O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

08-11-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Opłaty za wprowadzanie do środowiska określonych substancji zostaną zmienione

Opłaty

Opłaty za wprowadzanie do środowiska substancji mogą zostać zmienione. Rząd planuje w IV kw. br. przyjąć nowe rozporządzenie ws. stawek opłat za wprowadzanie do środowiska niektórych substancji.

Jednostkowe stawki opłat w tym projekcie zostały przygotowane na podstawie stawek określonych w projekcie odpowiedniego obwieszczenia. Jak wynika ze wpisu do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie jednostkowych stawek opłat za korzystanie ze środowiska ma na celu "uporządkowanie i uproszczenie sprawozdawczości środowiskowej".

Rządowe plany wobec opłat za wprowadzanie do środowiska substancjiopłaty substancja

Rząd planuje w IV kw. br. przyjąć nowe rozporządzenie ws. stawek opłat za wprowadzanie do środowiska niektórych substancji. Jednostkowe stawki opłat w tym projekcie zostały przygotowane na podstawie stawek określonych w projekcie odpowiedniego obwieszczenia. Opłaty mają zostać zmienione po to, aby uporządkować i uprościć sprawozdawczość środowiskowa. Jednostkowe stawki opłat przyjęte w projekcie zostały przygotowane na podstawie stawek opłat określonych w projekcie obwieszczenia w sprawie wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska na rok 2022 – zaznaczono we wpisie.

Opłaty będą zmienione

W proponowanych zmianach jest dodanie 10 nowych kategorii dla silników spalinowych. Proponowane jednostkowe stawki opłaty dla silników w pojazdach spełniających wymagania Euro 5 i Euro 6 nie zmieniają się dla benzyny silnikowej, skroplonego gazu ropopochodnego LPG i gazu ziemnego, ponieważ limity emisji drogowej w obowiązujących przepisach dla tych paliw pozostają niezmienione.

Wśród innych propozycji znajdują się zmiany stawek opłaty za wprowadzanie do środowiska określonych substancji. Najwyższą stawką 418,05 zł/kg mają zostać objęte m.in.: aldryna, chlordan, chlordekon, DDT, dieldryna, endryna, heksabromobifenyl, heksachlorobenzen, heksachlorocykloheksan, heptachlor, lindan, mirex, pentachlorobenzen, pentachlorofenol oraz toksafen. Stawka dla: dichlorometanu, tetrachloroetylenu, trichloroetylenu, trichlorometanu, 1,1,2,2-tetrachloroetanu, 1,2-dichloroetanu ma wzrosnąć z 0,11 zł/kg do 9,54 zł/kg dla trichloroetylenu i 1,2-dichloroetanu, a do 4,77 zł/kg dla dichlorometanu, tetrachloroetylenu, trichlorometanu oraz 1,1,2,2- tetrachloroetanu. Dla antracenu i wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych proponuje się stawkę na poziomie 41,80 zł/kg.

Sprawdź: GIS: szkodliwy tlenek etylenu w partiach szynki, boczku i golonki firmy Dubimex

fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023