O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

07-08-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Bobik – najważniejsze informacje przed rozpoczęciem uprawy rośliny

Bobik najważniejsze informacje

Bobik jest rośliną, która charakteryzuje się największymi wymaganiami wodno-glebowymi ze wszystkich uprawianych roślin bobowatych grubonasiennych w Polsce. Roślina jest bogata w białko, dlatego też stanowi doskonały komponent treściwych pasz dla zwierząt hodowlanych.

Bobik – jakie ma wymagania glebowe?

Bobik można uprawiać wyłącznie na glebach żyznych, które dobrze utrzymują wodę. Nie warto wysiewać go na glebach słabych, które mają tendencję do łatwego przesuszania, ani na tych nadmiernie wilgotnych. Roślina wykazuje wysokie zapotrzebowanie na wodę przez cały okres wegetacji – od pęcznienia nasion aż do fazy związywania strąków. Optymalne miesięczne nawodnienie na glebach ciężkich powinno wynosić 42-76 mm, zaś na glebach średnich – 50-90 mm. Odpowiednie wymagania wilgotnościowe dotyczą nie tylko podłoża, ale i powietrza. Roślina reaguje niekorzystnie na suszę – skraca się wówczas długość owocującej części pędów, zmniejsza liczba strąków i zrzucone zostają kwiatostany przed zapłodnieniem, co prowadzi do obniżenia plenności rośliny.

Czytaj także: Bób osiąga rekordowe ceny przez suszę i koronawirusa

Stanowisko płodozmianowe, a bobik

bobik 12Roślina wykazuje niskie wymagania w stosunku do przedplonu, jednak najczęściej uprawia się go po zbożach. Nie warto natomiast wysiewać go po innych roślinach bobowatych w czystym siewie oraz po ich mieszankach z trawami. Przerwa w uprawie rośliny na tym samym polu powinna wynosić minimum 4 lata. Bobik nie powinien być wysiewany po oborniku i po roślinach, pod które zastosowano obornik, ponieważ nadmierny rozwój wegetatywny rośliny skutkuje przedłużeniem dojrzewania, a w efekcie – obniżeniem plonu nasion. Najlepszym podłożem dla rośliny jest pas nadmorski na pojezierzu Pomorskim oraz Mazury, Nizina Podlaska i dorzecze górnej i środkowej Pilicy i Warty na Wyżynie Małopolskiej.

Bobik – jak odpowiednio przygotować glebę?

Po zbiorze roślin zbożowych powinno się przeprowadzić podorywkę, talerzowanie lub zastosować gruber, w celu zniszczenia chwastów. Następnie należy wykonać bronowanie w odpowiednich odstępach czasowych. Jesienią można wykonać orkę przedzimową, pod którą można zaaplikować nawozy potasowe i fosforowe. Wiosenną uprawkę przedsiewną należy wykonać na głębokość minimum 10-12 cm, żeby umożliwić właściwe zagłębienie redlic siewnika podczas siewu – wówczas bobik będzie mógł być wysiany na odpowiednią głębokość wynoszącą 8-10 cm.

 

cdr.gov.pl

swiatrolnika.info 2023