O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

29-04-2017

Autor: Marzena Deresz

Rolnicy dostają dziś jedynie 20 proc. ceny przysłowiowego steku

Rolnicy dostają dziś jedynie 20 proc. ceny przysłowiowego steku

 Niezbędne jest uproszczenie WPR, gdyż jej złożoność blokuje innowacje i wydajność. Dotyczy to szczególnie zazieleniania, które jest dla rolników bardzo obciążające.

 

Rolnicy oraz przewodniczący europejskich spółdzielni rolnych spotkali się 28 kwietnia  w Brukseli w celu uzgodnienia wspólnego stanowiska w sprawie przyszłej WPR. Podkreślano potrzebę silniejszej, bardziej zrównoważonej i nowoczesnej WPR, która byłaby zdolna do odpowiedzi na przyszłe wyzwania.

 

– WPR pod wieloma względami odniosła sukces, dzięki niej rolnicy mogą dostarczać konsumentom wyprodukowaną w sposób zrównoważony, wysokiej jakości żywność po przystępnych cenach jednocześnie ożywiając gospodarkę wiejską. Jest to ważne tym bardziej, że WPR stanowi jedynie 1% publicznych wydatków UE. Zgodnie ze specjalnym badaniem Eurobarometru, obejmującym stosunki panujące między Europejczykami a rolnictwem, WPR cieszy się poparciem większości obywateli

 

– mówi Martin Merrild, przewodniczący Copa.

Zdaniem Copa-Cogeca aktualna struktura WPR – dwa silne filary – musi zostać utrzymana na tych samych zasadach w całej UE. Musimy zachować obecne środki taki,e jak płatności bezpośrednie, sieci bezpieczeństwa czy ubezpieczenia od ryzyka, by poradzić sobie z wahaniami na rynkach. Dopłaty bezpośrednie muszą zostać zachowane, bo są najlepszym narzędziem pomagającym rolnikom w zarządzaniu ryzykiem i w stabilizacji przychodu. Płatności bezpośrednie powinny być przyznawane wyłącznie aktywnym rolnikom, zwiększającym bezpieczeństwo żywnościowe i tworzącym dobra i świadczącym usługi publiczne.

 

 – Niezbędne jednak jest uproszczenie WPR, gdyż jej złożoność blokuje innowacje i wydajność. Dotyczy to szczególnie zazieleniania, które jest dla rolników bardzo obciążające. Ostatni kryzys pokazał też, że istniejące narzędzia potrzebują adaptacji i modernizacji, żeby lepiej odpowiedzieć na warunki rynkowe. W celu ograniczenia zwiększającej się niestabilności należy udostępnić rolnikom lepsze i bardziej wydajne środki, żeby mogli się oni rozwijać i pracować nad nowymi rynkami. Takie narzędzie powinny być dobrowolne

 

– dodaje Merrild

 

– Chodzi jednak o więcej, niż tylko rynki. Chodzi o uatrakcyjnianie życia na obszarach wiejskich w celu przyciągania do sektora wiejskiego młodych przedsiębiorców. Wdrażanie deklaracji z Cork 2.0 „lepsze życie na obszarach wiejskich” to pierwszy krok w stronę właściwych narzędzi do stworzenia zrównoważonych i inteligentnych wiosek.

 

Natomiast przewodniczący Cogeca, Thomas Magnusson podkreślił potrzebę poprawy infrastruktury i dostępu do szerokopasmowego internetu, które pozwalają rolnikom na rozwijanie przedsiębiorstw oraz korzystanie z inteligentnych rozwiązań i technologii cyfrowych. Jego zdaniem  inteligentne i precyzyjne rolnictwo pomaga produkować więcej przy niższym nakładzie środków. Środki produkcji, takie jak nawozy mogą być stosowane w sposób bardziej precyzyjny i pozwala to na ograniczenie kosztów.

 

 – Wsparcie na poziomie UE i wsparcie krajowe oraz szkolenia to również elementy rozpowszechniające takie rozwiązania wśród rolników. Smartfony i dostęp do szerokopasmowego internetu mogą pomoc rolnikom monitorowanie rynków rolnych i prowadzenie działalności online. Rozwój polityk wiejskich musi wpierać tego rodzaju inwestycje i innowacje, musi wspomagać bioróżnorodność i pobudzać rozwój spółdzielni rolnych i innych organizacji producentów

 

–  podsumowuje  Magnusson.

Rolnicy dostają dziś jedynie 20% ceny przysłowiowego steku - to ważne, żeby do producentów trafiała większa część wartości końcowego produktu. W ocenie Copa – Cogeca  można to osiągnąć zachęcając rolników do łączenia się w spółdzielnie i inne organizacje producentów, które pomogą im w marketingu ich produktów i w ustanowieniu korzystniejszych cen. Dobrze działająca spółdzielnia musi być innowacyjna i musi reagować na trendy konsumenckie.

 

Copa – Cogeca/Maks Weber/ fot. pixabay.com

swiatrolnika.info 2023