O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

25-10-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Buraki cukrowe – hodowcy z Rosji stworzyli 13 nowych odmian hybryd

Buraki cukrowe

W ramach Federalnego Programu Naukowo-Technologicznego (FNTP) rosyjscy hodowcy opracowali nowe, konkurencyjne buraki cukrowe. W programie bierze udział firma SoyuzSemSvekla, zrzeszająca specjalistów z Shchelkovo Agrokhim i RusAgro, a także instytucje naukowe Ministerstwa Edukacji i Nauki Rosji.

Hybrydowe buraki cukrowe

Nowe buraki cukrowe to hybrydy, powstałe z połączenia już istniejących odmian. Powstało już trzynaście nowych hybryd buraków cukrowych, są one zarejestrowane w rejestrze państwowym. Do końca 2021 roku do rejestracji zostanie zgłoszonych kolejnych 18-20 mieszańców (obecnie są one testowane). Jak poinformował Shchelkovo Agrokhim, do 2025 roku powstanie ponad 40 nowych hybryd.

Jak powiedział Salis Karakotov, dyrektor generalny Shchelkovo Agrokhim, wszystkie buraki cukrowe są tworzone zgodnie z zasadą niskiej wrażliwości na zgniliznę korzeni, suszę i najczęstszą chorobę buraka cukrowego – cerkosporozę. Podkreślił, że nowe hybrydy są 10 razy bardziej odporne na gnicie korzeni niż obce.

Mają pewien zestaw genów, które tworzą odporność na działanie patogenów chorobotwórczych: grzybów i bakterii. Jeśli odsetek zgniłych roślin okopowych na hektar wśród „obcokrajowców” wynosił w tym roku 10% i więcej, to nasz miał 0,8%.

– powiedział Karakotov.

Zbiory nowych mieszańców rosyjskich buraków cukrowych będą również bardziej jednolite pod względem wielkości. Dodatkowo nowy zakład „Shchelkovo Agrokhim” pozwoli na otoczkowanie nasion (jak robią to zagraniczni producenci) i zaprawianie przedsiewne specjalnymi roztworami, które tworzą twardą skorupę nasion, dzięki czemu można je wysiewać pojedynczo, a nie luzem, co znacznie obniża koszty.

Pilne! ARiMR ma nowego prezesa! To Halina Szymańska!

Buraki cukrowe dadzą oszczędności w imporcie

Jak podkreśliło Ministerstwo Edukacji i Nauki Rosji,Buraki cukrowe nowe buraki cukrowe jako substytucja importu w dziedzinie żywności są ważnym elementem zapewnienia bezpieczeństwa narodowego.

Jednym z działań na rzecz zmniejszenia uzależnienia naszego rolnictwa od importu i zwiększenia konkurencyjności rodzimych produktów rolnych była realizacja przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Rolnictwa polityki naukowo-technicznej w kompleksie rolno-przemysłowym, w ramach których impuls do transferu krajowych technologii rolniczych do realnego sektora gospodarki.

– powiedział dyrektor departamentu ds. Ministerstwo Nauk Rolniczych Vugar Bagirov.

Według niego, dzięki badaniom genetyki molekularnej, domowe nasiona okazały się kilkakrotnie tańsze niż importowane. Jednocześnie nowe buraki cukrowe są lepiej przystosowane do rosyjskich warunków rolno-klimatycznych (odporne na suszę) i są bezpretensjonalne w pielęgnacji, wyrównane, nie podlegają gniciu. Pojawienie się takich nasion selekcji krajowej znacznie zmniejszy zależność agrobiznesu od nasion importowanych. Dodał również, że nabywcy nasion wyprodukowanych w ramach FNTP mogą otrzymać dotację od państwa na pokrycie nawet 70% kosztów.

Olesya Afanasyeva, szef oddziału Czuwaski Centrum Agroanalitycznego, zauważyła, że ​​co roku z powodu niesprzyjających warunków pogodowych rolnicy tracą część swoich zbiorów. W obecnym sezonie plantatorzy buraków w środkowoeuropejskiej części Rosji odnotowali powszechne występowanie zgnilizny korzeni fusarium i aphanomycete spowodowanej deszczami i nadmierną wilgotnością gleby w okresie wegetacji, co negatywnie wpływa na kształtowanie się plonu, a także prowadzi do problemów z przechowywaniem roślin okopowych.

Natomiast rolnicy w południowej części kraju zauważyli brak wilgoci w glebie z powodu wysokich temperatur powietrza, co doprowadziło do późniejszego rozpoczęcia zbiorów. Według stanu na 19 października ogółem w Rosji zebrano 74,3% zasianych buraków cukrowych, średni plon to 360,3 c / ha, czyli o 19,5% mniej niż przed rokiem.

Jak mówią producenci, w przyszłym roku krajowe buraki cukrowe mogą zajmować 10% rosyjskiego rynku. Ich nasiona dotarły już do zakładu Shchelkovo Agrokhim i są gotowe do sprzedaży. Sezon skupu nasion rozpocznie się w listopadzie, a zakończy w kwietniu. Jak sugeruje FNTP, do 2025 roku krajowe nasiona buraka cukrowego powinny zajmować jedną czwartą rynku.

meatinfo.ru/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023