O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

26-05-2017

Autor: Marzena Deresz

Nowe zasady – mniejsza ilość obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania

kamienie

Czy możliwe jest przesunięcie daty nowego wyznaczenia i stosowania obszarów ONW po roku 2020? Wnioski w tej spawie złożyły już Irlandia i Austria.

Czy możliwe jest przesunięcie daty nowego wyznaczenia i stosowania obszarów ONW po roku 2020? Wnioski w tej spawie złożyły już Irlandia i Austria.

W tej chwili obszary o niekorzystnych warunkach stanowią w Polsce blisko 56,1%. Dzięki temu co roku rolnicy otrzymują około 1,2 mld zł płatności ONW. Po zastosowaniu nowych, ścisłych kryteriów obszary te w Polsce stanowić będą 48-49% powierzchni – twierdzi KRIR.

Krajowa Rada Izb Rolniczych biorąc pod uwagę perspektywę finansową Wspólnej Polityki Rolnej  w tym PROW 2014-2020,  uważa   że Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi powinien wnioskować na Radzie Ministrów w UE, aby przesunąć datę konieczności nowego wyznaczenia i stosowania obszarów ONW na datę nowej perspektywy WPR tj. po roku 2020. Wnioski w tej spawie złożyły Irlandia i Austria.

Płatności z tytułu naturalnych utrudnień dla rolników na obszarach górskich i na obszarach innych niż górskie tzw. ONW, które rekompensują dodatkowe koszty rolników oraz utracone dochody związane z utrudnieniami dla produkcji rolnej na danym obszarze wypłacane są na podstawie art. 32 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1305/2013, które stanowi, że do płatności kwalifikują się obszary górskie i inne niż górskie. Aby jednak do płatności ONW mogły kwalifikować się obszary inne niż górskie, uznaje się je za charakteryzujące się znaczącymi ograniczeniami naturalnymi wtedy, jeśli co najmniej 60 % użytków rolnych spełnia co najmniej jedno z kryteriów wymienionych w załączniku do ww. rozporządzenia na poziomie podanej wartości progowej jak np.: niska temperatura, suchość, nadmierna wilgotność gleby, ograniczony drenaż gleby, niekorzystna tekstura i kamienistość gleby, ograniczona głębokość ukorzenienia.

Po kontroli Europejskiego Trybunału Rozrachunkowego we wszystkich krajach UE i dyskusji w Parlamencie Europejskim (w latach 2003-2005) uznano, że system dopłat do ONW jest niespójny. Wskazano na zbyt dużą liczbę stosowanych kryteriów (ponad 140), przez co brak transparentności i porównywalności między państwami. Najwięcej uwag dotyczyło kryteriów społeczno-ekonomicznych – zaludnienie i odsetek ludności rolniczej. Nakazano więc odejście od kryteriów demograficznych i ujednolicenie kryteriów biofizycznych. Do końca 2018 roku w kraje członkowskie Unii Europejskiej zostały zobowiązane do wyznaczenia nowych obszarów ONW. Nowe wydzielania obszarów muszą być wyznaczone w oparciu o bardzo ścisłe kryteria, zaproponowane przez Komisje Europejską.

 

– W Polsce, za podstawowe kryteria wyznaczenia nowych obszarów ONW przyjęto: teksturę, uziarnienie oraz odczyn gleby czyli duży udział gleb lekkich. Kończą się prace nad ich nowym zdefiniowaniem i wyznaczeniem obszarów. Nowe obszary o niekorzystnych warunkach w Polsce stanowić będą 48-49% powierzchni. Zmiany w wyznaczaniu ONW mają wejść w życie najpóźniej od 2018 roku

 

– informuje KRIR

 

Więcej: Jan Krzysztof Ardanowski dla swiatrolnika.info o obszarach ONW: System będzie sprawiedliwszy

 

KRIR/Maks Weber/fot. pixabay.com

swiatrolnika.info 2023