O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

09-11-2021

Autor: Oliver Pochwat

Piotr Lisiecki (KIPDiP): Nie wszystkie odszkodowania za wiosenne ogniska grypy ptaków trafiły do hodowców

Paweł Lisiecki

Piotr Lisiecki skomentował dla portalu światRolnika.info możliwe sposoby walki z wirusem ptasiej grypy. Nasz rozmówca nie ukrywa, że powstrzymanie ptasiej grypy będzie zależało od przestrzegania zasad fitosanitarnych.

Niestety w związku z wiosenną falą wirusa H5N8 wielu hodowców w Polsce nie otrzymało jeszcze należnych odszkodowań. Światowa Organizacja Zdrowia oszacowała, że na fermach drobiu w Polsce notuje się najwyższą liczbę zakażeń wirusem ptasiej grypy. Służby weterynaryjne usuwają ogniska poprzez wybicie i utylizację zwierząt, oczyszczanie i dezynfekcji w ognisku choroby i  wyznaczenie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego. 

ŚwiatRolnika.info: Co należy zrobić, aby ptasia grypa nie rozprzestrzeniła się na obszar całej Polski?

Piotr Lisiecki: Nie ma wątpliwości, że nosicielami ptasiej grypy są ptaki wędrowne. Wraz z jesienną migracją ptaków na południe wróciły zakażenia ptasią grypą.

Jest to duże wyzwanie dla hodowców, którzy muszą zrobić wszystko, czego wymagają zalecenia fitosanitarne dla hodowli drobiu.Piotr Lisiecki drob
Na ptasią grypę szczególnie narażony jest drób hodowany w modnych ostatnio kierunkach jak chów przyzagrodowy, free ranch lub częściowo otwarte kurniki z możliwością wychodzenia ptaków na zewnątrz. Te zwierzęta są w pierwszej kolejności zarażane ptasią grypą.

ŚwiatRolnika.info: Czy hodowcy drobiu mogą liczyć na pomoc ze strony państwa?

Piotr Lisiecki: Głównym narzędziem minimalizowania strat wywołanych ptasią grypą jest ubój z konieczności za odszkodowaniem. Jest to sytuacja, w której do zakażenia już doszło. Dużo w tym zakresie robią sami hodowcy oraz firmy oferujące środki dezynfekcyjne, takie jak maty, dezynfektanty, środki odstraszające dzikie ptactwo. Po te wszystkie narzędzia polecamy hodowcom sięgać. Nie ma takiego programu jak przy zwalczaniu ASF.

ŚwiatRolnika.info: Co z odszkodowaniami? Czy rolnicy je otrzymują?

Piotr Lisiecki: Odszkodowania są przyznawane zgodnie z rozporządzeniem o zwalczaniu chorób z urzędu. Jest to taka sama sytuacja, jak przy zwalczaniu wścieklizny czy wąglika. W czasie wiosennej epidemii ptasiej grypy przypadków zakażeń było bardzo dużo i państwo zaczęto spowalniać wypłaty odszkodowań. Z tego, co wiemy, nie wszystkie sprawy z wiosny zostały do tej pory rozliczone. Taka sytuacja bardzo niepokoi hodowców, ponieważ nie mają pieniędzy na odtworzenie produkcji.

Czytaj także: Holandia: Ptasia grypa znów uderzyła. Wybito już 230 tys. sztuk drobiu

swiatrolnika.info 2023