O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

29-03-2019

Autor: Daria Wyrostkiewicz

250 milionów euro na wsparcie zdrowych nawyków żywieniowych

250 milionów euro na wsparcie zdrowych nawyków żywieniowych

250 milionów euro Unia Europejska przeznaczy w latach 2019 – 2020   na wsparcie zdrowych nawyków żywieniowych u uczniów.

Środki te przyznano na realizację unijnych  programów dotyczących dystrybucji owoców, warzyw i mleka w szkołach  w roku szkolnym 2019/2020.

 

145 milionów euro przeznaczono na owoce i warzywa, a 105 milionów euro na mleko i inne produkty mleczne. Program dystrybucji uzupełniają działania edukacyjne, które uczą dzieci o rolnictwie i promują zdrowe odżywianie.

 

 ,,Dzięki programowi szkolnemu UE nasi młodzi obywatele mogą korzystać z pożywnej, bezpiecznej i wysokiej jakości żywności, którą produkują nasi europejscy rolnicy, a także dowiedzieć się, skąd pochodzi. Komisja jest dumna przyczynić się do tej ważnej podróży edukacyjnej, ustanawiając zdrowe nawyki od najmłodszych lat’’

 

 – mówi Phil Hogan, unijny komisarz do  rolnictwa  i rozwoju obszarów.

 

Komisja  Europejska 27 marca opublikowała  raport, z którego wynika, że w roku szkolnym 2017/2018 około 159 000 szkół uczestniczyło w unijnym programie edukacyjnym. W tym czasie do europejskich dzieci rozprowadzono 255,5 tys. świeżych owoców i warzyw oraz 178 mln litrów mleka dzięki ponad 182 mln euro z budżetu UE.

 

Kraje, które chcą wziąć udział w programie szkolnym UE, musiały powiadomić Komisję do końca stycznia wraz z wnioskiem o wsparcie. Indykatywny podział budżetu UE na poszczególne państwa członkowskie opiera się na liczbie uczniów w każdym kraju, a w przypadku mleka na poprzednim programie. Władze krajowe mogą swobodnie przenosić część (20–25%) budżetu przydzielonego z jednego sektora do drugiego. Mogą również powiadomić o swojej gotowości do wydania więcej niż kwota wnioskowanej pomocy, jeśli inne państwa członkowskie odmówią przyjęcia pełnej alokacji.

 

Ponadto państwa członkowskie mogą zdecydować o sposobie wdrożenia systemu, w tym o tym, jakie produkty rolne otrzymają dzieci lub o tematach działań edukacyjnych. Mają także możliwość zasilenia funduszy UE środkami krajowymi w celu sfinansowania programu.

 

Wybór dystrybuowanych produktów opiera się na względach zdrowotnych i środowiskowych, sezonowości, różnorodności i dostępności. Państwa członkowskie mogą zachęcać do zakupów lokalnych lub regionalnych, produktów ekologicznych, krótkich łańcuchów dostaw, korzyści dla środowiska, systemów jakości rolnictwa.

 

Maks Weber

fot. Pixabay


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


swiatrolnika.info 2023