O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

28-04-2017

Autor: Marzena Deresz

KE wciąż niezadowolona z regulacji o biopaliwach w Polsce

KE wciąż niezadowolona z regulacji o biopaliwach w Polsce

Unijna dyrektywa zakłada, że do 2020 roku jedna dziesiąta ogółu energii potrzebna do transportu będzie pochodzić z odnawialnych źródeł.

Unijna dyrektywa zakłada, że do 2020 roku jedna dziesiąta ogółu energii potrzebna do transportu będzie pochodzić z odnawialnych źródeł.

 

Przed rokiem Komisja Europejska skierowała do Trybunału Sprawiedliwości UE skargę przeciwko Polsce za brak pełnej implementacji przepisów dyrektywy o odnawialnych źródeł energii. Zarzucono nam również łamanie traktowego zakazu dyskryminacji lub wprowadzania ograniczeń ze względu na kraj pochodzenia (w obrębie państw członkowskich UE). Mimo pewnych działań legislacyjnych, Komisja wciąż negatywnie ocenia Polskę.

W skardze chodziło o faktyczne uniemożliwianie swobodnego importu niektórych biopaliw (lub surowców do ich wytwarzania). Komisja wciąż podnosi kwestię faktycznego zablokowania dostępu do polskiego rynku dla hydrorafinowanego oleju roślinnego. W Polsce nie jest on produkowany, a import możliwy jest jedynie w teorii, ponieważ wciąż brak jest przepisów technicznych.

Drugim i najważniejszym elementem krytyki stanu prawnego w Polsce jest regulacja, w myśl której preferencyjne traktowanie przysługuje tym uczestnikom rynku biopaliw, którzy co najmniej 70 proc. biopaliw pozyskują od producentów z siedzibą na terytorium RP. Dodatkowo w praktyce preferuje się korzystanie z surowców z ograniczonej liczby państw członkowskich. Według Komisji jest to przejaw dyskryminacji, która jest niezgodna z Traktatem o funkcjonowaniu UE.

Unijna dyrektywa zakłada, że do 2020 roku jedna dziesiąta ogółu energii potrzebne do transportu będzie pochodzić z odnawialnych źródeł. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce energia uzyskiwana z biopaliw stanowi ponad 80 proc. ogółu wytwarzanej energii odnawialnej (ponad 70 proc. pochodzi z biopaliw stałych). Niestety do transportu wykorzystywane są tzw. biopaliwa ciekłe (10 proc. ogółu wytwarzanej energii odnawialnej), a ich zużycie na przestrzeni lat 2011-2016 stopniowo spadało.

Polski rząd ma dwa miesiące na ustosunkowanie się do zarzutów KE. Jeżeli Komisja będzie nieusatysfakcjonowana polską reakcją, może ponownie skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości.

 

Michał Jerzy Kowalczuk/ fot. pixabay.com

swiatrolnika.info 2023