O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

23-10-2017

Autor: Marzena Deresz

Polka wiceprzewodniczącą Komisji Kobiet Copa!

bukiet

– Potrzebne jest większe wsparcie dla kobiet rolniczek i szerzej dla kobiet na obszarach wiejskich – twierdzi Danuta Lebioda, nowa wiceprzewodnicząca Komisji Kobiet Copa. Komisja Kobiet Copa to grupa najbardziej aktywnych rolniczek ze wszystkich państw UE.

– Potrzebne jest większe wsparcie dla kobiet rolniczek i szerzej dla kobiet na obszarach wiejskich – twierdzi Danuta Lebioda, nowa wiceprzewodnicząca Komisji Kobiet Copa. Komisja Kobiet Copa to grupa najbardziej aktywnych rolniczek ze wszystkich państw UE.

 

W dniu 20 października 2017 roku w Sekretariacie Copa-Cogeca odbyło się posiedzenie Komisji Kobiet Copa. Na wiceprzewodniczącą Komisji Kobiet wybrana została Danuta Lebioda.

W trakcie posiedzenia Komisji Kobiet Copa odbyły się wybory do Prezydencji Komisji Kobiet. Na stanowisko przewodniczącej Komisji Kobiet Sekretariat Copa-Cogeca wybrano Lottę Folkesson ze szwedzkiej organizacji (LRF). Natomiast  pierwszą i drugą wiceprzewodniczącą Komisji Kobiet Copa zostały Danuta Lebioda i Francesca Gironi.

Danuta Lebioda, Przewodnicząca Rady do spraw Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich przy KRIR przedstawiając się podkreśliła, że urodziła się i zamieszkiwała na maleńkiej wsi. Przez ponad 20 lat prowadziła gospodarstwo rolne specjalizujące się w produkcji zwierzęcej i roślinnej. Odnośnie działalności na rzecz kobiet wiejskich nadmieniła, że była inicjatorką pierwszego spotkania kobiet – rolniczek, członkiń Wojewódzkich Izb Rolniczych na szczeblu krajowym, które odbyło się w styczniu 1998 roku. Zwróciła uwagę na potrzebę zwiększenia działań na rzecz kobiet na obszarach wiejskich oraz na niezbędne wzmacnianie i otwieranie nowych możliwości w ramach wymiany pokoleń tak, aby wiedza i doświadczenie starszych pokoleń było przekazywane tym młodszym w szczególności kobietom.

Nowa wiceprzewodnicząca podkreśliła, że potrzeby kobiet na obszarach wiejskich nie są szeroko znane. Jak wiadomo infrastruktura, usługi zdrowotne i transport są na pierwszym miejscu. Brakuje odrębnych programów dla kobiet na wsi, trudno bowiem jest uzasadnić ich wprowadzenie. A  potrzeb kobiet jest wiele, na przykład praca w ramach transferu wiedzy, działania w sieci w celu przekazywania doświadczenia z pokolenia na pokolenie od babci poprzez matki i dzieci, tak aby kobiety chciały zostać na wsi, żeby miały motywację. Potrzebne jest większe wsparcie dla kobiet rolniczek i szerzej dla kobiet na obszarach wiejskich.

 

krir.gov.pl/MD/fot. pixabay.com

swiatrolnika.info 2023