O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

28-10-2016

Autor: Świat Rolnika

Janusz Korwin-Mikke: Nie należy bać się CETA [WIDEO]

Janusz Korwin-Mikke: Nie należy bać się CETA [WIDEO]

Zdaniem przedstawicieli partii Wolność podpisanie przez Unię Europejską umowy o wolnym handlu z Kanadą nie jest szkodliwe dla naszego kraju i nie należy się jej obawiać.

 

 

– Zachowujemy spokój, ponieważ umowa CETA niewiele zmienia (…). Podobnie wyglądała sprawa z traktatem akcesyjnym (…). Straszono nas, że gdy Polska wejdzie do wspólnoty europejskiej, to polskie rolnictwo upadnie. Nic takiego się nie stało, rolnictwo się rozwija i dużo eksportujemy. Proszę więc, by politycy nie straszyli Polaków – rozpoczął konferencję prezes Janusz Korwin-Mikke.

 

O tym, dlaczego przepisy zawarte w CETA są korzystne, mówili bardziej szczegółowo pozostali prelegenci.

 

– Poświęciłem prawie tydzień na przeczytanie umowy CETA, tych 1600 stron. (…) Nie znalazłem w tej umowie przepisów liberalizujących zasady importu do UE, w tym do Polski, żywności genetycznie zmodyfikowanej. Nie znalazłem tam też żadnego strasznego arbitrażu, który odbierałby Polsce suwerenność, bo mechanizm arbitrażowy zapisany w umowie CETA jest dużo lepszy niż ten, który obecnie obowiązuje, w oparciu o umowę podpisaną z Kanadą na początku lat 90. Nie znalazłem też żadnych innych katastrof, którymi straszą polscy politycy, żadnych specjalnych przywilejów dla korporacji – wyliczał wiceprezes partii Wolność Przemysław Wipler.

 

Polityk twierdzi ponadto, że umowa CETA jest dużo korzystniejsza dla polskiej gospodarki niż działania Unii Europejskiej.

 

– Kiedy pytają nas, co my, wolnościowcy chcielibyśmy zamiast Unii Europejskiej, teraz możemy odpowiedzieć: chcielibyśmy, by Polska zawarła z UE taką umowę jak CETA. Czyli żebyśmy mogli wziąć to, co jest dobre w Unii Europejskiej: wolność konkurencji, wolność handlu, wolność pracy dla Polaków na terenie UE, ale bez: eurobiurokracji, eurosocjalizmu i tego, co nam się w UE nie podoba, bo obniża konkurencyjność polskiej gospodarki (…).

 

Przemysław Wipler podkreślił na koniec swojej wypowiedzi, że "CETA to nie TTIP" i tych dwóch umów nie należy traktować tak samo.

 

Robert Anacki z zarządu Wolności wyjaśnił z kolei, dlaczego międzynarodowy arbitraż w ramach porozumienia UE z Kanadą nie niesie za sobą ryzyka.

 

– W umowie CETA są załączniki, które dokładnie opisują, jak funkcjonować ma arbitraż, łącznie z kodeksem postępowania czy jego regulaminem. Dokładnie więc wiemy i jest to informacja jawna, jak arbitraż będzie funkcjonował. Straszenie i porównywanie umowy CETA do TTIP jest wielkim błędem, ponieważ w TTIP te wszystkie informacje są tajne.

 

komunikat prasowy Wolności/McD/Fot. YouTube

 

swiatrolnika.info 2023