Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Polska Agencja Prasowa 11-01-2022 17:31:47

Solidarna Polska przyjęła uchwałę ws. polityki Polski w UE

Solidarna Polska

Solidarna Polska przyjęła uchwałę ws. "wyjścia Polski z mechanizmów unijnej polityki klimatycznej i podjęcia działań na rzecz transformacji energetycznej.

Działania te mają zapewnić bezpieczeństwo kraju. Uchwałę przedstawili we wtorek poseł Janusz Kowalski i wiceminister klimatu Jacek Ozdoba. Podczas wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie wiceminister Ozdoba przekonywał, że warto zapytać byłego premiera Donalda Tuska "czy stoi po stronie drożyzny i europejskiej strategii, niemieckiej strategii uzależnienia od rosyjskiego gazu, czy stoi po stronie Polaków, i nie chce tej polityki klimatycznej, która będzie dążyła do ograniczenia rozwoju gospodarczego, ale przede wszystkim doprowadzi do drożyzny, która jest efektem decyzji premiera Donalda Tuska".

Solidarna Polska walczy z UE i Donaldem Tuskiem

"Solidarna Polska wzywa do wyjścia Polski z mechanizmów unijnej polityki klimatycznej, ze szczególnym uwzględnieniem unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS). Oczekuje również podjęcia działań na rzecz realizacji celów klimatycznych i transformacji energetycznej w sposób zapewniający bezpieczeństwo kraju, ochronę obywateli i gospodarki – zgodnie z Art. 5 Konstytucji" – czytamy w uchwale przyjętej przez partię 4 stycznia.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie wiceminister Ozdoba przekonywał, że warto zapytać byłego premiera Donalda Tuska "czy stoi po stronie drożyzny i europejskiej strategii, niemieckiej strategii uzależnienia od rosyjskiego gazu, czy stoi po stronie Polaków, i nie chce tej polityki klimatycznej, która będzie dążyła do ograniczenia rozwoju gospodarczego, ale przede wszystkim doprowadzi do drożyzny, która jest efektem decyzji premiera Donalda Tuska".

Ozdoba nawiązał tak do fragmentu uchwały SP, w którym oceniono, że działający od 2005 roku system uprawnień do emisji "miał doprowadzić do racjonalnego ekonomicznie i społecznie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych", jednak – jak oceniono – "nie spełnia tego zadania".

"Stał się szczególnie szkodliwy dla Polski po przyjęciu i wdrożeniu nowych narzędzi polityki klimatycznej. Takich jak obowiązkowy zakup uprawnień dla producentów energii elektrycznej od 2013 r. oraz system

Rezerwy Stabilności Rynkowej (MSR), co zaakceptował rząd premiera Donalda Tuska" – napisano w uchwale Solidarnej Polski.

"Decyzje europejskie, które podejmował rząd pani premier Ewy Kopacz, czy też rząd pana premiera Donalda Tuska doprowadziły do tego, że dziś jesteśmy świadkami gry na europejskich rynkach.

Banksterzy zarabiają, a Polacy na tym tracą i płacą gigantyczne kwoty na swoich rachunkach" – mówił wiceminister klimatu.

Janusz Kowalski atakuje Unię Europejską

W uchwale, którą przyjęła Solidarna Polska, napisano także, solidarna polska że "unijna polityka klimatyczna prowadzi do skutków odwrotnych od zamierzonych". "Stwarza ogromne zagrożenie dla zapewnienia potrzeb bytowych Polaków, rozwoju gospodarczego i bezpieczeństwa państwa. Brak gotowości do zmiany tej polityki oznaczałby zwiększenie zagrożeń do poziomu nieakceptowalnego dla Polski" – zaznaczono.

Ozdoba zwrócił uwagę także na skutki finansowe wprowadzenia pakietu "Fit for 55", forsowanego przez jednego z wiceprzewodniczących Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa oraz wyraził oczekiwanie, aby "ktoś wreszcie poszedł po rozum do głowy i zatrzymał ten pociąg, który jest niestety rozpędzony w stronę ściany".

Kowalski powołał się na raport ekspertów Banku Pekao SA. "Dziennik Gazeta Prawna" podał we wtorek, że dotarł do szacunków przygotowanych przez analityków banku Pekao SA, które pokazują koszty pakietu Fit for 55. W artykule wskazano, że Fit for 55 podwyższa cel redukcji emisji gazów cieplarnianych w UE do 2030 r. z 40 do 55 proc. względem poziomu z 1990 r. "W porównaniu do obecnych regulacji UE realizacja unijnego pakietu klimatycznego Fit for 55 będzie Polskę kosztować ok. 190 mld euro więcej" – czytamy w artykule.

Kowalski podkreślił, że Polacy już odczuwają te "gigantyczne koszty", gdyż – jak podał – "60 proc. ceny energii elektrycznej dla Polski to jest właśnie podatek klimatyczny Unii Europejskiej". Według niego, w następnych latach, przy kontynuowaniu obecnej polityki klimatycznej, podatek ten może stanowić w Polsce "aż 90 proc. ceny energii".

Solidarna Polska zaznaczyła w swoim stanowisku, że "dalsze akceptowanie unijnej polityki klimatycznej oznaczać będzie rujnujące skutki dla Polski". "Stąd konieczność jej odrzucenia i poszukiwania bardziej racjonalnych środków realizacji polityki klimatycznej, otwartych także na współpracę z innymi krajami unijnymi" – napisano.

Czytaj też: Janusz Kowalski (Solidarna Polska): Chętnie wezmę udział w proteście rolników w Brukseli

PAP/fot.fb Solidarna Polska 

 Autor: Tomasz Racki 18-01-2022 16:13:07

Zbigniew Ziobro: będzie skarga na zieloną politykę Unii

Nasze stanowisko jest jasne i jednoznaczne. Nie możemy dłużej obciążać Polaków i polskiej gospodarki systemem handlu emisjami – powiedział Zbigniew Ziobro.

Jako prokurator generalny przygotowuję wniosek do TK, by sprawdzić, czy tryb przyjęcia decyzji o drastycznej zmianie systemu UE ETS, na którą zgodzili się Donald Tusk i Ewa Kopacz, nie naruszał przepisów Konstytucji RP – poinformował Zbigniew Ziobro na łamach "Gazety Polskiej".

Wszystkiemu winien handel emisjami?

W "Gazecie Polskiej" przypomniano, że Polaków dotknęły podwyżki cen energii, które są m.in. spowodowane europejskimi certyfikatami ETS. Dzisiaj ok. 60 proc. ceny prądu to opłata za tzw. zielone certyfikaty, czyli prawo do emisji dwutlenku węgla. Dlatego od tygodni rząd próbuje apelować do instytucji UE o zawieszenie certyfikatu.

"Nasze stanowisko jest jasne i jednoznaczne. Nie możemy dłużej obciążać Polaków i polskiej gospodarki systemem handlu emisjami. Jeśli Unia nie będzie chciała go radykalnie zreformować i sprawić, aby nie był łupieniem biedniejszych przez bogatych, powinniśmy go zawiesić. I skupić się na reformie polskiej energetyki, ale bez płacenia setek miliardów złotych za certyfikaty emisyjne. Jako prokurator generalny przygotowuję wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, by sprawdzić, czy tryb przyjęcia decyzji o drastycznej zmianie systemu UE ETS (unijny system handlu emisjami CO2), na którą zgodzili się Donald Tusk i Ewa Kopacz, nie naruszał przepisów Konstytucji RP" – powiedział Ziobro cytowany w "GP".

Czytaj także: Handel emisjami CO2 w UE jest jak system hazardowy

PAP/fot. pixabay

 


Autor: Tomasz Racki 18-01-2022 15:40:48

Polska szuka sojuszników, by zatrzymać pakiet Fit for 55

Budujemy koalicję państw, które sprzeciwiają się niektórym rozwiązaniom pakietu Fit for 55 – mówił we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.

Chodzi o sprzeciw – jak wskazał – wobec obciążenia transformacją mniej zamożnych obywateli UE. Rzecznik rządu, który we wtorek był gościem TVP Info, odnosił się do przygotowywanego przez prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę wniosku do Trybunału Konstytucyjnego, by sprawdzić, czy tryb przyjęcia decyzji o drastycznej zmianie systemu ETS (unijny system handlu emisjami CO2), na którą zgodzili się Donald Tusk i Ewa Kopacz, nie naruszał przepisów Konstytucji RP.

Niepokojące działania UE

"Myślę, że to, co nawet Trybunał Konstytucyjny orzeknie, to w Komisji Europejskiej ponownie niektórych zabolą zęby" – ocenił Müller. "Komisja Europejska nie chce uznawać tego typu wyroków. Już ostatnio mieliśmy taką sytuację w kontekście zasadniczym, chociażby wymiaru sprawiedliwości, więc to jest długa batalia, nie tylko na poziomie krajowym, ale batalia również na poziomie międzynarodowym" – dodał.fit for 55 4444

Ocenił też, że handel emisjami ma dziś charakter spekulacyjny. "Te zasady się zmieniły, mniej więcej w 2014 roku, czyli dopuszczono firmy finansowe i tak naprawdę dopuszczono, żeby spekulować emisjami i podwyższać ceny energii w bardzo wysoki sposób" – mówił rzecznik rządu.

Groźny pakiet Fit for 55

Fit for 55 to ogłoszony przez Komisję Europejską pakiet propozycji legislacyjnych dostosowujących akty prawne w zakresie klimatu i energii do podwyższonego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych w UE do 2030 r. z 40 do 55 proc. względem poziomu z 1990 r. Będzie wymagać inwestycji szacowanych na ok. 500 mld euro rocznie do 2030 r. (o 350 mld euro więcej niż w latach 2011-2020).

Polityk podkreślił, że w ramach Fit for 55, kraje, które są "prymusami" niech redukują emisję w taki sposób, aby Unia Europejska osiągnęła cel klimatyczny. "Niech Niemcy redukują sobie do zera w 2030 roku" – mówił.
"Pakiet Fit for 55, to jest teraz gigantyczne pole negocjacyjne, bo każdy szczegół ma tam znaczenie, bo każdy szczegół przynosi kilka punktów procentowych redukcji. Niektórzy chcą z rolnictwa ograniczyć redukcję, niektórzy z paliw kopalnych, niektórzy z transportu, z mieszkalnictwa, z ciepłownictwa" – wskazał.

"My teraz budujemy koalicję państw, które sprzeciwiają się niektórym tym rozwiązaniom, bo chcą przesunąć ciężar transformacji energetycznej na osoby mniej zamożne" – dodał i w tym kontekście pytał, czemu międzynarodowe korporacje, które nie płacą podatków w UE, nie mogą się złożyć, tylko biedni i średniozamożni obywatele.

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział w środę w Sejmie, że Polska podejmie "wszelkie działania w Brukseli i w Polsce, by ochronić Polaków przed skutkami błędnej polityki, jaką serwuje Komisja Europejska". "Zrobimy wszystko, aby pakiet Fit for 55 nie wszedł w życie" – zadeklarował Sasin.

Czytaj także: Fit fot 55 może nie spełnić stawianych przed nim celów

PAP/fot. pixabay

 


Autor: Polska Agencja Prasowa 18-01-2022 15:08:18

Protest rolników w województwie zachodniopomorskim

We wtorek rozpoczął się protest rolników na drogach województwa zachodniopomorskiego. Domagają się reakcji na pogarszającą się sytuację ekonomiczną.

Utrudnień w ruchu można spodziewać się m.in. w powiatach pyrzyckim, szczecineckim, stargardzkim i choszczeńskim. Protestujący wyjechali na drogi regionu w kolumnach po pięć pojazdów i poruszają się z prędkością 20 km/h. Utrudnień można się spodziewać m.in. na odcinkach Krąpiel-Wapnica (DK 10), Szczecinek-Sokolnik (DK 11) czy na odcinku Koszalin-Biesiekierz (DK 6). Mogą one potrwać do godz. 17.

Coraz gorsza sytuacja gospodarcza

Rolnicy chcą wyrazić sprzeciw wobec "braku reakcji władz państwowych na gwałtownie pogarszającą się sytuację ekonomiczną rodzinnych gospodarstw towarowych".

"W rolnictwie się w tej chwili bardzo pogorszyło, wszystko podrożało, nasze środki do produkcji rolnej, np. nawozy, podrożały ponad 300 proc." – wyliczał we wtorek przewodniczący zgromadzenia z powiatu stargardzkiego Kazimierz Zaklukiewicz.

Protest rolników wystosował sześć postulatów, w których m.in. przeciwstawiają się różnicowaniu gospodarstw rodzinnych pod względem dostępu do mechanizmów wsparcia Unii Europejskiej. Domagają się pilnego wprowadzenia tarczy antykryzysowej dla rolnictwa oraz systemu zarządzania ryzykiem w rolnictwie, a także rozwiązania problemu odszkodowań za skutki suszy w 2021 roku. Protestujący chcą też zamiany zasad jej definiowania, brania pod uwagę kumulacji wysokich temperatur w krótkim czasie oraz innych czynników wpływających na obniżenie plonów.Protest rolnikow 11

Żądają również m.in., by "z powodu wadliwego funkcjonowania aplikacji suszowej, wszystkie wnioski w niej złożone uznać za wnioski powyżej 30 proc. strat w gospodarstwach".

Protest rolników spowodowany wieloma czynnikami

"W Zachodniopomorskiem w ubiegłym roku była klęska suszy, a niestety na podstawie aplikacji instytutu w Puławach, ta klęska nie została uznana. Ponieważ aplikacja nie jest adekwatna do tego, co było w rzeczywistości" – powiedział Zaklukiewicz.

Jak dodał, "aplikacja nie uwzględnia wysokich temperatur, które miały miejsce w krótkim okresie. To powoduje, że rośliny zaczęły zamierać". Rolnicy domagają się pilnego przyjazdu na Pomorze Zachodnie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka.

"W rolnictwie teraz jest bardzo źle. Sytuacja jest taka, że produkcja rolnicza przy tych cenach nawozów jest prawie niemożliwa. Znamy ceny nawozów, a nie znamy ceny, za ile będziemy sprzedawali po zbiorach. Czynsze dzierżawne poszły do góry, do tego kredyty na wykup ziemi, do tego przez cztery ostatnie lata dotyka nas susza. A przy suszy to i jakość towaru spada i przychód rolniczy spada w dół" – wyliczał we wtorek rolnik z Gminy Stargard Mieczysław Gajewski.

Pełna lista postulatów dzisiejszego wydarzenia, jakim był protest rolników dostępna jest na stronie pracanaroli.pl

Akcja protestacyjna na terenie zachodniopomorskiego prowadzona będzie w formie zgromadzeń informacyjnych oraz przejazdów pojazdów rolniczych na drogach publicznych. Rolnicy zapowiedzieli, że w przypadku niepodjęcia rozmów protest ulegnie eskalacji.

Czytaj również: Ardanowski: Zielony Ład to wyrok śmierci dla polskich rolników

PAP/fot.twitter.com/Instytut_Rolny

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.