O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

15-12-2021

Autor: Michał Rybka

Jacek Podgórski: Rolnicy są dziś biznesmenami i przedsiębiorcami rolnymi

Jacek Podgórski

W środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja gościł Jacek Podgórski, Dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej i skomentował m.in. najnowszy plan WPR.

Dyrektor IGR w radiowym programie odniósł się do dopiero co przyjętej uchwały w sprawie projektu WPR na na lata 2023-2027, postulatów jakie przygotowała Unia Europejska dla w ramach Zielonego Ładu, zbliżającego się wielkimi krokami protestu rolników oraz reform, które czekają KRUS.

Małe gospodarstwa potrzebują dopłat

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wczoraj, że od nowego roku ponad 90 proc. polskich gospodarstw rolnych otrzyma dopłaty do hektara wyższe niż średnia unijna. Na posiedzeniu rządu przyjęto plan strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Jacek Podgórski stwierdził, że w obecnej sytuacji polityczno-ekonomicznej każda pomoc jest istotna.jacekpodgorski2 1512

’’Od czasu naszego wejścia do Unii Europejskiej postępował proces uzależniania gospodarstw od płatności obszarowych. Dzisiaj sytuacja najmniejszych gospodarstw jest taka, że bez dopłat nie miałyby one szans przetrwać. Rząd musiał to zrobić, ponieważ przyjęcie tej uchwały jest absolutnie konieczne, aby nasz kraj mógł w ogóle ubiegać się o środki finansowe, czy to z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, czy z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji” – zaznaczył gość Radia Maryja.

Jacek Podgórski: Ekologiczne ramy myślenia UE są małe i wąskie

Dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej w następnej kolejności skupił się na Unii Europejskiej, która stara się przeforsować niezawodny – jej zdaniem – Zielony Ład. Jego zdaniem europejski projekt wyklucza z funkcjonowania większość polskich gospodarstw, a jego strategia doprowadzi do pogłębienia się różnic pomiędzy polskimi rolnikami a zachodnimi.

“Plany strategiczne muszą zawierać w sobie szereg opisanych mechanizmów, mających na celu zaimplementowanie do systemu rolnego państw członkowskich Unii Europejskiej założeń Europejskiego Zielonego Ładu, czyli nowej i wielkiej, okrzyczanej, popularnej w mediach strategii na najbliższe dziesięciolecia dla europejskiego rolnictwa. Ta strategia, o czym zresztą wspomina się – może nieco zbyt mało, ale jednak wspomina się – w planie strategicznym, będzie wspierać te gospodarstwa, które w znacznie mniejszym stopniu wykorzystują nawozy, środki ochrony roślin, ale także zmusi rolników np. do tego, aby jedną czwartą swojego areału w przypadku upraw czy wielkości gospodarstwa (w przypadku gospodarstw hodowlanych) przeznaczyli na produkcję ekologiczną. Ekologiczną w myśl ram unijnych, czyli według ściśle określonych oraz wąskich schematów. Ponadto założenia w planie strategicznym oraz Europejskim Zielonym Ładzie doprowadzą do pogłębienia dysproporcji między rolnictwem w Polsce a rolnictwem, które ma ono gonić, czyli sektorami z krajów Europy Zachodniej” – podkreślił gość Radia Maryja.

Rolnicy potrafią postępować odpowiedzialnie

Dalej rozmowa przeniosła się na temat zbliżającego się protestu rolników w Brukseli, powstałej wokół EUnited Agri, a której pomysłodawcą jest Instytut Gospodarki Rolnej. Gość ”Aktualności dnia” wyraźnie zaznaczył, że rolnicy nie dopuszczą, by pomysły biurokratów z Brukseli weszły w życie.jacekpodgorski3 15.12

“Rolnicy, mówiąc bardzo kolokwialnie, nie są już chłopkami-roztropkami, jak jeszcze miało to miejsce kilkadziesiąt lat temu, a jak chcieliby myśleć o Europie Centralnej czy Środkowo-Wschodniej politycy Unii Europejskiej. Rolnicy są dziś biznesmenami, są przedsiębiorcami rolnymi i naprawdę potrafią liczyć. Żadne obietnice nie zastąpią im konkretnych działań i konkretnych obliczeń, których dokonali sami za Unię Europejską” – zaakcentował rozmówca radia.

Jacek Podgórski: Narodowy Holding Spożywczy to palący temat

W celu dalszego polepszania życia rolników dokonuje się roszad na najwyższych szczeblach władzy, proceduje się utworzenie Narodowego Holdingu Spożywczego i proponuje się także zmiany w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Zdaniem Dyrektor IGR chęć zmian napawa optymizmem, a ustawa o KRUS wymaga napisania jej od zera.

“Narodowy Holding Spożywczy to jest temat niezwykle palący. Dobrze, że coś dzieje się w kierunku uniezależnienia polskich rolników od gigantycznego wpływu, który zasadniczo od czasów transformacji ustrojowej mają na nich zagraniczne sklepy wielkopowierzchniowe i skupy. Z kolei w ministerstwie rolnictwa w osobie wiceministra Norberta Kaczmarczyka dobrze, że znalazła się osoba oddelegowana do spraw przetwórstwa, bo jest to część rynku, która wymaga bardzo gruntownej reformy” – podsumował Dyrektor IGR.

Czytaj też: Jacek Podgórski: Protest rolników w Brukseli będzie rekordowy

źródła:radiomaryja.pl/fot.TT, szczepanwojcik, pexels.com

swiatrolnika.info 2023