O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

26-10-2016

Autor: Świat Rolnika

Grupa Wyszehradzka + Bułgaria, Rumunia i Słowenia. Spotkanie ministrów rolnictwa w Warszawie

Grupa Wyszehradzka + Bułgaria, Rumunia i Słowenia. Spotkanie ministrów rolnictwa w Warszawie

Ministrowie rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii, Rumunii i Słowenii spotykali się 26 października w Auli Kryształowej SGGW, by dyskutować o WPR, pakiecie higienicznym, ASF i Programie Horyzont 2020.

– Dzięki zaangażowaniu wszystkich stron i ekspertów mogliśmy uzgodnić ważne dokumenty. To spotkanie pokazało, że jest nadzieja na przyszłość, że poszerzona Grupa Wyszehradzka będzie miała większy udział w podejmowanych na forum Unii Europejskiej decyzjach – podkreślił minister Krzysztof Jurgiel.


Gośćmi ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela byli: minister rolnictwa i rozwoju wsi Republiki Słowackiej – Gabriela Matečná; minister rolnictwa Węgier – Sándor Fazekas; zastępca ministra rolnictwa i żywności Republiki Czeskiej – Jiří Šír; zastępca ministra rolnictwa i żywności Bułgarii – Vassil Groudev; sekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa, leśnictwa i żywności Republiki Słowenii – Tanja Striša; sekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Rumunii – Teodor Mihalcea.


– Dziękuję ministrowi Jurgielowi za wybranie najbardziej aktualnych tematów, jakie dyskutowane są obecnie w Unii Europejskiej – powiedział czeski zastępca ministra rolnictwa Jiří Šír.


Podczas spotkania rozmawiano na temat śródokresowego przeglądu wieloletnich ram finansowych 2014-2020 w kontekście Wspólnej Polityki Rolnej i przyszłości tej polityki po 2020 roku. Wymieniono także opinie na temat propozycji uproszczeń WPR zawartych w rozporządzeniu "Omnibus".

– Wspólna Polityka Rolna musi być kontynuowana, musi być silna i posiadać odpowiednie środki finansowe, ale jednocześnie musi być uproszczona – zaznaczył Vassil Groudev.


Natomiast węgierski minister rolnictwa Sándor Fazekas zwrócił uwagę na przegląd ram finansowych i stwierdził, że należy zapobiegać finansowaniu innych problemów unijnych ze środków skierowanych na realizację WPR.


Ministrowie wymienili także opinie na temat tzw. pakietu higienicznego. Minister Krzysztof Jurgiel przedstawił informacje na temat sytuacji epizootycznej w Polsce w odniesieniu do ASF.


– Popieramy starania Polski w zakresie zwalczania wirusa ASF – powiedział rumuński sekretarz stanu Teodor Mihalcea.


Ważnymi zagadnieniami poruszonym w trakcie spotkania były również mechanizmy rynkowe w zakresie rynku cukru oraz obrót nieruchomościami rolnymi.


Czeski zastępca ministra rolnictwa Jiří Šír zauważył, że likwidacji kwot mlecznych powinna być przestrogą na przyszłość. Należy przeanalizować skutki tej decyzji przed wprowadzeniem podobnych zmian na rynku cukru.


– Wszyscy uważamy, że niezbędna jest analiza i ocena w zakresie obrotu ziemią rolną w Unii Europejskiej – podkreślił polski minister.


– W kwestii sprzedaży ziemi rolnej powinniśmy być elastyczni, ale każde państwo powinno zapobiegać jej spekulacyjnym obrotem – zaznaczyła słoweńska sekretarz stanu Tanja Striša.


– Bardzo istotne jest też, aby ziemia rolna służyła aktywnym rolnikom – dodała Gabriela Matečná.

 

Na zakończenie obrad, w obecności dziennikarzy, ministrowie podpisali wspólną deklarację na rzecz silniejszego włączenia potencjału badawczego krajów Europy Środkowo-Wschodniej (UE-13) w realizację projektów w ramach Programu Horyzont 2020 w obszarze rolnictwa, w tym biogospodarki.

 

Do tej pory wykorzystanie środków programu Horyzont 2020 przez kraje środkowo-europejskie wynosiło około 5 procent. Państwa Grupy Wyszehradzkiej chcą włączyć się do programu, proponują 40 projektów badawczych. Zdaniem ministrów pieniądze na badania i innowacje powinny być rozdzielone proporcjonalnie. 

 

W deklaracji ministrowie rolnictwa wnoszą do KE "o podjęcie pilnych działań zmierzających do silniejszego wykorzystania potencjału badawczego wszystkich krajów członkowskich w celu tworzenia funkcjonowania jednolitej Europejskiej Przestrzeni Badawczej (ERA)".

 

– Przyjęliśmy wspólną deklarację i doszliśmy do wspólnych wniosków – tak podsumował spotkanie minister Krzysztof Jurgiel.

 

minrol.gov.pl/biznes.onet.pl/AZK/Fot. minrol.gov.pl/

swiatrolnika.info 2023