Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Oliver Pochwat 11-01-2022 18:00:00

Janusz Kowalski: Skasowanie profilu Konfederacji jest uderzeniem w wolność polskiej debaty publicznej

Janusz Kowalski

Poseł Janusz Kowalski w rozmowie z portalem ŚwiatRolnika.info stwierdził, że usunięcie profilu Konfederacji jest uderzeniem w polską debatę publiczną.

Przypominamy, że profil Konfederacji został skasowany z platformy Facebook. W ocenie zarządców partia polityczna dopuściła się łamania regulaminu, siania mowy nienawiści i publikowania nieprawdziwych informacji w związku z pandemią COVID-19. Co ciekawe, materiały umieszczone na profilu Konfederacji a zakwalifikowane jako nieprawdziwe pochodziły ogólnopolskich mediów. 

ŚwiatRolnika.info: Jak skomentuje Pan skasowanie profilu Konfederacji przez giganta medialnego, jakim jest platforma Facebook?

Janusz Kowalski: Usuwanie profilu jednej z partii parlamentarnych i jednej z bardziej aktywnych partii na polskiej scenie politycznej jest uderzeniem w wolność polskiej debaty publicznej i polskiej debaty politycznej.

Jest to cenzura giganta technologicznego. Odpowiedzią na cenzurę, po to, aby treści ze strony konserwatystów, narodowców czy kogokolwiek, bez względu na opcję polityczną nigdy nie były cenzurowane, musi być przyjęcie odpowiedniej ustawy, która zagwarantuje wolność słowa w Internecie i wolność debaty publicznej. Ustawa przede wszystkim będzie chroniła przed wpływaniem coraz bardziej ideologicznie nastawionych wielkich korporacji na jakość polskiej debaty publicznej.

Odpowiedzią jest tzw. Ustawa Wolnościowa przygotowana przez ministra Zbigniewa Ziobro ze swoimi współpracownikami z ministerstwa sprawizbigniew ziobroedliwości, zgłoszona ponad rok temu.

Ustawa ta jest mechanizmem gwarantującym wolność w Internecie i zabraniającym wielkim zagranicznym korporacjom prowadzenia działań cenzorskich.
Będę zawsze bronił prawa każdego obywatela do wypowiadania się zgodnie z polską konstytucją. Musi być zagwarantowana wolność słowa bez względu na to, czy jest to polityk Konfederacji, Platformy, PSL czy Lewicy. Na tym polega wolność słowa i demokracja.

Na uczciwym ringu opinii jestem przekonany, że racje konserwatystów zawsze zwyciężą. Niestety dzisiaj lewica i postkomuniści chcą cenzurować i mają inklinacje do tego, aby za krytykę green dealu, aktywistów LGBT czy segregacji sanitarnej zamykać usta prawicy. Na to absolutnie nie ma zgody.

Wierzę w to, że jeszcze w tym miesiącu rząd polski przyjmie oficjalnie ustawę autorstwa Zbigniewa Ziobro i zostanie ona pilnie skierowana do laski marszałkowskiej i pierwszym kwartale 2022 r. przyjęta. Musimy chronić wolność słowa, nigdy więcej cenzury w Polsce.

ŚwiatRolnika.info: Wspomniał Pan o Konstytucji. Zauważyłem, że osoby, które się na nią tak często powołują, jak również piewcy wolności słowa w przypadku Konfederacji ucichli.

Janusz Kowalski: Dokładnie tak. Konstytucja gwarantuje wolność słowa oraz prawa wszystkim partią politycznym do głoszenia swoich poglądów po to, aby wyborcy mogli wybierać swoją propozycję programową w czasie wyborów. Jakakolwiek próba cenzury ze strony gigantów technologicznych, czy np. na uczelniach wyższych musi być zakazana.

W tym niestety zmieniającym się świecie radykalna lewica i trendy globalistyczne wspierają zamykanie ust konserwatystom. Musimy się temu przeciwstawić.

Polska musi pozostać oazą wolności i ustawa o wolności słowa w Internecie Zbigniewa Ziobro jest na to odpowiedzią. Zawsze będę bronił prawa do wolności słowa, nawet jeśli dotyczy to lewicy, z którą się nie zgadzam.

Nie wyobrażam sobie jednak żeby administracyjnie czy w żaden inny sposób oponentom politycznym zamykać prawa do głoszenia ich poglądów skoro mają reprezentację wśród Polaków. Mają do tego prawo, bo jest to istota demokracji.

Czytaj także: Konrad Berkowicz: Cenzura ma odwrotny efekt. Poparcie dla Konfederacji rośnieAutor: Oliver Pochwat 17-01-2022 09:11:50

Mirosław Maliszewski: Rynek rosyjski jest stracony politycznie, nie gospodarczo

Mirosław Maliszewski ocenił dla ŚwiatRolnika.info możliwe rynki eksportowe polskich jabłek. Poseł PSL zauważy, że w Rosji nadal jest dla nich miejsce.

Polska jest największym producentem jabłek w UE. Nasza pozycja czołowego eksportera spadła jednak przez rosyjskie embargo. Czy to jednak całkowicie zamknięty rynek? Okazuje się, że, mimo licznych inwestycji, w Rosji brakuje jabłek. 

ŚwiatRolnika.info: Gdzie Polska może i powinna eksportować jabłka, ale tego nie robi?

Mirosław Maliszewski: Najgorsze jest to, że tam, gdzie możemy, to nie możemy sprzedawać. Mowa tutaj o Rosji i Białorusi.

ŚwiatRolnika.info: Warto wspomnieć o tym, że już niedługo możemy stracić rynek egipski przez tańsze jabłka z Ukrainy.

W Polsce rosną koszty produkcji. Na Ukrainie są one dużo niższe. Jeżeli będziemy mieli te same warunki dostępu do rynku egipskiego, czyli eksport na takim samym poziomie cła, to możemy tę rywalizację przegrać, ponieważ mamy wyższe koszty produkcji. Może się również zdarzyć, że z tego rynku będziemy sukcesywnie wypierani przez dostawy z Ukrainy.
Inne rynki jak np.: Niemiecki są dla nas bardzo atrakcyjne, bo jest to rynek dużego importera, ale mamy słabą ofertę, jeżeli chodzi o odmiany, aby na ten rynek wejść.

Niemcy mają inne preferencje konsumenckie niż my. Odmiany, które by ich zadowalały. Mamy odmiany pod rynek rosyjski, białoruski i ogólny kierunek wschodni.Sady

ŚwiatRolnika.info: Czy polscy rolnicy przespali moment na zmianę odmiany, czy cały czas liczyli na rynek rosyjski?

Mirosław Maliszewski: Uprawy sadownicze są uprawami wieloletnimi. Zbiory następują w czwartym lub piątym roku od posadzenia drzewek. Wymiana sadu na nowe odmiany to nie jest kwestia jedno lub dwóch sezonów tylko kilku.

Dostęp do drzewek i materiału szkółkarskiego był ograniczony. Ta rekonstrukcja nie mogła szybko nastąpić, jednak cały czas się dzieje. Tempo jest natomiast za małe w stosunku do potrzeby do wejścia na rynek niemiecki.

Nowe sady, które są zakładane, w większości składają się z odmian, które mogą być sprzedane na rynku niemieckim i na dalekich rynkach, łącznie z rynkiem azjatyckim.
Proces takiej rekonstrukcji trwa i jest bardzo kosztowny. Nie każdego sadownika na to stać. Nie każdego stać też na to, aby szybko przestawić swoje gospodarstwo na to, aby produkować inne odmiany.

ŚwiatRolnika.info: Wiele osób nadal myśli, że w Rosji brakuje jabłek. Rosja jednak zainwestowała i założyła ogromne sady. Może ten rynek został już stracony?

Mirosław Maliszewski: Rynek rosyjski jest stracony z punktu widzenia politycznego niż gospodarczego i rynkowego. Rosja inwestuje w nowe sady. Importuje jabłka z krajów, które nie są objęte embargiem, ale w jednym i drugim nie radzi sobie.

Rosja w 2013 r. zaimportowała ponad 1,2 mln ton jabłek, które na rynku rosyjskim były dość tanie. Prawie 100 proc. tych jabłek pochodziło z Polski. Rosja zastąpiła je tymi pochodzącymi z krajów takich jak: Turcja, Iran, Serbia, Białoruś jednak wolumen importu zmniejszył się. Rosja nie zaspokoiła w całości zapotrzebowania konsumentów jabłkami importowanymi z innych krajów. Cena jabłek w Rosji bardzo wzrosła. Dlatego wielu konsumentów nie stać i spadło spożycie.

Rosja z tytułu nałożonego na Polskę embarga poniosła stratę rynkową. Kreml myśli, że uzupełni brak jabłek z Polski własną produkcją. Obserwujemy, to co wydarzyło się w Rosji w minionych 10 latach. Nie obserwujemy dynamicznego wzrostu produkcji jabłek. Nie jest to stan, który pozwoliłby za pięć lat być Rosji samowystarczalnym w produkcji jabłek.

Teoretycznie na rynku Rosyjskim nadal istnieje miejsce dla polskich jabłek, więc dlatego zaryzykowałem stwierdzenie, że nie ma miejsca z przyczyn politycznych niż z przyczyn gospodarczych.

Wydaje się, że dla gospodarki rosyjskiej byłoby bardziej atrakcyjne, żeby tego embarga nie było, ale polityka w tym przypadku przeszkadza.

Czytaj także: Jan Krzysztof Ardanowski: Rolnicy, jak każdy inny konsument, ponoszą konsekwencje drożyzny


Autor: Polska Agencja Prasowa 16-01-2022 18:00:42

Woś: projekt o wolności słowa w internecie jest gotowy do przyjęcia przez rząd

Projekt o wolności słowa w internecie przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości jest gotowy do przyjęcia przez rząd – przekazał wiceszef MS Michał Woś.

Zastrzegł przy tym, że dalsze decyzje ws. projektu nie należą wyłącznie do Ministerstwa Sprawiedliwości i wskazał, że to Kancelaria Premiera decyduje o porządku obrad Rady Ministrów. Przekonywał, że projekt jest ważny i jak najszybciej powinien zostać skierowany do parlamentu. Woś przypomniał w tym kontekście o usunięcia profilu Konfederacji z Facebooka. "Ta ustawa jest bardzo ważna z perspektywy ochrony wolności słowa i z perspektywy ochrony użytkowników portali społecznościowych" – podkreślił wiceszef MS.

Projekt o wolności słowa w internecie gotowy

W niedzielę w Programie Pierwszym Polskiego Radia Woś poinformował, że projekt o wolności słowa w internecie przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości jest gotowy do przyjęcia przez rząd, a następnie do skierowania do parlamentu jako projekt rządowy.

"Projekt ustawy został wysłany do Kancelarii Premiera, ale bardzo długo nie był mu nadawany właściwy bieg, później został skierowany do konsultacji międzyresortowej" – powiedział wiceszef MS.

"Projekt jest na końcowym etapie rządowym. Ministerstwo Sprawiedliwości, minister Ziobro, minister Kaleta, ja też osobiście uważamy, że jak najszybciej powinien on stać się projektem rządowym i zostać skierowany do parlamentu, po to, żeby stał się obowiązującym prawem" – podkreślił Woś. Zastrzegł przy tym, że dalsze decyzje ws. projektu nie należą wyłącznie do Ministerstwa Sprawiedliwości i wskazał, że to Kancelaria Premiera decyduje o porządku obrad Rady Ministrów.

Konfederacja doświadczyła ataku ze strony Facebooka

Woś przypomniał w tym kontekście projekt o wolności słowa w internecie o usunięcia profilu Konfederacji z Facebooka. "Ta ustawa jest bardzo ważna z perspektywy ochrony wolności słowa i z perspektywy ochrony użytkowników portali społecznościowych" – podkreślił wiceszef MS.

Facebook usunął stronę Konfederacji, z powodu powtarzających się naruszeń zasad dotyczących mowy nienawiści poprzez publikowanie "treści bezpośrednio atakujących inne osoby na podstawie tzw. cech chronionych, takich jak narodowość czy orientacja seksualna" oraz zasad dotyczących dezinformacji na temat COVID-19.

Opracowany w resorcie sprawiedliwości projekt o wolności słowa w internecie został przedstawiony przed rokiem; w ostatnich miesiącach trwały konsultacje nad nim. Jego główne założenia to m.in.: powołanie Rady Wolności Słowa złożonej z pięciu członków wybieranych przez Sejm oraz możliwość wniesienia reklamacji od decyzji serwisów społecznościowych o blokowaniu treści. Wiceszef MS Sebastian Kaleta informował, że RWS miałaby zostać umiejscowiona w strukturach Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Zapowiedział ponadto wprowadzenie tzw. podmiotów sygnalizacyjnych. Chodzi – jak tłumaczył – o to, żeby urzędy mogły certyfikować organizacje, samorządy, instytucje, które mają szczególną wiedzę i znaczenie w poszczególnych dziedzinach życia. I te podmioty będą mogły zgłaszać Radzie ewentualne naruszenia dot. publikacji w mediach społecznościowych.

Czytaj też: Konfederacja: mamy już na Facebooku profil naszego koła poselskiego

 PAP/fot.fb Michał Woś/fot.fb Artur Dziambor 


Autor: Oliver Pochwat 16-01-2022 13:48:27

Anna Gembicka: Koła Gospodyń Wiejskich wypełniają potrzeby lokalnej społeczności

Anna Gembicka podsumowała dla portalu ŚwiatRolnika.info rok 2021 r. dla Kół Gospodyń Wiejskich. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opowiedziała również jakie wyzwania będą stały przed Kołami Gospodyń Wiejskich w 2022 r. 

Jak stwierdziła nasza rozmówczyni, ta forma inicjatywy wypełnia potrzeby lokalnej społeczności. Daje ludziom przestrzeń i strukturę do wspólnego funkcjonowania oraz realizowania wielu szeroko zakrojonych działań. Pomaga również kształcić i wspierać lokalne liderki i rozwijać przedsiębiorczość na obszarach wiejskich. 

ŚwiatRolnika.info: Czy 2021 był udanym rokiem dla Kół Gospodyń Wiejskich?

Anna Gembicka: Rok 2021 był czasem wielu wyzwań z jakimi przyszło się zmierzyć Kołom Gospodyń Wiejskich w ramach swojej działalności, ale z całą pewnością można powiedzieć, że był to rok udany. 

Koła gospodyń wiejskich od 2018 roku mogą ubiegać się o pomoc finansową, a otrzymane wsparcie mogą przeznaczyć na realizację celów statutowych. W stosunku do lat poprzednich kwoty pomocy finansowej udzielanej z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zostały w 2021 roku zwiększone o 2 tys. zł i wynoszą:

- 5 tysięcy złotych dla KGW liczących do 30 członków;

- 6 tysięcy złotych dla KGW liczących od 31 do 75 członków;

- 7 tysięcy złotych dla KGW liczących ponad 75 członków.

Na podstawie złożonych w 2021 roku wniosków wydano 10 156 decyzji przyznających pomoc finansową na realizację celów statutowych przez Koła Gospodyń Wiejskich na łączną kwotę 55 870 000 zł.

22 lipca 2021 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o kołach gospodyń wiejskich. Zawierała ona szereg korzystnych zmian dla KGW, takich jak m.in.: 

- Rozszerzony został katalog przychodów, które nie powodują utraty prawa do prowadzenia Uproszczonej Ewidencji Przychodów i Kosztów przez koła gospodyń wiejskich. Są to: nagrody pieniężne oraz przychody z tytułu występów artystycznych;

- W ustawie wprowadzono rozwiązanie, które umożliwi kontynuowanie działalności Kołom Gospodyń Wiejskich mającym siedzibę w mieście, którego liczba mieszkańców – w wyniku różnych czynników - przekroczy 5000. Dotychczas takie Koło musiało wejść w stan likwidacji.

Ponadto od 1 stycznia 2023 r. koła będą miały możliwość składania wniosków o pomoc finansową drogą elektroniczną wraz z wymaganymi dokumentami - za pomocą formularza udostępnionego na stronie internetowej ARiMR. Wniosek będzie mogła złożyć osoba upoważniona przez zarząd Koła lub komitet założycielski.

W 2021 r. udało się również zrealizować wiele inicjatyw i akcji społecznych. Jednym z przedsięwzięć, skierowanych do Kół Gospodyń Wiejskich w 2021 roku, był organizowany przez Fundację State of Poland konkurs #Jabłonki2021. Wydarzenie odbyło się przy wsparciu merytorycznym Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz wsparciu organizacyjnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

Celem konkursu było promowanie polskich jabłek, lokalnej tradycji oraz kultury, jak również rozpowszechnianie informacji o regionalnych produktach rolnych i żywnościowych oraz metodach ich produkcji.Kola Gospodyn Wiejskich

We wrześniu 2021 roku została rozstrzygnięta kolejna - VI edycja kulinarnego konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich "Bitwa Regionów" organizowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ideą konkursu jest promowanie regionalnych potraw, a także bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych. Tegoroczna edycja po roku przerwy spowodowanej pandemią
COVID-19 częściowo odbywała się w przestrzeni wirtualnej. Do konkursu zgłosiło się 618 zespołów. 

Dużą popularnością cieszył się projekt #SzczepimySię z KGW. Koła, które zorganizowały imprezy zachęcające do szczepień mogły liczyć na nagrody pieniężne. Program dla Kół Gospodyń Wiejskich składał się z czterech elementów:

1. Festyn #SzczepimySię z KGW

KGW mogły otrzymać 8 tys. zł na pokrycie kosztów organizacji lokalnego Festynu, którego głównym celem była promocja szczepień przeciw COVID-19.

2. Premia za Szczepienia KGW
Koła gospodyń wiejskich otrzymały premię za każdą osobę zaszczepioną pierwszą dawką podczas wydarzenia.

3. KGW na Medal #SzczepimySię
Ogólnopolski konkurs na najlepszych festyn w Polsce, gdzie za pierwsze miejsce do wygrania była kwota 100 tys. zł. 

4. Najładniejsze Zdjęcie #SzczepimySię z KGW. 

Dodatkowym elementem programu #SzczepimySię z KGW był konkurs na Najładniejsze Zdjęcie #SzczepimySię z KGW z Festynu promującego szczepienie przeciw COVID-19, gdzie zdobywca pierwszego miejsca mógł liczyć na 25 tys. zł. 

Mając na uwadze powyższe, myślę, że można z całą pewnością stwierdzić, że rok 2021 dla Kół Gospody Wiejskich był udany. 

ŚwiatRolnika.info: Jakie wyzwania stoją przez Kołami Gospodyń Wiejskich w nadchodzącym 2022 r.?

Anna Gembicka: Nie będzie przesadą, jeśli odpowiem, że będą to przede wszystkim wyzwania związane z funkcjonowaniem w rzeczywistości Covid-19. Pandemia mocno ograniczyła możliwości związane z działalnością Kół Gospodyń Wiejskich, wymuszając przeniesienie wielu aktywności do przestrzeni internetowej. Będziemy dążyć do powrotu do normalności, na co wszyscy czekamy z niecierpliwością. Działalność Kół pokazuje, że najwięcej dobrego dzieje się w momencie, kiedy wydarzenia przeprowadzane są stacjonarnie. Warto podkreślić, że w ramach działań podejmowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, organizowanych jest wiele szkoleń i warsztatów związanych z kulturą, kuchnią regionalną, które przynoszą pożądane efekty tylko wtedy, kiedy przeprowadzane są na miejscu. 

ŚwiatRolnika.info: Czy MRiRW w 2022 r. planuje "akcje promocyjną" Kół Gospodyń Wiejskich?

Anna Gembicka: Koła Gospodyń Wiejskich ujęte są w Planie Działalności Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na rok 2022. W jego ramach planowane jest zapewnienie stabilnego wsparcia finansowego dla Kół Gospodyń Wiejskich oraz promocja ich działalności. Umieszczenie Kół Gospodyń Wiejskich w dokumencie tego typu pokazuje jak dużą rolę KGW pełnią na polskiej wsi. Bardzo często są one głównym organizatorem wydarzeń kulturowych w regionie, dbają o kultywowanie tradycji oraz zapewniają przestrzeń do działalności społecznej mieszkańcom wsi. Dodatkowo planowana jest organizacja w poszczególnych województwach 16 Kongresów dedykowanych Kołom Gospodyń Wiejskich oraz kongresu finałowego w Warszawie.

ŚwiatRolnika.info: Czy MRiRW planuje wspierać inicjatywy tego typu?

Anna Gembicka: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ma w swoich planach wspieranie tego typu inicjatyw z racji, iż działalność KGW wypełnia potrzeby lokalnej społeczności. Daje ludziom przestrzeń i strukturę do wspólnego funkcjonowania oraz realizowania wielu szeroko zakrojonych działań. Pomaga także kształcić i wspierać lokalne liderki i rozwijać przedsiębiorczość na obszarach wiejskich. 

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.