O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-12-2021

Autor: Monika Faber

Bor dla rzepaku – najistotniejszy pierwiastek jego w uprawie

bor dla rzepaku

Warto stosować bor dla rzepaku. Jest to ważny pierwiastek, który wspomaga i poprawia budowę systemu korzeniowego.

Deficyt boru jest przyczyną zaburzenia wzrostu i rozwoju korzenia oraz części nadziemnych roślin. Warto go stosować, ponieważ naturalnie bor występuje w polskich glebach w bardzo ograniczonych ilościach. Już jesienią można zaobserwować pierwsze objawy deficytu boru – puste przestrzenie w szyjce korzeniowej, marszczenie się skórki. Wiosną na niedokarmionych borem plantacjach będzie można zauważyć pękanie łodyg. To doprowadzi do uszkodzenia wiązek przewodzących i słabego zaopatrzenia roślin w składniki odżywcze.

Bor dla rzepaku – jak ważny jest ten pierwiastek?

Warto wiedzieć, że plon w rzepaku jest w dużym stopniu formowany na początku wegetacji – w fazie od 6-7 liści. Rozpoczyna się wtedy proces kształtowania zawiązków produktywnych z łuszczynami i zawiązków nasion w łuszczynach. Kluczowym zabiegiem agrotechnicznym jest dokładne i staranne wykonanie nawożenia przedsiewnego. Ważne jest także dolistne dokarmienie plantacji w tym trudnym momencie. Spośród wszystkich mikroelementów bor dla rzepaku jest najistotniejszy.

Rzepak to roślina wyjątkowo wrażliwa na niedobór boru. Pierwiastek ten wspomaga i poprawia budowę systemu korzeniowego – warunkuje przezimowanie i tolerancję na okresowe niedobory wody w glebie. Często prowadzi również do powstawania zgorzeli w szyjce korzeniowej rzepaku. To z kolei powoduje jej pękanie podczas mrozów. Ponadto przy braku tego pierwiastka pęka skórka liści. Pierwiastek ten jest składnikiem ścian komórkowych. Oznacza to, że determinuje ich wytrzymałość. Uszkodzenia spowodowane niedoborem tego mikroskładnika otwierają drogę patogenom.

Już jesienią można zaobserwować pierwsze objawy deficytu boru – puste przestrzenie w szyjce korzeniowej, marszczenie się skórki. Wiosną na niedokarmionych borem plantacjach będzie można zauważyć pękanie łodyg. To doprowadzi do uszkodzenia wiązek przewodzących i słabego zaopatrzenia roślin w składniki odżywcze.

Inne ważne pierwiastki w uprawie rzepaku

Bor może być aplikowany dolistniebor dla rzepaku w formie pojedynczego lub wieloskładnikowego nawozu zawierającego w swoim składzie ten mikroelement. Jeśli decydujemy się na preparat wieloskładnikowy, warto zweryfikować jego zawartość. Wraz z borem warto zaopatrzyć rośliny w mangan, bowiem jest on istotny dla prawidłowego rozwoju siewek. Ponadto stymuluje wzrost wydłużeniowy. Jego deficyt powoduje z kolei upośledzenie rozwoju systemu korzeniowego, a w szczególności korzeni bocznych. Są one odpowiedzialne za pobieranie składników odżywczych oraz wody. Mangan bierze również udział w syntezie chlorofilu i metabolizmie azotu.

Prócz boru i manganu przy dokarmianiu warto zastosować również makroskładniki. Wybierając produkt warto zwrócić uwagę, czy ma w składzie azot, magnez i siarkę. Nutribor jest dedykowany uprawie rzepaku, ponieważ jest to wieloskładnikowy, skoncentrowany preparat borowy z dodatkiem N. Mg i S. Zawiera także molibden i cynk. Zabieg z jego użyciem należy wykonać w fazie rozety – rośliny powinny mieć odbudowany aparat asymilacyjny. Na ogół nawozy borowe stosuje się w fazie 4-8 liści.

Bor dla rzepaku jest wskazany, bowiem naturalna zawartość boru w polskich glebach jest bardzo niska. Pierwiastek ten jest niezbędny do prawidłowego rozwoju systemu korzeniowego i wzrostu roślin rzepaku. Warto pamiętać, że regulując pH gleby, tj. zwiększając dostępność makroskładników – dochodzi do zjawiska uwsteczniania mikroelementów, w tym boru.

W związku z tym uzupełnienie jego niedoborów w formie dolistnego dokarmiania jest obowiązkowe. Wiosną, kiedy następuje faza formowania rozety, trzeba powtórzyć oprysk, ponieważ bor jest mało mobilny i nie zdąży przemieścić się ze starszych liści, które rzepak gubi gdy wznowi wegetację po zimie.

Warto dodać, że w połowie listopada ceny rzepaku w Europie i na rynku światowym wzrosły do ​​nowych rekordowych poziomów, przekraczając barierę 700 euro za tonę.

Czytaj też: Olej rzepakowy coraz droższy. Wpływ mają na to ceny rzepaku

wir.org.pl/fot.pixabay

 

swiatrolnika.info 2023