PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości rolnicze /Rolnik łapie złodzieja sianokiszonki przy pomocy GPS i fotopułapki

Rolnik łapie złodzieja sianokiszonki przy pomocy GPS i fotopułapki

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 17:45:00
Rolnik

Rolnik z województwa podlaskiego skutecznie schwytał mężczyznę, który ukradł z pola bele sianokiszonki. Złodziejem bohater popularnego serialu.

Fotopułapki i nadajnika GPS użył rolnik z gminy Poświętne (Podlaskie), by złapać złodzieja składowanych na polu zafoliowanych bel sianokiszonki. Na gorącym uczynku złapał mieszkańca wsi położonej kilka kilometrów dalej. Okazał się nim jeden z bohaterów popularnego serialu paradokumentalnego "Rolnicy. Podlasie".

Gospodarz złapał złodzieja na gorącym uczynku

Do kradzieży doszło we wsi Marynki, w podlaskiej gminie Poświętne. Rolnik, który tam dzierżawił grunt, zauważył, że giną mu baloty z sianokiszonką składowane w tym miejscu. Pod koniec marca tego roku zainstalował w tym miejscu kamerę z czujnikiem ruchu, a w jednym z balotów umieścił nadajnik GPS.

1 kwietnia czujnik zarejestrował ruch i przesłał dane na telefon komórkowy gospodarza. Ten z żoną i bratem zatrzymał na drodze mężczyznę, który ciągnikiem z przyczepą wiózł jedenaście balotów, ale twierdził, że wiezie paszę z innej wsi. Że tak nie jest, potwierdził nadajnik GPS, odnaleziony w ładunku już w obecności wezwanej na miejsce policji.

Zatrzymany ostatecznie w trakcie dochodzenia przyznał się do kradzieży, wartość skradzionej paszy oszacowano na 2,8 tys. zł. Podejrzanym okazał się rolnik, który brał udział w nagraniach do telewizyjnego serialu "Rolnicy. Podlasie", który prezentuje pracę i życie grupy mieszkańców wsi w województwie podlaskim.

Rolnik

Rolnik nie zgadza się na grzywnę, akta trafią do prokuratury

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia z wnioskiem o wydanie wyroku skazującego bez przeprowadzania rozprawy i 5 tysięcy złotych grzywny. Śledczy uznali, że okoliczności przestępstwa – wobec dowodów takich jak zapisy z kamery –  nie budzą wątpliwości. Oskarżony był we wtorek w białostockim sądzie rejonowym, ale ostatecznie nie wszedł na salę, gdzie sąd na posiedzeniu zajmował się wnioskiem. Na posiedzeniu był za to poszkodowany rolnik, który sprzeciwił się wnioskowi. W związku z tym sąd zdecydował o konieczności zwrotu akt sprawy prokuraturze, by ta albo uzgodniła inną karę, albo przesłała do sądu akt oskarżenia bez takiego wniosku.

Jak powiedział potem dziennikarzom, baloty ginęły mu już od stycznia (ocenia, że łącznie nawet sto sztuk) i podejrzewa o kradzież tę samą osobę. Przyznał, że wtedy jeszcze nie zawiadamiał policji, spodziewając się, że może nie zechcieć zająć się sprawą, więc postanowił "wziąć sprawy w swoje ręce". Jak mówił, jedna taka zafoliowana bela sianokiszonki kosztuje – w zależności od urodzaju w danym roku – od 100 do 250 zł.

Czytaj również:Pijany zasnął w rowie. Przejechała po nim kosiarka. Jego głowa…

PAP/fot.pixabay