O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

12-04-2017

Autor: Marzena Deresz

Eksplozja eksportu z Ukrainy

Eksplozja eksportu z Ukrainy

Wysoce niebezpieczny dla polskiego interesu gospodarczego zwiększający się napływ ukraińskich produktów rolno-spożywczych ma swoje przyczyny w konsekwentnej antyukraińskiej polityce Kremla.

Wysoce niebezpieczny dla polskiego interesu gospodarczego zwiększający się napływ ukraińskich produktów rolno-spożywczych ma swoje przyczyny w konsekwentnej antyukraińskiej polityce Kremla.

 

Przed zmianą geopolitycznych celów establishmentu w Kijowie to Rosja była tradycyjnym odbiorcą żywności produkowanej przez naszych wschodnich sąsiadów. Obowiązujące dziś rosyjskie embargo spowodowało wzrost podaży żywności, spadek cen oraz paniczne poszukiwanie odbiorców dla nadwyżki.

 

W 2016 roku Ukraińcy zebrali rekordowe 66 mln ton zbóż, wśród których dominowały kukurydza (28 mln ton) oraz pszenica (26 mln ton). Przełożyło się to na najwyższy w ostatnich latach eksport. W ostatnim roku marketingowym (lato 2015 - lato 2016) Ukraina sprzedała za granicę prawie 40 mln ton zbóż.

Eksplozja eksportu z Ukrainy to nie tylko wynik rosyjskiego embarga, ale również panicznego poszukiwania dochodów, które mogą zrekompensować braki inwestycyjne w ukraińskim rolnictwie. Rząd w Kijowie przeznacza symboliczne 200 mln dolarów w skali roku na wsparcie tego sektora, a sami rolnicy nie maja szans na preferencyjne kredyty. Sytuacja najprawdopodniej ulegnie pogorszeniu już w tym roku, gdyż przedsiębiorcy rolni przestaną móc korzystać z ulg przy spłacie VAT-u.

Warto podkreślić, że na Ukrainie obowiązują podobne do polskich poważne ograniczenia w nabywaniu gruntów rolnych. W ubiegłym roku przedłużono co najmniej do 1 stycznia 2018 roku obowiązujące moratorium na handel gruntami rolnymi. Ukraiński resort rolnictwa szacuje, że straty z tego powodu wyniosą ok. 3,3 mld dolarów rocznie.

 

Eksport żywności postrzegany jest jako koło zamachowe ukraińskiej gospodarki. W 2016 roku sprzedano za granicę żywność za łączną kwotę prawie 16 mld dolarów. Stanowiło to prawie połowę całości ukraińskiego eksportu towarów. Według rządu w Kijowie Ukraińcy są jednym z trzech największych dostawców żywności do państw UE..

 

Michał Jerzy Kowalczuk/ fot. pixabay.com

swiatrolnika.info 2023