Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Monika Faber 09-01-2022 23:00:54

Pulpa jabłkowa – produkt uboczny przy produkcji soku jabłkowego

Pulpa jabłkowa

Pulpa jabłkowa inaczej miazga jabłkowa to produkt uboczny z produkcji soku jabłkowego lub jabłecznika. Zawiera głównie miąższ i z zewnętrzną skórkę.

Rocznie w Polsce produkuje się do 200 tys. ton klarownego soku jabłkowego, a zużywanych jest do tego około 1,5 mln ton jabłek. Pomimo faktu, że obecne technologie wyciskania soku są bardzo wydajne, to od około 12% do 20% surowca staje się produktem ubocznym, jakim jest miazga jabłkowa (pulpa jabłkowa). Ze 100 kg jabłek można uzyskać około 18,5 kg świeżej miazgi lub 4,2 kg suszonej. Pulpa jabłkowa jest też produktem ubocznym wytwarzania jabłeczników (cydrów), powstaje podczas produkcji wina owocowego i octu jabłkowego. Miazgę jabłkową można stosować przy żywieniu zwierząt.

Pulpa jabłkowa i jej rodzaje

Pulpa jabłkowa, prasowana (miazga jabłkowa, prasowana) to produkt wilgotny uzyskiwany z produkcji soku jabłkowego lub jabłecznika, zawiera głównie wewnętrzny miąższ i zewnętrzną skórkę, poddane wyciskaniu, mógł być poddany depektynizacji. Kiszoną pulpę podaje się krowom, pulpa jabłkowa które potrzebują mniej energii w dawce, tj. w II trymestrze cielności. Fizjologicznym działaniem kiszonej pulpy jabłkowej jest fakt, iż spowalnia pasaż (przesuwanie się) treści pokarmowej przez żwacz, co zwiększa czas przyswajania niezbędnych składników pokarmowych przez mikroflorę tego przedżołądka. Procentowa zawartość pulpy jabłkowej w dawce dla krów nie powinna przekraczać 20%, ponieważ może powodować keratozę (parakeratyna) błony śluzowej żwacza.

Ostatnie wyniki badań wskazują, że 30% udział kiszonej miazgi z jabłek w dawce krów rasy holsztyńsko-fryzyjskiej nie pogorszył ich mleczności ani składu mleka, choć najlepsze jej wykorzystanie stwierdzono przy 15% jej udziale w dawce pokarmowej. Skarmianie kiszonki zawierającej 50% pulpy pomidorowej i 50% pulpy jabłkowej, które zastąpiły w 30% siano z lucerny, nie zmniejsza wydajności mlecznej krów.

Zastąpienie śruty kukurydzianej w 33% suszoną miazgą z jabłek skutkowało uzyskaniem mleka krowiego o większej zawartości suchej masy beztłuszczowej. Jednak ilość świeżej lub marynowanej pulpy jabłkowej nie powinna przekraczać 10 kg na sztukę dziennie.

Kiszonka jabłkowa z 1,5% dodatkiem mocznika podawana owcom w ilości 11% suchej masy dawki zawierającej 0,5% mieszanki mineralnej i 0,4% siarczanu amonu, która zastąpiła częściowo siano z lucerny oraz śrutę poekstrakcyjną sojową, poprawiła jakość jagnięciny. Według badań skarmianie fermentowanej miazgi jabłkowej jest skutecznym sposobem produkcji mięsa wysokiej jakości o dłuższym okresie przechowywania oraz może poprawić rentowność wykorzystania lokalnych produktów ubocznych.

W końcowym okresie tuczu jagniąt pozytywne oddziaływanie na wydajność mają zarówno wytłoczyny suszone, jak i kiszone. W badaniach zwiększyły wydajność rzeźną, nie wpływając na udział poszczególnych wyrębów tuszy. Kiszona pulpa jabłkowa zwiększyła także u jagniąt pobieranie suchej masy, przyrosty dzienne i wykorzystanie paszy.

Pulpa może być też podawana kozom. Udział suszonej pulpy jabłkowej na poziomie 60% w dawce pokarmowej tych zwierząt nie pogorszył ich wydajności, a zwiększył strawność składników pokarmowych.

Żywienie zwierząt monogastrycznych pulpą jabłkową

W przypadku zwierząt monogastrycznych ważna jest zawartość włókna surowego w miazdze jabłkowej.

Skarmianie świń pulpą jabłkową wpływa pozytywnie na ich mikroflorę i ściany jelit, ponieważ zwiększa się wysokość i powierzchnia kosmków jelitowych, co polepsza wchłanianie składników pokarmowych.

Miazga jabłkowa może mieć właściwości detoksykacyjne, gdyż podawanie jej prosiętom żywionym w badaniach paszą skażoną deoksyniwalenolem (DON) poprawiło przyrosty, a masa wątroby nie zwiększyła się mimo obecności tej mikotoksyny. Ponadto w badaniach stwierdzono, że wyciąg z jabłek zwiększył strawność aminokwasów: izoleucyny, leucyny, lizyny, treoniny i waliny.

W żywieniu królików stosuje się suszoną pulpę jabłkową w mieszankach niskoenergetycznych jako materiał balastowy wspomagający trawienie.

Jabłka oraz produkty ich przerobu są przysmakiem w żywieniu koni, chociaż mają też znaczenie dietetyczne. Mogą być składnikiem meszu – wilgotnej paszy zawierającej np. siemię lniane, otręby pszenne, jabłka (pulpę).

W badaniach na kurczętach brojlerach skarmianie powyżej 10% suszonej miazgi jabłkowej jako zamiennika ziarna kukurydzy spowodowało wystąpienie mokrej ściółki, a efektywność żywienia zmniejszyła się ze względu na zwiększoną zawartość włókna surowego. Odnotowano istotne pogorszenie się przyrostów masy ciała, gdy ptaki otrzymywały mieszankę bez dodatku enzymów (alfa-amylazy, hemicelulazy, proteazy i beta-glukanazy). Autorzy badań podali, że w celu zmniejszenia kosztów paszy, ziarno kukurydzy można zastąpić suszoną pulpą jabłkową na poziomie 20% bez ujemnego wpływu na brojlery.

Pulpa (miazga) jabłkowa, która jest produktem ubocznym, powstającym w przetwórstwie może być stosowana w żywieniu zwierząt kiszona lub suszona. Miazga może być zamiennikiem niektórych pasz, zastępując częściowo np. sianokiszonkę lub śruty zbożowe, a nawet poekstrakcyjną śrutę sojową. Pulpa to pasza dietetyczna, ponieważ występuję w niej związki biologicznie czynne, mające pozytywny wpływ na zdrowie zwierząt. 

Czytaj też: Cameo® – polskie jabłka klubowe debiutują na rynku

 technologia.kpodr.pl/fot.pixabay

Opublikował:
Monika Faber
Author: Monika Faber
O Autorze
z wykształcenia prawnik, z zamiłowania rolnik. Połączenie tych dwóch profesji pomaga zrozumieć jak wymagające jest dzisiejsze rolnictwo. Jestem dumna z polskiej wsi.
Ostatnio opublikowane artykuły tego autora


Autor: Polska Agencja Prasowa 17-01-2022 10:10:25

IMGW: Szczegółowa prognoza pogody na 17 i 18 stycznia

Jak informuje IMGW prognoza pogody dla Europy Zachodniej i Południowej będzie pod wpływem zasięgu wyżów. Natomiast, w pozostałej części będzie to niż.

Polska jest pod wpływem tego niżu. Z północy na południe kraju przemieszcza się strefa chłodnego frontu atmosferycznego, napływa chłodne powietrze polarne morskie. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 993 hPa i będzie bardzo szybko rosnąć.

Prognoza pogody na poniedziałek

W poniedziałek w kraju po południu zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i przelotnymi opadami deszczu ze śniegiem, krupy śnieżnej i deszczu, w górach śniegu. Lokalnie, szczególnie na północy, możliwe burze. Na wschodzie opady mogą mieć umiarkowane natężenie. Prognozowana wysokość opadów do 15 mm w Karpatach i tam prognozowany przyrost grubości pokrywy śnieżnej o 10 cm do 15 cm. Miejscami na wschodzie i w Sudetach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm. Temperatura maksymalna od 0 do 5 st., tylko na zachodzie i nad morzem miejscami około 6 st. Wiatr umiarkowany i dość silny, na północy silny, od 35 km/h do 50 km/h, nad morzem i w górach bardzo silny, od 50 km/h do 70 km/h, porywisty, północno-zachodni i zachodni. Nad morzem porywy wiatru do 110 km/h, na północy i wschodzie miejscami do 100 km/h, w Sudetach do 130 km/h, w Karpatach do 120 km/h i na pozostałym obszarze do 90 km/h. Miejscami, a szczególnie w górach, zawieje i zamiecie śnieżne.

W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami, głównie na wschodzie przelotne opady śniegu, a w rejonie Zatoki Gdańskiej także deszczu ze śniegiem. W Karpatach prognozowany przyrost grubości pokrywy śnieżnej o około 6 cm. Temperatura minimalna od -6 do 0 st.; cieplej na wybrzeżu, tam około 2 st. Wiatr umiarkowany, gdzieniegdzie na wschodzie dość silny i silny, od 25 km/h do 40 km/h, porywisty, północno-zachodni i zachodni. Na wschodzie kraju porywy wiatru do 75 km/h, w Sudetach do 100 km/h oraz w Karpatach do 85 km/h i stopniowo słabnące. Miejscami, a szczególnie w górach, zawieje i zamiecie śnieżne.Prognoza pogody 05

Prognoza pogody dla poniedziałku w Warszawie – zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu oraz deszczu ze śniegiem, możliwe również opady krupy śnieżnej. W czasie opadów widzialność ograniczona lokalnie do 300 m. Temperatura maksymalna 3 st. Wiatr dość silny i silny, początkowo także bardzo silny, od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 100 km/h, pod wieczór słabnący, zachodni i północno-zachodni.

Prognoza pogody na wtorek

We wtorek zachmurzenie umiarkowane i duże, na wschodzie i lokalnie nad morzem opady śniegu, lokalnie, szczególnie w rejonie Zatoki Gdańskiej także deszczu ze śniegiem. W Karpatach prognozowany przyrost grubości pokrywy śnieżnej o około 6 cm. Temperatura maksymalna na wschodzie i południu od -3 do 0 st., na pozostałym obszarze od 1 do 4 st. Wiatr umiarkowany, na południu okresami dość silny, porywisty, północno-zachodni i zachodni. Na południowym wschodzie porywy wiatru do 60 km/h, w Sudetach do 70 km/h oraz w Karpatach do 80 km/h i stopniowo słabnące. W górach miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Słabe, przelotne opady śniegu. Temperatura minimalna -2 st. Wiatr umiarkowany i dość silny, od 25 km/h do 35 km/h, w porywach do 70 km/h, nad ranem słabnący, północno-zachodni.

Prognoza pogody dla wtorku w stolicy – zachmurzenie umiarkowane i duże. Słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna 2 st. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, północno-zachodni.

Czytaj również: Prognoza IMGW: W poniedziałek po południu powróci do nas zima

PAP/fot.pixabay


Autor: Mateusz Chrząszcz 14-01-2022 14:01:22

Henryk Kowalczyk zapowiada sukces „Polskiego Ładu” za około dwa miesiące

Henryk Kowalczyk zapowiedział, że „za miesiąc, dwa, jak już Polski Ład się "zaaklimatyzuje" i będzie widać, kto na nim zyskuje, będzie już pewnie sukces.”

Kowalczyk pytany w Radiowej Trójce o to, dlaczego z Polskim Ładem "miało być tak pięknie, a nie od razu jest pięknie dla tych wszystkich", odparł: "Pięknie to na pewno będzie, jak otrzymają wszyscy do kieszeni swoje pieniądze. Natomiast teraz, ponieważ system nie jest łatwy, przyznaję, dość skomplikowany - szczególnie w tej grupie tzw. klasy średniej (...), tam jest ten mechanizm wyrównania tak, żeby nikt nie płacił więcej podatku. I ten mechanizm jest dość skomplikowany i nie wszystkie służby finansowe w zakładach pracy zdążyły zapanować nad tym".

Potrzeba czasu na zapoznanie się ze zmianami

Jak zauważył, był czas na zapoznanie się z nowym system. "Były prawie trzy miesiące, kiedy została przyjęta ustawa; natomiast zwykle, jak to u nas, wszyscy na ostatnią chwilę zostawiają tego typu problemy" – powiedział.

Kowalczyk przypomniał, że nowy system przede wszystkim "wzmacnia służbę zdrowia, co jest ważne - stąd właśnie naliczenie, że składka zdrowotna nie jest odliczana od podatku i zawsze wpływa od każdej kwoty płacy, co znacznie wzmacnia dochody służby zdrowia".

Wicepremier przyznał, że zdarzały się pomyłki i właśnie one są nagłośnione. W tym kontekście podał przykład nauczycieli, którzy "najbardziej alarmowali", że dostali mniejsze wynagrodzenie na początku stycznia. "To tak naprawdę 1-2 proc. było tych błędów, ale ponieważ to robią bardzo rozproszone samorządy, służby finansowe szkół, więc to nie jest duży błąd, tylko okazuje się, że ten błąd 2 proc. jest najbardziej nagłaśniany" – powiedział.

"Myślę, że tych błędów na koniec miesiąca, czyli dla pracowników otrzymujących wynagrodzenie +z dołu+ (...) będzie na pewno mniej. Chociaż zdarzą się - nie przeczę. Zawsze w takim systemie płacowym ktoś popełni błąd" – wskazał Henryk Kowalczyk.Henryk Kowalczyk 01

Pytany, jaki jest nastrój w rządzie w związku z "falstartem" Polskiego Ładu i ewentualne dymisje, odparł: "Ja nie wiem o żądaniach symbolicznych dymisji". "Natomiast jest pewien taki niedosyt, że oto powinien być ogromny sukces, a na razie go trudno odtrąbić, albo trudno otwierać korki od szampana. Ale myślę, że miesiąc, dwa, czyli jak już system się zaaklimatyzuje i będzie już widać, kto na tym Polskim Ładzie zyskuje, to będzie to już pewnie sukces, który będzie można odtrąbić" – mówił.

Henryk Kowalczyk o Polskim Ładzie

Dopytywany, czy możliwie są korekty w części podatkowej Polskiego Ładu, Henryk Kowalczyk powiedział, że nie spodziewa się ich "w sposób zasadniczy", ponieważ – jak mówił – byłoby to przebudowanie całego systemu. "Natomiast na pewno szczegóły dotyczące działalności gospodarczej, podatków ryczałtowych - tam są jeszcze szczegóły, które można się spodziewać, że będzie się ktoś temu przyglądał i będą jakieś wnioski i może z tych wniosków jakieś decyzje wyjdą".

Na początku 2022 roku w życie weszła podatkowa część Polskiego Ładu. Jedną z najważniejszych zmian, jakie wprowadził ten program w podatkach, jest podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł oraz do 120 tys. zł progu dochodowego, po przekroczeniu którego płaci się 32 proc. stawkę podatku. Jednocześnie znikła ulga umożliwiająca odliczanie składki zdrowotnej od podatku. Składka ta wynosi 9 proc. i nie obniża podatku.

Na początku stycznia media informowały jednak o szeregu grup zawodowych i społecznych, które po 1 stycznia otrzymały wyraźnie niższe wypłaty (m.in. niektórzy nauczyciele, funkcjonariusze służb mundurowych, emeryci). Przedstawiciele rządu zapowiedzieli szereg zmian, które mają – według nich – naprawić skutki wejścia w życie Polskiego Ładu. W zeszłym tygodniu minister finansów podpisał m.in. rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy.

Według resortu finansów dzięki tym przepisom osoby, które otrzymały mniejszą pensję w styczniu, dostaną jak najszybciej wyrównanie wypłaty pensji. Chodzi – jak wskazano – m.in. o nauczycieli i służby mundurowe. Zaznaczono, że rozporządzenie wprowadza też rozwiązanie, które spowoduje, że nauczyciele akademiccy, których obowiązują inne zasady naliczania kosztów uzyskania przychodów, a zarabiający do 12 800 zł brutto, również otrzymają zwrot nadpłaconych zaliczek.

Czytaj również: Ministerstwo Finansów: Polski Ład korzystny lub neutralny dla 96% pracujących

PAP/fot.twitter


Autor: Monika Faber 13-01-2022 07:00:05

Nieuczciwa przewaga kontraktowa może być zgłoszona do UOKiK

Krajowa Rada Izb Rolniczych przypomina, że istnieje możliwość zgłoszenia nieuczciwej praktyki jaką jest przewaga kontraktowa do UOKiK.

Sygnały przedsiębiorców, rolników i reprezentujących ich organizacji są istotnym źródłem wiedzy pozwalającym podejmować przez UOKiK interwencje na podstawie ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz. U. z 2021 r., poz. 275) oraz ustawy z dnia 15 grudnia 2016 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolno spożywczymi (Dz. U. z 2021 r., poz. 2262).

Krajowa Rada Izb Rolniczych o nieuczciwych praktykach

KRiR przypomina, że „Świetle niekorzystnej sytuacji na rynku trzody chlewnej, informujemy, że zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi zawiadomienie dotyczące stosowania praktyk nieuczciwie wykorzystujących przewagę kontraktową może zgłosić Prezesowi UOKiK każdy, nawet anonimowo. Postępowanie w sprawach praktyk nieuczciwie wykorzystujących przewagę kontraktową Prezes UOKiK wszczyna z urzędu, co daje ochronę przed identyfikacją zgłaszającego zawiadomienie.”

Przewaga kontraktowa w rozumieniu ustawy jest to występowanie znacznej dysproporcji w potencjale ekonomicznym nabywcy względem dostawcy albo dostawcy względem nabywcy. Chodzi m.in. o wykorzystywanie przewagi ze strony sieci handlowych wobec zwykle rozdrobionych dostawców produktów rolnych czy przetwórców żywności.Przewaga kontraktowa 02

„Ustawa definiuje 16 nieuczciwych praktyk, przy czym 10 jest bezwzględnie zakazanych, a sześć - dozwolonych pod warunkiem, że zostały one w sposób jasny uzgodnione w umowie między dostawcą a nabywcą. Sadownicy, a przewaga kontraktowa. To nie sadownik zarabia na polskich owocach, ceny dyktują w Polsce sieci handlowe” – powiedział prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski na wtorkowym proteście sadowników "Stop łobuzerce w handlu jabłkami".

Przewaga kontraktowa z nowelizacją

W Polsce od 2017 r. obowiązują przepisy o przeciwdziałaniu wykorzystywania nieuczciwej przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi, jednak wprowadzane obecnie przepisy wychodzą poza zakres polskiej ustawy. W stosunku do obowiązującej ustawy, nowa została rozszerzona definicja produktów rolnych i spożywczych, będą mogły być badane relacje dotyczące skupu m.in. pasz, żywych zwierząt, nasion, owoców i oleistych. Zmianie uległa definicja nabywcy, którym może być też organ publiczny. 

Nowe przepisy określają zasady i tryb przeciwdziałania nieuczciwym praktykom wykorzystującym działalność jaką jest przewaga kontraktowa oraz zasady i sposób podejmowania ochrony interesów dostawców i nabywców. W stosunku do obowiązującej ustawy ustawa wprowadza większe kompetencje dla Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Czytaj również: Przewaga kontraktowa nie może być nieuczciwa. Senat za ustawą

KRiR/fot.pixabay

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.