O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

06-10-2016

Autor: Świat Rolnika

Morawiecki zatwierdza, Ziobro vetuje. Jaka jest decyzja rządu ws. CETA?

Morawiecki zatwierdza, Ziobro vetuje. Jaka jest decyzja rządu ws. CETA?

Przedstawiciele polskiego rządu nie są zgodni w sprawie przyjęcia przez Polskę CETA i TTIP. Deklaracja wicepremiera Morawieckiego o ratyfikowaniu przez polskę dokumentów spotkała się ze sprzeciwem dwóch innych ministrów.

 

W Polsce debata nad umową dopiero się zaczyna, społeczeństwo staje się coraz bardziej świadome w tej kwestii, stawia coraz więcej pytań dotyczących wpływu umowy na polską gospodarkę i nie daje się omamić tematami zastępczymi.

 

Dopiero teraz, gdy zapadła decyzja o przyjęciu umowy w kształcie proponowanym przez Komisję Europejską, opinie i stanowiska dotyczące CET-y ulegają podziałowi. Ten podział jest również widoczny wśród przedstawicieli partii rządzącej.

 

Przypomnijmy: by umowa CETA mogła być dalej procedowana koniecznym było podpisanie jej przez ministrów odpowiedzialnych za handel wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Na nieoficjalnym spotkaniu tychże ministrów w Bratysławie 23 września chęć przyjęcia umowy CETA zadeklarował także wicepremier Mateusz Morawiecki, który reprezentował stanowisko Polski w tej sprawie. Zatem pierwszy krok do jej przyjęcia został wykonany.

 

Tymczasem w rządzie premier Beaty Szydło słychać stanowcze sprzeciwy wobec ratyfikacji umowy. Największym przeciwnikiem CET-y jest minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wraz z wiceministrem sprawiedliwości Patrykiem Jakim. To oni na ostatnim posiedzeniu rządu przekonywali, by mimo deklaracji Morawieckiego, nie przyjmować umowy, przez co nie udało się wypracować jednoznacznego stanowiska rządu w tej sprawie.

 

Zbigniew Ziobro swoje stanowisko argumentuje tym, że CETA ograniczy suwerenność Polski w zakresie sądownictwa. Ewentualne spory na linii państwo-inwestor mają być rozstrzygane przez 15-osobowy sąd arbitrażowy, w którym może nie być polskiego reprezentanta, a aż 1/3 składu ma pochodzić z Kanady.

 

Jak wskazuje Ministerstwo Sprawiedliwości, zawarty w umowie system ICS ograniczy stanowienie prawa w Polsce, ponieważ dzięki temu mechanizmowi inwestorzy i wielkie korporacje mogą pozywać rząd państwa za niekorzystne dla nich zmiany w prawie. Przykładem może być fakt, gdy francuscy przedsiębiorcy pozwali rząd Egiptu za podwyższenie płacy minimalnej, co przełożyło się na podwyższenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

 

Wiele zastrzeżeń wobec umowy ma również minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. W wywiadzie dla Rzeczpospolitej mówi: "Porozumienie o wolnym handlu między UE i Kanadą (CETA) nie jest doskonałe, (…) niesie sporo zagrożeń i brak w nim pewnych zapisów". 

6 października w sejmie odbyło się głosowanie ws. umowy. Jak głosowali posłowie? 213 posłów Prawa i Sprawiedliwości oraz 111 Platformy Obywatelskiej głosowało ZA:

 

- umowami międzynarodowymi CETA i TTIP

- kompleksową umową gospodarczo- handlową (CETA) między UE i Kanadą

- sprzeciwem wobec zaproponowanego przez Komisję Europejską trybu ratyfikacji umowy między UE, a Kanadą (CETA bez akceptacji państw członkowskich)

 

Warto zaznaczyć, że proces ratyfikacyjny może ciągnąć się latami, lecz założenia CETA zaczną funkcjonować od pierwszego dnia jej przyjęcia, czyli prawdopodobnie od końca października.

 

 

wiadomosci.onet.pl/rp.pl/kresy.pl/sejm.gov.pl/EZ/Fot. Adrian Grycuk/wikimedia.org/P.Tracz/flickr.com/Marcin Hernik

 

swiatrolnika.info 2023