O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

13-01-2017

Autor: Świat Rolnika

Priorytety niemieckiego rolnictwa – Zielona Księga "Wyżywienie, Rolnictwo, Obszary Wiejskie"

Priorytety niemieckiego rolnictwa – Zielona Księga

30 grudnia 2016 miała miejsce oficjalna prezentacja Zielonej Księgi "Wyżywienie, Rolnictwo, Obszary Wiejskie". Celem publikacji jest zwiększenie akceptacji społecznej dla rolnictwa oraz działań podejmowanych przez niemieckie ministerstwo.

W Ministerstwie Wyżywienia, Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Niemiec opracowano Zieloną Księgę "Wyżywienie, Rolnictwo, Obszary Wiejskie". Prace nad dokumentem, który zawiera założenia przyszłej niemieckiej polityki rolnej, żywnościowej i rozwoju obszarów wiejskich trwały ponad rok. Celem publikacji, której oficjalna prezentacja miała miejsce 30 grudnia 2016 roku jest zwiększenie akceptacji społecznej dla rolnictwa oraz działań podejmowanych przez niemieckie ministerstwo. Prace nad dokumentem, który zawiera założenia przyszłej niemieckiej polityki rolnej, żywnościowej i rozwoju obszarów wiejskich, trwały ponad rok.

 

Zielona Księga – priorytety

 

ROLNICTWO

  • Dla przyszłości niemieckiego rolnictwa ważne jest, by rodziny rolnicze miały w dalszym ciągu dostęp do zasobów. Dostęp pozarolniczych i zagranicznych inwestorów do ziemi musi być w tym celu utrudniony.
  • Chcemy struktury rolnictwa na korzyść rolnika aktywnego, zakorzenionego w regionie. Będziemy w przyszłości silniej wspierać, także za pomocą dopłat bezpośrednich, gospodarstwa utrzymujące bydło.
  • Opowiadamy się za wiarygodną WPR i strukturą dwóch filarów, która umożliwi udzielanie dopłat bezpośrednich także po 2020 roku. Celem jest, by w ramach przyszłych dopłat bezpośrednich wsparcie zostało skoncentrowane w większym niż dotąd stopniu na aktywnym rolniku, zakorzenionym w regionie.
  • Poprawie ma ulec dobrostan zwierząt. Opracujemy krajową strategię dla zwierząt gospodarskich i wprowadzimy system oznaczeń dobrostanu zwierząt na produktach żywnościowych pochodzenia zwierzęcego.

WYŻYWIENIE

  • Wspieramy zdrowy tryb życia i sposób żywienia. Celem jest redukcja do 2030 r. chorób spowodowanych nieprawidłowym odżywianiem.
  • Wspieramy zdrowe, niedrogie wyżywienie w przedszkolach i szkołach poprzez likwidację podatku VAT na to wyżywienie.
  • Podstawy zrównoważonego żywienia są kształtowane już w dzieciństwie. Dlatego też potrzebujemy przedmiotu szkolnego: kształcenie w zakresie żywienia.

OBSZARY WIEJSKIE

  • Nasze obszary wiejskie mają się stać perspektywiczne dla rozwoju społeczeństwa. Powinny być atrakcyjnymi i samodzielnymi obszarami do życia, prowadzenia działalności gospodarczej oraz wypoczynku.
  • Nacisk kładziemy przede wszystkim na słabiej rozwinięte obszary, stojące przed wyzwaniami demograficznymi. Konieczna jest zmiana ustawy zasadniczej, w celu umożliwienia wsparcia ww. zadań z budżetu federalnego.

Zielona Księga/Maks Weber/Fot. pixabay.com

swiatrolnika.info 2023