O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

15-05-2017

Autor: Kalina Brzozowska

Czy jest szansa na sprzedaż polskich produktów rolnych do Chin

chinczycy-lodz

Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce otworzy się nowy rynek zbytu na produkty wytworzone przez polskich rolników. Wszystko za sprawą udrożnienia współpracy polsko-chińskiej, którą spowodowała wizyta delegacji polskiego rządu na kontynencie azjatyckim. 

Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce otworzy się nowy rynek zbytu na produkty wytworzone przez polskich rolników. Wszystko za sprawą udrożnienia współpracy polsko-chińskiej, którą spowodowała wizyta delegacji polskiego rządu na kontynencie azjatyckim. 

Przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa, towarzysząc premier Szydło odbyli również szereg rozmów, które dotyczyły aktualnych aspektów polsko-chińskiej współpracy w dziedzinie rolnictwa w tym w zakresie wymiany handlowej artykułami rolno-spożywczymi. Dzięki temu istnieje szansa na wznowienie eksportu z Polski  do Chin mięsa drobiowego, jaj wylęgowych i piskląt jednodniowych, jak również poszerzenie asortymentu polskich produktów drobiowych na rynku chińskim.

W dniach 12-13 maja br. z wizytą w Pekinie przebywał sekretarz stanu Jacek Bogucki, będący w składzie oficjalnej delegacji Prezes Rady Ministrów RP, Beaty Szydło do Chińskiej Republiki Ludowej. Wiceminister wziął udział w rozmowach bilateralnych premier Beaty Szydło z przewodniczącym ChRL Xi Jinpingiem oraz z premierem ChRL Li Keqiangiem.
Sekretarz stanu spotkał się także z wiceministrem Generalnego Urzędu Nadzoru nad Jakością, Inspekcji i Kwarantanny ChRL (AQSIQ) Li Yuanping, celem omówienia tematyki bezpieczeństwa żywności i dostępu polskich produktów rolno-spożywczych do rynku chińskiego. Spotkanie stanowiło podsumowanie, przeprowadzonych wcześniej w tym dniu, rozmów technicznych nt. stanu prac nad polskimi wnioskami o otworzenie rynku ChRL i wznowienie importu z Polski wybranych towarów, prowadzonych pod przewodnictwem głównego lekarza weterynarii Pawła Niemczuka. 
W trakcie wizyty odbyło się ponadto VII. posiedzenie Stałej Polsko-Chińskiej Grupy Roboczej ds. współpracy w dziedzinie rolnictwa i gospodarki żywnościowej. W składzie polskiej delegacji, pod przewodnictwem wiceministra Boguckiego znaleźli się przedstawiciele departamentów merytorycznych MRiRW, GIW, ARR oraz PIWet-PIB. Stronie chińskiej, składającej się z reprezentantów Ministerstwa Rolnictwa ChRL, przewodniczył wiceminister rolnictwa Qu Dongyu.

Oprócz tematów związanych ściśle z wymianą handlową z Chinami, poruszano również kwestie współpracy ekspercko-naukowej, realizowanej w ramach porozumienia między Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi RP a Ministerstwem Rolnictwa ChRL o współpracy w ramach Polsko-Chińskiego Centrum Nauki i Technologii Rolnej podpisanego w 2015 roku. Wiceminister Bogucki wyraził zadowolenie z postępów realizacji wspólnych projektów. Wskazał także na potrzebę osiągnięcia efektów handlowych podejmowanych działań i dalszą intensyfikację kontaktów, zarówno na szczeblu administracyjnym, jak i eksperckim.
Warto nadmienić, że strona chińska postrzega Polskę jako ważnego partnera gospodarczego Chin. Podkreślono także zainteresowanie rozwojem relacji w formule wielostronnej – w ramach inicjatywy „Pasa i Szlaku” oraz formatu „16+1”. Spotkania w Pekinie dają szansę m.in. na postęp w kwestii wznowienia eksportu z Polski  do Chin mięsa drobiowego, jaj wylęgowych i piskląt jednodniowych, jak również poszerzenie asortymentu polskich produktów drobiowych na rynku chińskim. Warto dodać, że strona chińska wyraziła wolę przeprowadzenia wizyty ekspertów chińskich w Polsce, celem kontynuacji dialogu w ramach prac polsko-chińskiej grupy eksperckiej w kontekście rozmów o wznowieniu eksportu polskiego mięsa wieprzowego na rynek chiński.

minrol.gov/KB/fot.pixaby.com

swiatrolnika.info 2023