O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

12-05-2017

Autor: Kalina Brzozowska

Wiedza o zabezpieczaniu gospodarstw przed powodzią z... Chin

rzeka-jangcy

Już wkrótce Polska zostanie wzbogacona chińskim doświadczeniem z zakresu gospodarki wodnej; walki z suszą, czy powodziami. Wszystko za sprawą memorandum o współpracy, które zostało podpisane przez premierów Polski i Chin. Jest to efekt wizyty dyplomatycznej szefowej polskiego rządu na kontynencie azjatyckim.

Już wkrótce Polska zostanie wzbogacona chińskim doświadczeniem z zakresu gospodarki wodnej: walki z suszą, czy powodziami. Wszystko za sprawą memorandum o współpracy, które zostało podpisane przez premierów Polski i Chin. Jest to efekt wizyty dyplomatycznej szefowej polskiego rządu na kontynencie azjatyckim.

Właśnie w ramach wizyty delegacji rządowej pod przewodnictwem premier Beaty Szydło w Chinach zostało podpisane Memorandum o współpracy miedzy polskim Ministerstwem Środowiska, a chińskim odpowiednikiem, czyli Ministerstwem Zasobów Wodnych Chińskiej Republiki Ludowej.

Dokument obejmuje obszary współpracy dotyczące m. in. wdrażania prawa i polityki gospodarki wodnej, ochrony przeciwpowodziowej, walki z suszą, budowy i zarządzania infrastrukturą wodną.
Ponadto Ministerstwo Środowiska RP oraz Ministerstwo Zasobów Wodnych ChRL będą współpracowały na rzecz i budowania potencjału instytucjonalnego oraz współpracy w zakresie międzynarodowych zdarzeń związanych z wodą.

Technicznie współpraca ta będzie polegać w szczególności na wymianie stosownych informacji i wiedzy fachowej, wdrażaniu przedsięwzięć dwustronnych, wspólnej organizacji szkoleń technicznych i warsztatów; zachęcaniu instytutów badawczych i naukowych obu stron do nawiązania kontaktów i prowadzenia wspólnych projektów badawczych, a także współpracy pomiędzy organami odpowiedzialnymi za gospodarkę wodną.

Specjalnie dla tego celu planuje się powołanie Wspólnego Komitetu Sterującego ds. Polsko-Chińskiego Zarządzania Zasobami Wodnymi, który będzie odpowiedzialny za kierowanie i koordynację współpracy dwustronnej oraz wdrażanie Memorandum. Watro dodać, że Memorandum wchodzi w życie z dniem podpisania i będzie obowiązywało przez 5 lat. Jeśli strony będą podtrzymywały chęć dalszej współpracy, zostanie ono automatycznie przedłużone o kolejne pięcioletnie okresy.

mos.gov.pl/KB.fot. pixaby.com

swiatrolnika.info 2023