O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

26-09-2016

Autor: Świat Rolnika

Kanadyjczycy ostrzegają przed CETA

Kanadyjczycy ostrzegają przed CETA

Kanadyjska organizacja The Council of Canadians przygotowała raport "Bezpieczeństwo żywności, rolnictwo i współpraca regulacyjna według Kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej między Kanadą a Unią Europejską (CETA)", z którego wynika, że podpisanie tejże umowy w jej obecnym brzmieniu będzie miało bardzo niekorzystny wpływ na żywność oraz związane z nią przepisy prawne.

 

Negocjacje w sprawie dwóch międzynarodowych umów o wolnym handlu, czyli CETA i TTIP, wzbudzają kontrowersje między innymi z powodu tego, iż przebiegają w atmosferze tajemniczości i niedomówień. Zastrzeżenia budzi także fakt, że dokumenty mają być ratyfikowane jeszcze przed ewentualnym zatwierdzeniem ich przez krajowe parlamenty. Choć ratyfikacja może potrwać, zapisy w umowie już będą obowiązywać i tym samym wywierać silny wpływ na gospodarkę krajów unijnych.

 

 

Główny problem z CETA, zdaniem ekspertów, polega na tym, że wszelkie przepisy prawne UE i Kanady na temat żywności zostaną ujednolicone. Będzie to zagrożeniem dla unijnych norm dotyczących produkcji żywności, które prawdopodobnie zostaną zastąpione przez mniej restrykcyjne, kanadyjskie czy amerykańskie (w wypadku TTIP). Dla przykładu – w Kanadzie dopuszcza się mycie i przetwarzanie wołowiny oraz drobiu w chlorowanej wodzie, co w UE jest absolutnie nie do przyjęcia ze względu na skutki zdrowotne.

 

Kanada jest w czołówce państw produkujących żywność GMO na świecie. W roku 2015 kraj ten dopuścił do obrotu jabłka genetycznie modyfikowane, które po zniesieniu cła zapewne dostaną się rynek europejski i będą silną konkurencją dla polskich jabłek, co tylko pogorszy i tak już ciężką sytuację polskich sadowników. Lecz jabłka to tylko wierzchołek góry lodowej, gdyż możemy się spodziewać, że dojdzie do "zalania" unijnego rynku produktami przetworzonymi, nafaszerowanymi chemią czy genetycznie modyfikowanymi we wszystkich branżach spożywczych.

 

Eksperci zaznaczają również, że CETA doprowadzi do zaniku małych, rodzinnych, tradycyjnych gospodarstw, zarówno na terytorium UE, jak i Kanady. Szczególnie zagrożone mogą czuć się polskie gospodarstwa, które opierają się na takim modelu uprawy roślin i hodowli zwierząt.

 

Nawet Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych w swym oświadczeniu podał informację, że "CETA spowoduje zniszczenie rolnictwa w Polsce i w Europie, a co za tym idzie ogromne negatywne skutki ekonomiczne dla Polski".

 

forbes.pl/EZ/Fot. Marcin Hernik

swiatrolnika.info 2023