


Autor: Mateusz Chrząszcz 06-12-2021 01:01:07

Uprawa malin, czyli jednego z najpopularniejszych sezonowych owoców

Uprawa malin powinna się rozpocząć od nawożenia gleby. Samo nawożenie zawsze powinno być oparte o analizę gleby.

Zapotrzebowanie na nawozy azotowe można oszacować na podstawie zawartości materii organicznej w glebie. Zapotrzebowanie na wapno zależy od odczynu i składu agronomicznego gleby oraz okresu stosowania wapna. Wapno najlepiej stosować na rok przed sadzeniem. Nawóz fosforowy można stosować zarówno przed, jak i przed sadzeniem, nawóz potasowy najlepiej aplikować tuż przed sadzeniem.

Nawożenie organiczne przed założeniem plantacji

Pozytywny wpływ stosowania nawozów organicznych przed założeniem plantacji zaobserwowano zwłaszcza na glebach lekkich gliniastych i ubogich w próchnicę. Dzieje się tak nie tylko dzięki dostarczeniu minerałów, ale także poprawie właściwości fizykochemicznych gleby. Najcenniejszy jest obornik. Jednak jego dawkowanie nie powinno przekraczać 35 ton/ha (170 kg N/ha). Obornika nie należy stosować jesienią na lekkiej glebie. Na glebach bardziej zwięzłych można go stosować jesienią i wiosną. Nawóz zielony to alternatywa dla obornika. Ziarna używane do orki mają szczególną wartość. Aby obniżyć koszty, ludzie mieszają rośliny strączkowe z innymi uprawami, na przykład zbożami.

Jeśli gleba jest dobrze przygotowana przed sadzeniem, nawożenie nawozami mineralnymi w pierwszych dwóch latach ogranicza się do nawozów azotowych. W pierwszym roku dwukrotnie zastosuj nawóz azotowy. Pierwsza część (ok. 30% zapotrzebowania na nawóz) wysiewana jest wczesną wiosną, reszta (70%) pod koniec czerwca, w drugim roku rozkład dozowania azotu powinien wynosić 50–70% wiosną i 30–50% pod koniec czerwca.

Uprawa malin w zależności od zasobności gleby w materię organiczną, zalecane są dawki N dla odmian tradycyjnych, które wahają się od 20 do 80 kg/ ha a dla odmian powtarzających 40-100 kg/ha. Dawki te dotyczą plantacji, na których utrzymuje się ugór herbicydowy lub mechaniczny. Przy stosowaniu dawki większej niż 50 kg/ ha nawozy azotowe rozsiewa się w dawkach dzielonych. Połowę wczesną wiosną a pozostałą bezpośrednio po kwitnieniu (dla odmian tradycyjnych) lub po miesiącu wzrostu (dla odmian powtarzających).Uprawa malin 02

Uprawa malin metodą fertygacji

Fertygacja to sposób nawożenia, w której minerały są dostarczane przez system nawadniający. Dlatego można stosować wyłącznie nawozy o wysokiej rozpuszczalności w wodzie. W takim systemie nawozowym zastosowana dawka jest wielokrotnie niższa niż w przypadku stosowania tradycyjnego nawozu. Nawożenie odmianami tradycyjnymi prowadzi się do połowy sierpnia i powtarza się do końca września.Badania naukowe wskazują, że do malin warto stosować nawozy wielokrotne. Stosowanie intensywnego nawozu z czasem będzie stymulować wzrost roślin, zwiększając ich plon. Nawożenie miało również istotny pozytywny wpływ na siłę i jędrność owoców badanych odmian malin, które są ważnymi wskaźnikami jakości konsumpcyjnej i przetwórczej.

Uprawa malin to również walka z chwastami. Najskuteczniejszym sposobem walki z chwastami jest łączenie chemicznych i nie chemicznych metod ochrony. Do nie chemicznych metod ochrony zaliczamy zabiegi mechaniczne – uprawa gleby, koszenie zbędnej roślinności, utrzymywanie roślin okrywowych, ściółkowanie oraz metody fizyczne np. wypalanie chwastów propanem. Niekontrolowany rozwój zachwaszczenia ogranicza wzrost i plonowanie roślin. Największe zagrożenie sprawia rozwój zachwaszczenia w okresie kwiecień-lipiec. Wszystkie chemiczne środki ochrony roślin muszą być stosowane zgodnie z obowiązującymi zaleceniami a ich liczba w sezonie nie może być większa od zaleconej w etykiecie.

Optymalnym sposobem utrzymania naprzemiennych rzędów na plantacji są wieloletnie trawy pastwiskowe – rdzawiec, wełnianka i życica trwała. Naturalną ściółkę stosuje się również w celu ograniczenia zachwaszczenia. Mogą to być odpady tekstylne, słoma zbożowa i rzepakowa, trociny, wióry, wióry drzewne, obornik, syntetyczny węgiel brunatny, kompost, resztki owoców. Ściółkowanie owocowych malin na dwuletnich pędach wymaga specjalnego podejścia. Plantacje takie można zakładać na nasypach, których boki pokryte są arkuszem czarnego polietylenu lub włókniną polipropylenową, a część środkowa (ok. 20 cm) pokryta korą lub słomą.

Czytaj również: Maliny – przepyszne i pełne witamin owoce o leczniczych właściwościach

wmodr.pl /fot.pixabay

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.