O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

26-06-2021

Autor: Tomasz Racki

Burak ćwikłowy – nawożenie, nawadnianie, odchwaszczanie

Burak ćwikłowy

Burak ćwikłowy to roślina, która narażona jest na działanie wielu schorzeń i szkodników. W tym kontekście każdy plantator powinien posiadać szczegółową wiedzę na temat tego, jak skutecznie dbać o swoje uprawy. Koniecznością jest odpowiednie nawożenia, ale także choćby nawadnianie czy odchwaszczanie buraków.

Burak ćwikłowy – skuteczne nawożenie

Buraki ćwikłowe potrzebują zróżnicowanej ilości nawozów w zależności od naturalnych warunków glebowych, wodnych i klimatycznych, które obejmują uprawę. Zasadniczo – jak wskazują Ośrodki Doradztwa Rolniczego – buraki wykazują następujące zapotrzebowanie nawozowe: 80 - 100 kg/ha N, 80 - 100 kg/ha P2O5, oraz 200 - 250 kg/ha K20.

Szczególnie ekologiczna uprawa buraka ćwikłowego powinna zmusić rolnika do przyjrzenia się kwestii deficytowego składnika, jakim jest tu azot. Burak ćwikłowy to jednak roślina, w przypadku której nie można przesadzać. W żadnym wypadku nie można przekraczać granicy 170 kg azotu w przeliczeniu na jeden hektar, gdy mówimy o nawozach organicznych. Także dawki obornika lub kompostu nie może nie może być wyższa niż 34 t/ha.burak cwiklowy

Dlaczego tak bardzo trzeba uważać na azot? Dzieje się tak z powodu skłonności buraków do gromadzenia azotu w korzeniach spichrzowych. Burak ćwikłowy wykazuje tu aktywność nawet pięciokrotnie wyższą niż marchew.

Czytaj także: Słynne krzywe buraki dostały drugą szansę. Rolnik zadowolony

Zapomnieć nie można także o potasie. Jest on często wypłukiwany z plantacji, ale jego niedobory można szybko uzupełnić solami kopalnianymi czy popiołem drzewnym. Niedostatek potasu widoczny jest gołym okiem – na blaszce liściowej pojawiają się wówczas zmiany nerkotyczne.

Pamiętać należy także o fosforze (można go uzupełniać przy pomocy mączek kostnych i fosforytowych), bor, czy magnez, którego niedobory powodują żółknięcie liści. Te pierwiastki są kluczowe, aby burak ćwikłowy był zdrowy i dawał oczekiwane rezultaty.

Burak ćwikłowy – nawadnianie

Burak ćwikłowy to roślina, która względnie dobrze znosi krótkotrwałe niedobory wody. W przypadku dłużej trwającej suszy wskazane jest dwu lub trzykrotne deszczowanie. Zasadniczo najwięcej wody buraki ćwikłowe potrzebują w okresie wschodów, aż do czasu wykształcenia 2-3 pierwszych liści.

Burak ćwikłowy powinien być odchwaszczany

Odchwaszczanie buraków ćwikłowych jest kluczowe. Ta roślina odwdzięcza się za właściwie i skrupulatnie prowadzone zabiegi pielęgnacyjne. W okresie jeszcze przed wschodami wystarczy tu brona typu chwastownik. Właściwe bronowanie pomaga zniszczyć siewki chwastów. Zwalczanie chwastów w buraku ćwikłowym odbywa się także przy pomocy wypalaczy z butli. Propan może być stosowany na całym polu, ale tylko w okresie wschodu chwastów.
Eksperci doradzają także ściółkowanie czarną folią, włókniną, czy organicznymi roślinnymi ściółkami.

swiatrolnika.info 2023