O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

12-12-2016

Autor: Świat Rolnika

Rada Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa obraduje!

Rada Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa obraduje!

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel uczestniczy w posiedzeniu Rady Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Brukseli. Omawiane podczas dwóch dni kwestie są istotne dla naszego kraju.

Minister rolnictw bierze udział w dwudniowych obrady (12-13 grudnia br.) Rady Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Brukseli. Wiele z omawianych kwestii dotyczy naszego kraju w sposób istotny.

 

Pierwszą z nich są Konkluzje dotyczące pozycji rolnika w łańcuchu żywnościowym. Polska zaznacza, że ważne jest, by regulacje eliminujące nieuczciwe praktyki handlowe przyjęto na poziomie UE. Jeśli tak się nie stanie, rynek nie będzie funkcjonował prawidłowo. Przepisy na poziomie UE powinny być nadrzędne, a działania na poziomie krajowym powinny je jedynie uzupełniać.

 

Komisja omówi wnioski dotyczący powołania Platformy do spraw strat i marnowania żywności. Platformę tworzy się w celu wypracowania ram prawnych oraz wytycznych dotyczących przekazywania żywności dla organizacji charytatywnych, zdefiniowania terminu przydatności do spożycia oraz wykorzystania zdatnych produktów żywnościowych na pasze.

 

Prezydencja Słowacka przekaże Radzie informacje o postępie prac w zakresie rolnictwa ekologicznego. Naszemu państwu zależy na tym, by nowe przepisy regulujące zasady produkcji ekologicznej stymulowały rozwój tego sektora produkcji oraz zapewniały równe warunki konkurencyjności dla towarów unijnych oraz importowanych z krajów trzecich. Polska sprzeciwia się zwiększaniu obciążeń administracyjnych dla producentów.

 

Rada ma również obradować w sprawie wyzwań dla rolnictwa związanych z wdrażaniem Pakietu Klimatycznego. W ocenie polskiej strony cele związane z bezpieczeństwem żywnościowym powinny być nadrzędne i nie można ich podporządkować innym celom. Nakładanie dodatkowych wymogów na rolnictwo będzie prowadzić do dalszego spadku dochodowości małych i średnich gospodarstw. Z punktu widzenia sektora rolnego niezwykle ważne jest zaproponowanie elastyczności, jak też odpowiednie określenie celu redukcyjnego w sektorze non-ETS dla poszczególnych Państw Członkowskich.

 

W trakcie posiedzenia zaprezentowane będą także informację na temat przyjęcia nowego rozporządzenia w sprawie zdrowia roślin. Określa ono ramy prawne dla unijnego reżimu nadzoru fitosanitarnego. Rozporządzenie wzmacnia ochronę UE przed ryzykiem wprowadzenia organizmów szkodliwych dla roślin wraz z towarami importowanymi z krajów trzecich. Wejście w życie rozporządzenia skutkować będzie potrzebą zmiany przepisów krajowych z zakresu ochrony roślin.

 

minrol.gov.pl/AZK/Fot. pixabay.com

swiatrolnika.info 2023