O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

24-01-2022

Autor: Monika Faber

Zielony Ład spowoduje wzrost cen żywności w Polsce

Zielony Ład

Europejski Zielony Ład przyczyni się do zmniejszenia produkcji rolnej w Polsce. Rolnicy obawiają się rozwiązań proponowanych przez Brukselę.

Tzw. „Green Deal” budzi duży niepokój wśród rolników. Strategia UE i pakiet „Fit for 55” mogą mieć wpływ na rolnictwo. UE próbuje wymusić redukcję emisji gazów cieplarnianych w sektorze rolnym. W Polsce liczba krów mlecznych lub świń może ulec zmniejszeniu. Strategia UE przewiduje również znaczne ograniczenie nawożenia. Do 2030 roku ekologiczna produkcja rolna musi zajmować minimalnie 20% powierzchni całej UE.

Zagrożenie dla europejskiego rolnictwa

„Obecnie w naszym kraju produkcja ekologiczna jest na poziomie 3 procent, więc już widać, że realizacja założeń do 2030 r. jest nierealna. Stanowiłoby to gigantyczny koszt dla polskich rolników i polskiej gospodarki” – zwraca uwagę ekspert ds. rolnictwa, Marek Wojciechowski w rozmowie z Radio Maryja.

„To przełoży się na ceny żywności” – podkreśla przewodniczący prezydenckiej rady ds. rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski.

Zielony Ład może skutkować jeszcze większą drożyzną. „Konsekwencje dla rynku żywności w Europie będą oczywiseuropejski zielony ladte – drożyzna. To, co mamy w tej chwili na rynku, to przedsmak tego, co nas będzie czekało w przyszłości po wprowadzeniu Zielonego Ładu. A z drugiej strony będzie presja na import żywności z innych obszarów świata” – wyjaśnia Jan Krzysztof Ardanowski temat, jakim jest Zielony Ład.

„Szacuje się, że wprowadzenie założeń będzie skutkować spadkiem produkcji rolnej aż o 16 proc. w Polsce i od 7 do 12 proc. w całej UE. Przestaniemy być konkurencyjni. Ceny żywności drastycznie wzrosną, a eksport produktów rolno-spożywczych poza UE spadnie aż o 20 procent” – wylicza Marek Wojciechowski.

Zielony Ład pomysłem Unii Europejskiej

Eksperci w rozmowie z Radio Maryja ostrzegają, że zagrożenie bezpieczeństwa żywnościowego jest realne, „Część wielkich tego świata ma wielkie farmy, fermy poza granicami UE. Kiedy u nas zabraknie żywności, to będziemy kupowali stamtąd” – mówi Aldona Łoś.

„Europejski Zielony Ład ma także doprowadzić Unię Europejską do neutralności klimatycznej w 2050 roku. To tylko w teorii. W praktyce doprowadzi to do wyłączenia możliwości ingerencji człowieka w część obszarów leśnych. Dotyczyć ma to tzw. Starodrzewów” – twierdzi Radio Maryja.

„W tym momencie, jeśli zapisy zostałyby zrealizowane, to doprowadziłyby do ruiny Lasy Państwowe, ponieważ około 2 mln ha trzeba byłoby wyłączyć z użytkowania” – alarmuje doradca prezydenta RP ds. ochrony środowiska i polityki klimatycznej, Paweł Sałek.

Czytaj również: Henryk Kowalczyk w Senacie o zagrożeniach związanych z Zielonym Ładem

Radio Maryja/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023