O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

08-12-2021

Autor: Oliver Pochwat

Stanisław Michalkiewicz: Trzeba przekonać władze, by stanęły po stronie rolników

Stanisław Michalkiewicz

Stanisław Michalkiewicz dla portalu ŚwiatRolnika.info skomentował zbliżający się protest rolników w Brukseli oraz pomysł utworzenia z Europy superpaństwa.

Były prezes Unii Polityki realnej w wywiadzie zaproponował, co trzeba zrobić, aby protest rolników w Brukseli pociągnął za sobą konkretne skutki. Zakwestionował także domniemaną wielkość ingerencji człowieka w środowisko oraz wyjaśnił znaczenie traktaty z Maastricht w kontekście superpaństwa.

ŚwiatRolnika.info: Chcielibyśmy poznać pańskie zdanie odnośnie protestu rolników, który odbędzie się w dniach 16-17 grudnia w Brukseli. Czy taki protest jest słuszny?

Stanisław Michalkiewicz: Trzeba w jakiś sposób skomentować te niedorzeczne postulaty związane z Europejskim Zielonym Ładem, więc protest będzie odpowiednią okazją do demonstracji zdania rolników na ten temat. Jednakże obawiam się, że będzie on mało skuteczny.

ŚwiatRolnika.info: Zatem co innego powinni zrobić rolnicy, żeby Unia Europejska przestała forsować pomysły, które w przyszłości mogą pogrzebać europejskie rolnictwo?

Stanisław Michalkiewicz: Dobrym sposobem jest przekonać władze państwowe, żeby to właśnie one zajęły odpowiednie stanowisko. Jest to konieczne, ponieważ wiele decyzji w UE czy w gremiach decyzyjnych jest podejmowanych przewagą jednomyślności. W związku z tym, gdyby polskie władze sprzeciwiły się konkretnym rozwiązaniom, to wtedy okazałoby się to skuteczniejsze, bo ostatecznością byłoby wyjście z Unii. Ale to jest zbyt radykalny krok, którego nie bierzemy pod uwagę.stanislawmichalkiewicz3

ŚwiatRolnika.info: Polskie władze jak i władze innych krajów członkowskich są głuche na to, co mówią rolnicy. Jednak projekt, o którym rozmawiamy, jest mocno zideologizowany i nawet gdy rolnicy grzmią, że w Europie może zabraknąć żywności, to i tak nikt nie wspomaga ich w walce.

Stanisław Michalkiewicz: Ja jednak myślę, że władze aż tak głuche nie są, ponieważ stworzył się, chociażby bojkot związany z tzw. Piątką dla zwierząt. Na skutek zdecydowanej większości opinii publicznej projekt ten został wycofany. Nie wykluczam takiego samego rezultatu w związku z postanowieniami Zielonego Ładu. Trzeba tylko działać w sposób instytucjonalny, żeby zbliżająca się demonstracja w Brukseli pociągnęła za sobą jakieś skutki.

ŚwiatRolnika.info: Czy rzeczywiście w imię ratowania klimatu trzeba uciekać się do aż tak niewyobrażalnie radykalnych posunięć?

Stanisław Michalkiewicz: Oczywiście, że nie. Uważam, że bardzo wątpliwa jest teza, jakoby decydującą rolę w zmianach klimatycznych odgrywały postępowania człowieka. Natomiast ta teza lansowana jest z dwóch powodów. Pierwszy powód to tresura człowieka. Zrobić tak, aby przekonać ludzi, że władza może z nimi zrobić dosłownie wszystko. Drugim powodem jest odrodzenie się doktryny komunistycznej. Odległym celem rewolucji komunistycznej będzie stworzenie państwa totalitarnego, w którym nie ma miejsca na własność prywatną oraz prywatne przedsiębiorstwa.

ŚwiatRolnika.info: Na koniec warto poruszyć kwestię utworzenia z Europy superpaństwa, które byłoby pod wiadomo czyim berłem.

Stanisław Michalkiewicz: To nie jest rzecz nowa. Tę kwestię zaczęto ożywiać już w 1993 r. kiedy wszedł w życie traktat z Maastricht. Traktat z Maastricht zmienił radykalnie formułę funkcjonowania państw europejskich, bo przed traktatem państwa Wspólnoty funkcjonowały w formule konfederacji, czyli związku państw, a traktat z Maastricht zmienił to w formułę federacji, czyli państwa związkowego. I od tamtej pory cała struktura Unii Europejskiej jest nastawiona na budowę państwa federalnego, które ja przed laty nazywałem “IV Rzeszą”. Trzeba było o tym myśleć już w 1993 r.

Czytaj też: Mirosław Maliszewski: Zielony Ład to zagrożenie dla europejskiego sadownictwa

fot. wikipedia.org, pixabay.com

 

swiatrolnika.info 2023