O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

27-04-2017

Autor: Marzena Deresz

Szkoła dla rolnika

Szkoła dla rolnika

Już wkrótce rozpocznie się rekrutacja do szkół rolniczych prowadzonych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na rok szkolny 2017/18.

Już wkrótce rozpocznie się rekrutacja do szkół rolniczych prowadzonych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na rok szkolny 2017/18.

 

Wybór szkoły to bardzo ważna decyzja w życiu każdego ucznia, która będzie decydować o dalszej jego edukacji. Dziś aby prowadzić gospodarstwo rolne oprócz oczywiście dobrych chęci potrzebne jest również gruntowne wykształcenie. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest właśnie wybór właściwej szkoły średniej .

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest organem prowadzącym dla 47 zespołów szkół centrów kształcenia rolniczego, które usytuowane są w 90% na terenach wiejskich, często w pobliżu miejsca zamieszkania młodzieży. W tych szkołach może być prowadzone kształcenie w 27 zawodach, dla których ministrem właściwym lub współwłaściwym jest minister do spraw rolnictwa, rozwoju wsi, rynków rolnych, w tym 12 zawodów nauczanych w zasadniczej szkole zawodowej i 15 na poziomie technikum.

Obecnie łącznie w zawodach rolniczych w Polsce kształci się ok. 142 tys. uczniów i słuchaczy. Spośród zawodów związanych z sektorem rolno-spożywczym, największą popularnością cieszy się zawód technik żywienia i usług gastronomicznych, w którym kształci się 55 tys. osób, kucharz - 26 tys., technik mechanizacji rolnictwa – 6,5 tys. osób oraz technik rolnik – ok. 6 tys.

Kształcenie w resortowych szkołach rolniczych odbywa się w zawodach obejmujących takie obszary, jak: produkcja rolnicza, ogrodnictwo, technika rolnicza, przetwórstwo spożywcze, agrobiznes, kształtowanie krajobrazu, turystyka wiejska, usługi gastronomiczne, rybactwo śródlądowe, inżynieria środowiska i melioracja, weterynaria. Oferta kierunków nauczania w poszczególnych szkołach jest corocznie różnicowana w dostosowaniu do potrzeb regionu oraz predyspozycji i zainteresowań młodzieży. Bazę dydaktyczną do kształcenia praktycznego stanowią szkolne warsztaty i pracownie dydaktyczne oraz szkolne gospodarstwa rolne, a także gospodarstwa rolników indywidualnych, zakłady przetwórcze, placówki gastronomiczno-hotelarskie. W szkołach resortowych obecnie kształci się łącznie około 12 tys. uczniów i słuchaczy. Najbardziej popularne zawody to: technik żywienia i usług gastronomicznych – niemal 2,5 tys. osób, technik mechanizacji rolnictwa – 2 tys., technik rolnik – 1250 osób oraz technik weterynarii – ok. 1 tys.

Szkoły rolnicze prowadzone przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w większości dysponują własnymi gospodarstwami rolniczymi, zapewniają korzystanie z nowoczesnego parku maszynowego. Do dyspozycji uczniów i nauczycieli pozostają kombajny zbożowe, dobrej klasy ciągniki, agregaty uprawowo-siewne i inne maszyny potrzebne w nowoczesnym gospodarstwie rolnym. Szkoły, w zależności od potrzeb, mogą pochwalić się najnowszymi i pokazowymi pracowniami do kształcenia zawodowego, są to m.in. pracownie weterynaryjne, żywieniowe, architektury krajobrazu oraz urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Ponadto hale uprawowe pozwalające na wykonywanie ćwiczeń z zakresu kształcenia praktycznego niezależnie od pory roku i panującej pogody, a szkoła w Zduńskiej Dąbrowie może poszczycić się oborą edukacyjną z robotem udojowym i systemem zarządzania stadem.

W szkołach rolniczych młodzież ma możliwość zgłębiania wiedzy zawodowej i umiejętności, jak również rozwijania swoich pasji. Uczniowie, poza wiedzą i umiejętnościami związanymi z kierunkiem kształcenia, mogą zdobyć uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi. Najczęściej są to ciągniki, ale w niektórych przewidziano również naukę jazdy samochodem. Do tego celu szkoły wyposażone są w place manewrowe i pojazdy służące do nauki jazdy.

W celu wyrównywania szans edukacyjnych mieszkańców obszarów wiejskich, podnoszenia poziomu i jakości kształcenia młodzieży i dorosłych uczących się w szkołach rolniczych, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaplanował w budżecie na 2017 r. dla 47 resortowych szkół rolniczych, kwotę 216 mln 626 tys. zł z przeznaczeniem na działalność edukacyjną, w tym na rozwój bazy dydaktycznej szkół kwotę 29 mln 485 tys. zł.

 

 MRiRW/Maks Weber/ fot. pixabay.com

swiatrolnika.info 2023