O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

15-01-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Palutkiewicz: Polskie rolnictwo jest w trudnej sytuacji przez Zielony Ład

Palutkiewicz

Wiceprezes WEI Piotr Palutkiewicz w rozmowie z Instytutem Gospodarki Rolnej wyjaśnił, jakie będą prawdziwe skutki wprowadzenia Europejskiego Zielonego Ładu.

Wymuszenie większej ekologizacji upraw, poprawa dobrostanu zwierząt, zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych wymagać będą wdrożenia nowych technologii przy gigantycznych nakładach finansowych. Jak przekonują organizacje zrzeszające rolnicze związki zawodowe i organizacje spółdzielcze, Zielony Ład przyniesie Europie spadek konkurencyjności. ,,Koszty pośrednie przeleją się na całą gospodarkę. Będziemy doświadczać wzrostu cen wszystkich produktów, a niektórych z nich w sposób szczególny" – ocenia wiceprezes WEI.

Piotr Palutkiewicz ostrzega przed wzrostem cen

Europejski Zielony Ład i skutki jego wprowadzenia stały się również przedmiotem raportu „Polskie rolnictwo w przededniu rewolucyjnych zmian. Zadania dla sektora publicznego” przygotowanego przez Warsaw Enterprise Institute. Wiceprezes WEI Piotr Palutkiewicz w rozmowie z Instytutem Gospodarki Rolnej wyjaśnił, jakie będą jednak prawdziwe skutki wprowadzenia Europejskiego Zielonego Ładu.

,,Unia Europejska jako całość przestanie być konkurencyjna. Państwa europejskie, którym zostaną narzucone wyśrubowane limity, a tym samym koszty, czy to produkcji, czy też dostosowywania się do pewnych wymogów regulacyjnych sprawią, że poszczególne państwa członkowskie przestaną być konkurencyjne w stosunku do krajów, które nie narzuciły sobie takich wymagań jak gospodarki azjatyckie, amerykańskie czy afrykańskie” – wyjaśnia ekspert.

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) w specjalnie przygotowanym raporcie „Skutki gospodarcze i bezpieczeństwo żywnościowe wprowadzenia zasad Europejskiego Zielonego Ładu, strategii Od pola do stołu i Na rzecz bioróżnorodności” zauważył, że wprowadzenie Zielonego Ładu będzie powodowało ogromny wzrost cen żywności.

,,Możemy spodziewać się wzrostu cen produktów na naszym lokalnym rynku. Zdrożeją np.: podróże, ponieważ transport lotniczy, drogowy, kolejowy zostanie obłożony tzw. ETS’ami, podobnie jak budownictwo mieszkalne, czyli wzrosną opłaty za termomodernizacje budynków. Doświadczymy również wzrostu cen produktów codziennego użytku” – ocenia wiceprezes WEI.

Zielony Ład w rzeczywistości nie pomoże środowisku

Wiceprezes WEI Piotr Palutkiewicz w dalszej rozmowie Palutkiewicz Piotr Zielony Lad 02przekonuje, iż wszystkie produkty, które nas otaczają, staną się droższe. Wzrosty cen, które obserwujemy na skutek m.in szoku popytowego, będą się zwiększały.

,,Koszty pośrednie przeleją się na całą gospodarkę. Będziemy doświadczać wzrostu cen wszystkich produktów, a niektórych z nich w sposób szczególny. Trzeba pamiętać, że konsekwencje poniesie polski rynek pracy. Branża energetyczna i przedsiębiorstwa korzystają z tzw. Konwencjonalnych źródeł energii. Szybka transformacja i związane z nią wysokie koszta doprowadzą do tego, że coraz więcej energii będziemy musieli importować. Polskie zakłady przestaną być konkurencyjne z uwagi na to, że nie będą w stanie spełnić norm, w zakresie odbioru odpowiedniej ilości wolumenu tzw. Czystej energii” – dodaje.

Dbanie o środowisko, w którym żyjemy to nasz moralny obowiązek, lecz postulaty zawarte w Europejskim Zielonym Ładzie nie rozwiązują problemów związanych z zanieczyszczaniem środowiska, ponieważ produkcja z krajów Unii Europejskiej zostanie przekierowana do innych krajów i ostatecznie emisja gazów cieplarnianych nie zmniejszy się.

Czytaj też: Ardanowski: Zielony Ład to wyrok śmierci dla polskich rolników

instytutrolny.pl/fot.WEI/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023