O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

29-09-2021

Autor: Oliver Pochwat

Teresa Hałas (Przewodnicząca "Solidarność" RI): Zielony Ład zaora nasze rolnictwo

Teresa Hałas

Teresa Hałas nie ma wątpliwości, że Europejski Zielony Ład niesie dla rolnictwa więcej zagrożeń niż pożytku. W ocenie posłanki PiS i rozmówczyni portalu ŚwiatRolnika.info, Zielony Ład przełoży się na spadek produkcji rolnej, co z kolei ograniczy pogłowia bydła, trzody chlewnej, zmniejszenie konsumpcji mleka, mięsa przy jednoczesnym wzroście cen tych produktów.

ŚwiatRolnika.info: Czy Europejski Zielony Ład nie jest zbyt zielony?

Teresa Hałas: Europejski Zielony Ład jest problemem. Pan komisarz Wojciechowski zapewnia nas jednak o możliwości rozwoju małych i średnich gospodarstw z naciskiem na produkcję ekologiczną. Jesteśmy za zrównoważonym rozwojem i uważamy, że większe gospodarstwa, które są dobrej kondycji, są potrzebne. Podobnie jak te małe i średnie, ponieważ jesteśmy za gospodarstwami rodzinnymi. Obserwując jednak Zielony Ład widzę w nim strategię ideologiczną popieraną przez lewicowe ugrupowania europejskie.

Dziś w Polsce, ale również na świecie, notujemy ogromny wzrost cen materiałów takich jak: paliwa, energia, nawozy i środki ochrony roślin. Wysoka cena zbóż będzie miała wpływ na ceny pasz. Mamy świadomość wysokości cen i tu pojawia się pytanie, co dalej z hodowlą zwierząt. Niestety, wymienione wcześniej czynniki przełożą się na drożyznę oraz straty dla konsumentów. Jest taka ciekawa opinia ekspertów w dziedzinie rolnictwa w Upolskie rolnictwonii Europejskiej. Dotyczy ona właśnie Zielonego Ładu. Zostało to skomentowane przez Sekretarza Generalnego Copa-Cogeca, do której należą polskie organizacje w tym Solidarność Rolników Indywidualnych.

Raport ten został sporządzony na wniosek Komisji Europejskiej. Wspominana analiza podaje pod wątpliwość założenia Zielonego Ładu. Wylicza ona szereg niepotrzebnych i szkodliwych zapisów. Wnioski zawarte we wspomnianym raporcie są ostrożne, ale wszystkie wątpliwości są wyartykułowane. Z większością trzeba się niestety zgodzić. Uważam jednak, że potrzebna jest debata.

Zielony Ład sprawi, że rolnictwo będzie miało wiele problemów. Mówimy o problemie natury klimatycznej. Zielony Ład ma ograniczyć emisje gazów cieplarnianych, co nie jest sprawiedliwe, bo dotyczy tylko krajów Unii Europejskiej. Co jednak z innymi krajami, które nie są krajami Wspólnoty i tych zakazów nie będą mieć? Co z Ukrainą, Ameryką? Podzielam opinię, że Zielony Ład jest zbyt zielony.

Czytaj także: Stefan Krajewski: Rolnicy czują się oszukani przez PiS

ŚwiatRolnika.info: Zielony Ład nakazuje zmniejszenie użycia nawozów sztucznych. Polacy na tle całej Unii Europejskiej stosują ich najmniej. Ta sytuacja doprowadzi do "zaorania" naszego rolnictwa...

Teresa Hałas: Zaoranie to odpowiednie określenie. Zgodziłabym się na ograniczenie środków ochrony roślin, gdyby Zielony Ład zakładał uśrednienie lub dostosowanie do stopnia zużycia. Nigdy nie zgodzę się na to, aby odbyło się to w jednakowej skali dla wszystkich. Zaorają nasze rolnictwo i nie będzie nas .

Być może jest to jakiś myk unijny. Wszyscy wiemy i nie jest to tajemnicą, że Unia Europejska rozmawia z krajami Ameryki Południowej, Ukraina i Azją. Rolnicy z całej UE protestowali i nie zgadzali się na umowę z Mercosurem, a mimo to została ona podpisana. Reasumując założenia Zielonego Ładu, na dzień dzisiejszy nie ma obliczonych skutków dla Polski. Idziemy w ciemno. Na bazie ogólności nie może być naszej zgody.

ŚwiatRolnika.info: Wielu ekspertów mówi wprost, ze Zielony Ład to wypchnięcie problemu emisji gazów cieplarnianych poza granice Unii Europejskiej.

Zgadza się. Będzie to problem eksportowy. Czeka nas zalanie rynku tanią żywności, która jest produkowana bez wygórowanych norm. Europa po wprowadzeniu tych restrykcji nie będzie wstanie zabezpieczyć żywności naszym obywatelom.

swiatrolnika.info 2023